sunt ingrijorata... intr-o seara am piedut o pastila dar in aceea seara am luat-o pe urmatoarea

18-01-2008
sonique
Nu este medic/terapeut
sonique
de 3 4 luni iau marvelon k metoda de contraceptie..mi-am inceput viata sexuala acum cam 3 luni...cat de mare este aparitia unei sarcini nedorite dak prietenul meu nu ejaculeaza in mine si iau si pastile?ultimul contact sexual a fost km acum 3 sapt si dupa ce pierdusem o pastila dar in aceea seara am luat o pe urmatoare si urmatoarea seara la fel k sa nu ramana o zis neluata iar acuma inainte sa ajunga la cele 7 pastilute de pauza am luat alta pastila din alta tipla k sa nu fie lipsa o pastila..menstruatia mi a venit in dupa a 4a pastiluta...dar fluxul menstrual deobicei la mine era mare acum e in cant reduse si cu durere mare de burta si spate,..tin sa mentionez k luna trecuta am sarit peste pauza de 7 zile pt a nu avea cilcu in aceea luna..va rog sa mi raspundeti
3 comentarii
0
18-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca ar fi bine inainte de a incepe veata sexuala sa te documentezi putin, nu?
Atat timp cat tu ei pastile contraceptive..nu e cazul ca el sa ejaculeze afara. dar daca o face.cu atat mai mult nu ai risc sa ramai insarcinata!
Dar problema cu luatul pastilelor pentru a nu avea ciclul este o mare prostie!
Sa nu mai faci asta ! O sa.ti dereglezi sistemul hormonal.si o sa regreti toata veata!
0
19-01-2008, ora 00:00
sonique
Nu este medic/terapeut
sonique
m-am interesat despre pastile...numai ca nu am incredere asa multa in ele si de asta nu mi las prietenul sa ejaculeze in mine
0
19-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu prietenul.da, faci cum vrei !
De pastile, m.am referit sa nu sari peste pauza de 7 zile cu scop de a trai fra ciclul. E o gresala grava.
Cilul menstrual vine fiindca timp de 21-22 de zile (dupa ciclul anterior, cant mucoasa uterului se desprinde si se elimina cu sangele acela)...mucosa incepe sa se refaca...creste in grosime asteptand ovulul si spermatozoidul sa se implanteze pentru sarcina! cand sarcina nu vine...acea mucoasa hipertrofiata se elimina cu sange!
Tu cand sari peste 7 zile.dereglezi ciclul normal..mucosa cea veche ramane in uter si poate sa se infecteze...deaceia ciclul dupa 2 luni este altfel...
Nu mai faci asta!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •