transpiratie excesiva noctura insotita de frisoane, temperatura de 35 C, oboseala

30-12-2011
noade
Nu este medic/terapeut
noade
Buna ziua,

Mama mea a fost diagnosticata acum o luna cu colita renala, a fost internata, a facut tratament. Dupa externare, starea s-a inrautatit, la un nou control, un nou diagnistic, dischinezie biliara pentru care a primit un nou tratament. Dupa acest tratament nicio imbunatatire, starea s-a tot agravat. Acum o saptamana a ajuns la urologie unde a fost diagnosticata FARA NICIUNFEL DE ANALIZE cu pielonefrita acuta. Tratamentul prescris a fost foarte agresiv, paracetamol 1000 mg perfuzabil, fortum intravenos, gentamicina si un cortizon care imi scapa acum.
Dupa o saptamana de tratament, simptomele din fiecare noapte sunt din ce in ce mai agresive. A urmat o internare de 3 zile la urologie, spit. Judetean Constanta de unde, in urma investigatiilor (inclusiv un CTC la rinichi) a fost externata si trimisa la boli infectioase. Ajunsa acolo, din nou fara niciun fel de analize, i s-a spus ca nu prezinta simptome de boala infectioasa si a fost trimisa acasa.

Dupa toate astea s-a prezentat din nou la medicul de familie care i-a dat trimitere la interne. Urmeaza sa se interneze marti pentru ca evident nu e nimeni in spital in perioada asta.
Intrebarea mea este a mai trecut cineva rpin ceva asemanator? repet, simptomele pregnante sunt stare de hipotermie moderata de 35 grade C, transpiratii EXCESIVE(si cand zic excesive, inseamna ca poate sa ude 3 schimburi de haine de tot, ude ca si cum le-ai scufunda in apa) noaptea insotite de frisoane si stare inexplicabila de frig putermic, dupa toate astea o ustura foarte tare pielea.
Multumesc de raspuns.
7 comentarii
0
30-12-2011, ora 19:34
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate ca mama ta are o infectie sau pietre la rinichi. O dor rinichii?
Si-a facut o urocultura cu antibiograma pana acum? Poate are o infectie urinara, daca are probleme sau usturimi la urinat.
Dupa ce trec 10 zile de la ultimul antibiotic luat, poate face o urocultura cu antibiograma.
Sa nu ia diuretice inainte cu o zi, macar, ca se dilueaza urina prea mult si poate iesi rezultatul fals negativ.
Ar mai putea fi o infectie vaginala cu ceva bacterii si de aceea nu ii gaseste nimic la rinichi.
Pentru asta ar putea face o analiza de secretie vaginala cu antibiograma. Si pentru asta trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat.
Nu se spala in vagin cu 72 de ore inainte de analiza, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Am sa enumar alte cateva posibilitati, la care m-am gandit eu, tinand cont de simptomele descrise de tine:
- hipotiroidie - daca s-a mai si ingrasat in ultimul timp, ii cade parul sau este mai fragil
- hipoglicemie (are cumva diabet?)
- calculi biliari
-anemie.
- hepatita
I s-au facut analize la sange, glicemia, transaminaze?
Pentru tiroida ar putea face - TSH si FT4.
Poate mai stii alte simptome pentru a se mai micsora aria de cautari.
De ex. o doare in dreapta sub coaste? - asta pentru calculi biliari
Simte usturimi la sfarsitul urinarii + spatele? - poate fi o infectie vaginala
Isi revine dupa ce mananca ceva? - la o glicemie scazuta
S-a ingrasat in ultimul timp? - la hipotiroidie.
Are ameteli, carii dentare sau o lucrare mai veche?
Are nas infundat sau o doare gatul?
Are diaree?
Vorbeste cu un doctor despre toate acestea, poate este nevoie sa faca aceste analize.
Neaparat si in primul rand, trebuie sa isi controleze tensiunea.
0
31-12-2011, ora 07:26
noade
Nu este medic/terapeut
noade
multumesc de raspuns. a facut probabil o padte din analie la urolovie. in baza rezultatelor de acolo a fost externata si trimisa la ince tioase de unde au trimis-o acasa. asesra a ajuns iar la urgenta cu salvarea, medicii refuza sa o interneze pe motiv a nu e de competenta lor. problemaei mare acum e ca e foarte deshidratata. i.trebarea mea e carui medic ar trebui sa se adreseze, urolog nu medic de familie nu boli infectioase nu ca la astia a fost fara niciun succes...
0
31-12-2011, ora 07:30
noade
Nu este medic/terapeut
noade
scuze de greseli scriu din telefon
0
31-12-2011, ora 10:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Problema este ca are temperatura scazuta, nu crescuta cum ar fi intr-o infectie.
Este culmea ca nu a indrumat-o nici un medic spre o anumita specialitate! Ei ar fi putut, in functie de simptome si analize, sa isi dea seama unde sa o trimita.
Daca este deshidratata si nu este de la rinichi, poate are probleme cu glicemia sau tiroida.
Eu as zice la endocrinologie sa incerci, poate este ceva hormonal, daca nu este infectios. Asta i-ar putea provoca tremuraturi si temperatura scazuta, plus alte simptome neplacute..
Daca a facaut diabet, ar trebui sa ii fie sete, adica bea multa apa dar si urineaza mult.
Are diaree sau diaree alternata cu constipatie?
Urineaza bine sau o doare si ustura la urinat?
0
03-01-2012, ora 15:37
noade
Nu este medic/terapeut
noade
Buna ziua,

Acum este internata la Interne unde i se administreaza un tratament deloc agresiv, perfuzii cu vitamine, calciu, primeste si un pic de calmante, pana ieri se simtea mai bine. Azi au urmat o serie noua de analize, noi investigatii, va tin la curent. Deocamdata din ce pot eu concluziona impreuna cu medicul care se ocupa de ea, de la o eroare de diagnostic soldat cu un tratament foarte agresiv, organismul ei a suferit un soc. Dupa atata suferinta, nu mai e foarte ok psihologic si calmantele se pare ca ajuta.
Multumesc.
0
03-01-2012, ora 16:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Neaparat sa ii faca analize la pancreas.
Daca spui ca are anxietate, poate face encefalopatie pancreatica.
In crizele severe poate prezenta transpiratii, astenie si anxietate.
Vorbeste cu doctorul urgent sa vada daca are pancreatita.
0
03-10-2019, ora 21:41
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Buna seara, ati descoperit cauza pana la urma? Am aceleasi simptome...practic nimeni nu gaseste nimic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Transpir foarte tare!
  •