tratament pentru fertilitate sau anticonceptionale in chist ovarian?

09-09-2007
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
as dori sa aflu si e care ar fi cel mai bun tratament in vindecarea chistilor ovarieni...Eu am constatat(fara prea mare bucurie) ca aproape toti medicii prescriu anticonceptionale...Acum aproape 8 ani, cind eram insarcinata cu fetita, am descoperit la un simplu eco un chist ovarian de 2, 5cm, care s-a mai micsorat datorita sarcinii la 1, 5cm.Dupa un timp durerile si alte neplaceri datorate chistului m-au dus la medic.Mi s-a prescris un medicament(nu mai stiu cum se chema)care stimula activitatea ovariana si se lua timp de 20 de zile incepind din ziua 10 a unui ciclu menstrual.Mi-a mai dat si un antiinflamator si vitamina E, daca imi aduc bine aminte.A avut rezultate miraculoase pentru ca acel chist a disparut dupa un timp.Intre timp au aparut niste microchisturi pe ambele ovare, insa medicii la care am fost mi-au prescris anticonceptionale pe care, evident nu le-am luat.Am mari rezerve in ceea ce priveste anticonceptionalele si ma intreb:DACA TRATAMENTUL DE STIMULARE OVARIANA A DAT REZULTATE, DE CE TOTI IMI PRESCRIU ANTICONCEPTIONALE, DESI LE-AM EXPLICAT DE CELALALT TRATAMENT?CE ARE MAI BUN CEEA CE IMI PRESCRIU EI?Imi pare rau ca doamna doctor care mi-a dat primul tratament nu mai lucreaza unde stiam si e de negasit...
4 comentarii
0
09-09-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Cunosc persoane cu rezultate f bune in astfel de probleme, care au apelat la produsele herbalife pt reglare de matabolism si implicit hormonala.Nu stiu daca te pot ajuta si pe tine, insa daca vrei sa vorbim si sa-ti dau un raspuns exact cauta-ma -.Sanatate!
0
16-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
mi-am amintit cum se numeau pastilele pa care mi le-a prescris d-na doctor la care am fost prima data:DUPHASTON...Stie cineva cam cum actioneaza aceste pastile si daca e eficient in uter polichistic????
0
16-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
am uitat sa fac o rectificare am luat DUPHASTON din ziua 11 pina in ziua 25 a unui ciclu menstrual
0
16-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
am spus uter polichistic???ma refeream la ovare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Testarea fertilitatii la femei
  • Testarea fertilitatii la barbati
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Ovulatia si fertilitatea dupa nastere
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Șansa de a ramâne însarcinată
  •