tulburare de panica-atacuri de panica

419 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›
0
21-04-2012, ora 15:06
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna Adriana,
Sigur ca ai motive sa traiesti...si e bine ca te ajuta cipralex,.., doar ca nu este o solutie pe termen lung..Incarca sa faci altcva de ex.. psihotarapie
Toate cele bune
Ady
0
21-04-2012, ora 16:44
adriana1004
Nu este medic/terapeut
adriana1004
acuma incerc cu tatal meu tratamente naturiste, si dupa ce o sa fac 6 luni de luat cipralex o sa-l opresc si sa incerc sa ma controlez eu si probabil sa fac niste sedinte cu un psihoterapeut.Acuma ma simt ff bine dar sa vedem dupa ce termin.mersi oricum de grija adina, nu am reusit sa citesc povestea ta dar se vede ca te implici ff mult in problemele altora.
0
02-06-2012, ora 19:50
haxor
Nu este medic/terapeut
haxor
De cand eram mic cand alergam mai mult aveam intepaturi in piept, probeleme de respirat, pe la 20 de ani am fost cu cortul, am dormit pe pamant, iar dimineata cand m-am trezit am simtit dureri in partea stanga, si o respiratie grea, la 1saptamana m-a luat ca o criza, am zacut in fund 1 saptamana nu puteam nici pana la baie sa merg din cauza respiratiei, cu dureri in piept mari si nod in gat, nu puteam dormi pe spate ca ma sufocam, dormeam in fund cu mainile pe un scaun, dupa o saptamana mi-a trecut nu mai aveam nimik m-am simtit foarte bine, dupa alta saptamana iar a revenit si am zacut la pat 1 saptamana, si asa a durat 7 luni de zile 1 sapt rau una bine, pana cand cineva mi-a recomandat ventolin, care timp de 1 an si jumatate nu am mai avut acele crize, de 2 luni senzatia a revenit, daca stau jos sau pe spate respir greu, daca merg sau stau in picioarele respiratia este mai buna...am ajuns la urgente de 2 ori pentru ca imi era foarte rau si simteam durere pe toata partea stanga, mi-au spus ca sunt atacuri de panica(eu nu cred pentru ca un atac de panica nu te tine cu lunile) am facut electrocardiograma, analize la inima, ekg, etc toate bune, la plamania radiografie, si probe ventilatorii, toate bune, ecografie splina, pancreas, ficat, rinichi, vezica toate bune, nu mai stiu efectiv ce sa mai fac unde sa mai merg, unde sa aplez, va rog recomandari, multumesc
0
03-06-2012, ora 12:20
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Daca toate analizele au iesit bine... atunci este cu siguranta anxietate.In anxietate starile de rau pot fi permanente si se pot prelungi ani de zile (cu perioade de mai bine)... dar.de fiecare data urmeaza o criza mai puternica cu simptome mai ample. Concluzia este ca ai nevoie de un tratament complect si competent. Iti urez sanatate
Ady
0
25-06-2012, ora 03:16
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
bunaziua tuturor. am mai scris pe acest forum acum ceva ani buni...maxim pana anul trecut. eu de 4 ani am atacuri de panica, am luat tratament, am fost la psihiatri, psihologi...pana cand o medicatie m-a pus pe picioare, nu mi-am revenit complet, dar eram sigura pe mine, calma, doar cu mici fobii sau anxietati ce nu ma dernajau foarte tare si apareau la oboseala sau foarte rar. acum...am terminat o relatie de 4 ani de zile, si este ingrozitor, totul a inceput sa revina toate starile, cand tocmai aproape renuntasem la medicatie si eram linistita...mi-e teama s anu dau si in depresie daca nu cumva sunt deja acolo, nu mai prea mananc, cateodata doar o felie de paine pe zi, niste covrigi, un corn, dar beau multa apa si fumez.atacurile imi apar naoptea cand ma gandesc la el si cat de mult as fi dorit sa fim impreuna...este cumplit in unele momente nu mai stiu de mine inima simt ca ma doare plang in hohote tremurat panica...ma apuca acum in casa, inainte in casa ma simteam cel mai in siguranta indiferent de situatie, cand apare atacul iau evident xanax, ma linistesc a doua zi o iau de la capat. am prea multe ganduri si dor in minte si nu stiu cum sa fac fata decat intorcandu-ma din nou inapoi acum cativa ani, la tratamente mai puternice, doze mai mari. nu stiu cum sa ma pun pe picioare, psihologul imi spunea mai demult cand mergeam ca trebuie sa schimb mediul si sa am un barbat langa mine mai puternic care sa ma inteleaga dar momentan nu am si e extrem de greu...si sunt trista ca ma intorc inapoi...nu vreau sa fiu depresiva si anxioasa...am nevoie d epersoane cu care sa comunic mereu cand raman singura ma apuca atacul de panica simt nevoia sa ma exteriorizez si mi e foarte frica sa fiu singura.desi inainte sa ma despart am stat 3 luni singura in casa si eram perfect normala, acum totul s-a pravalit pe mine, adinei i-am dat add pe mess, daca mai doreste cineva sa comunice cu mine sau are vreun sfat astept mesajul vostru.
0
25-06-2012, ora 09:12
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Dar de ce TREBUIE sa ai un barbat puternic langa tine, cand poti fi tu cea puternica?


Din experienta altora, din ceea ce am vazut cu ochii mei si din experientele mele in a ajuta persoane cu atacuri de panica, am ajuns la urmatoarele concluzii:

- atacul de panica intervine pe un fond de stres acumulat in timp, poate chiar ani

- cel care se imbolnaveste de atacuri de panica a fost de fapt sanatosul din familie / relatie, insa a avut nesansa unui agresor care i-a macinat in timp increderea in sine, siguranta si mai ales demnitatea

- agresorul a reusit sa-l imbolnaveasca pentru ca el la randul sau a venit din vechea familie cu probleme enorme pe care le-a refulat in capul si sufletul partenerului / copilului etc

TE POTI VINDECA DE ATACURI DE PANICA!

Depinde de tine sa vrei asta!

Cum te vindeci?

1) Elimini agresorul din viata ta!
URGENT SI FARA SA CLIPESTI DIN OCHI !!

2) - daca iti este parinte, te detasezi de el din toate punctele de vedere si-ti construiesti viata fara nici o influenta din partea lui
- daca iti este partener, te desparti fara sa mai privesti in urma!

O iubire adevarata NU inseamna lacrimi, chin, tortura sufleteasca, depreciere, depersonalizare, lovire in suflet si demnitate!

3) Elimini toti factorii care iti provoaca rau sufletesc! Rupi legatura si nu o pastrezi nici macar telefonic sau prin alte persoane pentru ca agresiunea poate fi la fel de puternica, poate si mai si, pentru ca nu ai posibilitatea sa te aperi cum vrei (prin gesturi, prin a pleca imediat, prin a riposta sau a pune la punct etc)

4) Elimini tot ce iti poate provoca atacuri de panica in afara de agresiunea psihica : consumul de excitante, de ness, fumatul, alcoolul, stresul, insomniile.

5) Te hranesti zilnic corect, ca sa-ti alimentezi organismul cu minerale, vitamine si tot ce ai nevoie sa fii energic si sanatos

6) Faci permanent sport usor (plimbare prin parc, mersul cu bicicleta ), faci inot, joci tenis, baschet...

7) Iti creezi o lista de teluri pe termen scurt, mediu si lung. Telurile te mobilizeaza sa faci numai lucruri bune cu viata ta, sa te implinesti profesional, financiar si nu numai. In momentul in care esti stapan pe astfel de lucruri, atunci devii stapan pe viata ta pentru ca iti poti permite sa iei decizii conform dorintelor sufletului tau, si nu fortat de imprejurari si neajunsuri.

8) Gandeste pozitiv si repeta-ti lucruri frumoase, care iti intaresc psihicul fara sa-ti dai seama.

9) Inainte de culcare, cand iti zboara mintea si te napadesc gandurile negre, nu merge cu firul povestirii mai departe, ci opreste-te imediat si gandeste-te doar la ceva frumos!

Sunt multe de spus, dar conditia principala sa scapi de atacuri de panica este SA ELIMINI AGRESORUL / AGRESIUNEA permanenta din viata ta!
Asa ceva exista, altfel nu ai avea atacuri de panica!

Din ce am vazut cu ochii mei, cei care sufera de asa ceva sunt cei sensibili, cu caracter, sinceri si care au avut nesansa sa devina victimele unor oameni lipsiti de inima, agresati la randul lor de parintii lor. Ei vin din familia veche cu o educatie mizerabila, pe care o transmit la randul lor in mediul in care traiesc si, pentru ca au fost abuzati, devin abuzatori si calai ai propriilor familii.

Pentru o femeie prinsa intr-o casnicie cu copii e mult mai greu sa renunte, dar in zilele acestea ar trebui sa aiba puterea sa se desprinda de o astfel de relatie care o distruge pas cu pas!

Am intalnit si situatii inverse, cu barbati agresati psihic de partenere si care au devenit legume, traind cu pastile.

Nu rezolvi problema indopandu-te cu medicamente, ci umbland la cauze!
Tu iei medicamente, dar agresorul continua sa existe in viata ta si sa te nenoroceasca. Si-atunci, nu faci decat sa te amortesti singur, suportand in continuatre tirania si frustrarile lui, in timp ce boala avanseaza parsiv, in tacere, pe sub medicamente.

Atacul de panica survine in urma unei agresiuni INDELUNGATE asupra sufletului si psihicului!

Aceasta este conditia principala si cea mai sigura de a te vindeca: in momentul in care ti-ai identificat agresorul, ELIMINA-L DIN VIATA TA!
Elimina-l pentru totdeauna!
Ia-ti viata in maini si fa-ti-o asa cum vrei tu, si nu el!

Oricine ai fi, tu, cel care citesti acum mesajul meu, invata sa te respecti, invata sa-ti cunosti drepturile si invata sa ti le ceri de la cei din jur! Ai dreptul la liniste sufleteasca, ai dreptul la viata frumoasa, nu-ti lasa demnitatea sa-ti fie calcata in picioare de un (o) netrebnic !

Un agresor asta face, umbla la personalitatea ta, la demnitatea ta, dar mai ales la forta ta interioara, dorind sa te faca dependent de el, sa te deprecieze, sa te simti ultimul om, care nu valoreaza nimic (si mai ales nimic fara el!) si care e incapabil de a lua decizii in nume propriu.

Dar tu nu esti asa! Tu esti un om inteligent, care isi poate construi viata si visele asa cum doreste!
Cand ai identificat criminalul sufletului si psihicului tau, arunca-l din viata ta fara regrete si cu cel mai puternic sut...undeva!
Si nu te mai intoarce NICIODATA la el!
0
25-06-2012, ora 09:23
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Din nenorocire, ca multe alte lucruri absurde de pe lumea asta, spitalele de psihiatrie sunt pline tocmai cu pacientii care nu ar trebui sa fie acolo!

In timp ce acestia sunt distrusi de altii, sufera si devin legume emotionale pentru ca primesc tratament medicamentos fara sa se elimine mediul si cauzele problemelor, agresorii lor raman in afara spitalelor de psihiatrie si-si continua viata nestingheriti si necondamnati vreodata de vreun tribunal (moral) !

Ar trebui sa fie invers! Agresorii sa fie internati si tratati, iar victimele lor sa sa fie lasate sa-si gaseasca linistea, pacea, echilibrul si sanatatea in mediul in care traiesc!
0
25-06-2012, ora 20:40
roxybuzz
Nu este medic/terapeut
roxybuzz
BUNA ZIUA LA TOTI.. REVIN SI EU DUPA MULTA VREME. AM AVUT MULTE LUNI BUNE FARA NICI UN ATAC...TIN TRATAMENT SI ACUM.. AM INCEPUT SA MI LE SCADA.. DAR SE PARE CA DE 2 ZILE IAR AM FACUT VREO 3 ATACURI.. LE-AM DUS LA BUN SFARSIT TOTAL EPUIZATA DUPA ACEEA..DAR AM REUSIT SA TREC SI SA MERG MAI DEPARTE LA MUNCA SAU PE STRADA.. AM OBSERVAT CEVA INSA..OBOSEALA SI NEMANCATUL POATE DUCE LA UN ATAC..POATE PARE AIUREA PT MULTI DINTRE VOI DAR ASA AM PATIT EU.. PE LANGA PASTILELE PE CARE LE IAU MAI IAU DIN CAND IN CAND SI UN CALCIU GLUCONIC..IMI FACE BINE... DAR MA SUPARA GANDUL CA POT REVENII IAR LA ACELE STARI.. SI MIE FOARTE TEAMA SA NU DEVIN IAR LEGUMA.. VOI CUM MAI SUNTETI? ATI REUSIT SA MERGETI MAI DEPARTE??? TOATE CELE BUNE SI SANATATE.
0
25-06-2012, ora 21:46
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
asa este ciorapel...ai mare dreptate...omul acela m-a distrus iar eu nu avema inainte astfel de probleme, si am aflat ca el are mai mari probleme cu psihicul...dar totusi, eu sufar ca o proasta, iar els e distreaza...oare nu i nimica corect in viata asta??? mi e ciuda de mor, vreau si eu s apot din nou sa ma distrez ca stiu ca nu merit asta cum zicea Bug Mafia: "nu eu, tu ar trebui sa fi la penitenciar(spital de nebuni)" inca ma mai gandesc si stau si ma uit la numarul de tel de la clinica daca sa sun la psihiatra sa ma duc sa ma pastileze iar sau sa incerc altfel...mi ciuda ca nu i dreptate in lumea asta si n am meritat sa ma distruga cineva asa.ai un id de mess ciorapel? poate mai povestim ms mult pt tot
0
25-06-2012, ora 22:33
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Caryyy, imi pare rau, nu am messenger, dar nu pentru ca locuiesc intr-o coliba in padure-)), ci pentru ca am hotarat ca viata mi-o traiesc fata in fata cu oamenii, nu pe internet.

Daca stai si ti-e ciuda...si iar ti-e ciuda de ce ti se intampla... atunci chiar vei ajunge la psihiatru sa te "pastileze" (hahahaha, m-ai facut sa rad cu termenul asta -)))...
Nu mai bine pui tu mana frumusel si-ti schimbi viata?

Plangandu-ti de mila nu rezolvi nimic! Hai, treaca-mearga o data, de doua ori...maximum de trei ori..-)).Dar dupa aia, gata, la treaba, ca altfel imbatranesti cu filosofeli si smiorcaieli!

Nu te impiedica nimeni sa fii bine, sa te distrezi, sa-ti fie bine! Un om puternic isi face viata asa cum doreste el!

Nu esti puternica? Invata sa devii!

Daca ma intrebi cum, e ca si cum m-ai intreba care e cea mai buna carte pe care ar trebui sa o citeasca cineva.

Habar nu ai cat de usor se poate scapa de atacuri de panica! Nu-ti trebuie decat disciplina, vointa de a reusi si ce am scris eu mai sus...plus alte cateva care tin de personalitatea ta.

Cine vrea sa aiba o viata frumoasa, nu-l impiedica nimeni sa o aiba! La ora actuala, cu informatia si posibilitatile de orice natura, nu ai voie sa devii pacient al unui spital de psihiatrie!

Succes, Caryyy, te poti vindeca, de tine depinde.
0
25-06-2012, ora 22:36
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Intreaba-te CE VREI TU DE LA VIATA si deja o mare parte din piesele jocului se pun in ordine.
0
25-06-2012, ora 22:43
roxybuzz
Nu este medic/terapeut
roxybuzz
Caryyy stiu cum este...dar doar de tine depinde.putem vorbi si noi mai multe macar sa te linistesc in zilele cand esti singura acasa. roxy_buzz2006 e id meu.. poti da add cu incredere.
0
26-06-2012, ora 01:00
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
ms mult pt ajutor, roxy ti am dat add sper sa mai comunicam, ma bucur ciorapel ca ai o viata fara dependenta de calculator, la mine este relativ, imi gasesc acum un refugiu in comunicarea pe comp sa nu-mi fie rau, aseara e prima noapte in care am simtit ca vine atacul si am supt o tableta de Magneziu si un pliculet de zahar si m-am linistit sper sa fie la fel si in noaptea asta cumva imi gasesc linistea in dimineata cand canta pasarelele si dupa ceva vreme adorm...da stiu ca daca iar ma duc la psihi, ma pastileaza ca akum cativa ani...am sa mai revizuiesc aceasta problematica, oricum mi-e naspa ca si cd eram cu el sau singura am avut mereu prob cu somnul. efectiv de mic copil nu am putut adormi usor si adormeam mai greu decat altii...ma foiesc mereu sa adorm...mi a fost frica de somnifere sa nu devin dependenta daca dupaia nu mai dorm deloc??? cat despre ce vreau da, cred ca am sa incerc alta relatie poate cunosc un om care sa ma merite cu adevarat...am sa incerc sa mananc sa ma pun pe picioare va pup
0
26-06-2012, ora 17:14
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Ciorapel

Sunt curioasa - cum crezi tu ca poate vindeca internetul pe cineva care sufera de o boala psihica cronica care apare in urma unor traume emotionale si a unui stress indelungat, astfel incat acea persoana sa nu mai aiba nevoie de un medic psihiatru?
0
26-06-2012, ora 17:42
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Nu am spus niciodata ca internetul te vindeca, dimpotriva, dependenta de el iti poate agrava problemele.

Latura exceptionala a internetului este ca ITI OFERA INFORMATII EXTRAORDINARE, posibilitatea sa iei rapid legatura cu cineva de la capatul celalalt al pamantului (sa zicem ca vrei sa afli pareri despre o noua metoda, un studiu medical sau despre un sanatoriu aflat in Honolulu) etc...

Daca nu stii sa-l folosesti, iti distrugi viata pentru ca virtualul nu numai ca nu va inlocui in veci o comunicare adevarata, dar iti iroseste pur si simplu anii, daca se intampla sa cazi in capcana anumitor site-uri de socializare si nu numai. Mie nici acum nu-mi vine sa cred ca exista oameni maturi care stau conectati tot timpul pe Facebook, de exemplu. Mi se pare o mare pierdere de vreme. In plus, pe langa dependenta, pur si simplu ii scoate din realitate.


Un avantaj al internetului este ca poti gasi carti online, iar pentru cei cu probleme financiare, asta chiar e o solutie (si de obicei tocmai cei cu anumite tulburari au probleme financiare, pentru ca nu mai au puterea sa munceasca si sa-si permita mai multe lucruri normale).


Nimeni nu vine sa te vindece!

Cel mult ti se dau niste coordonate si eventual tratamente de tot felul.

Daca tu, individul aflat la o rascruce a vietii tale, nu hotarasti ca e momentul sa iti schimbi radical viata, atunci nici cel mai bun tratament medicamentos din lume nu te va vindeca!

Dar ca sa incepi sa iti cureti sufletul, mintea si viata, mai intai TREBUIE SA FII INFORMAT!

Cum sa pleci la lupta fara arme??!?

Iar intr-o boala, arma e informarea!
Fara ea, bajbai sau faci ce ti se dicteaza, fara sa treci si prin filtrul propriu.

Raspuns final: -))

Internetul nu te vindeca, dar iti pune pe tava tot ce cuprinde Terra asta in materie de informatii, oameni, noutati, tratamente alternative, clasice si tot ce vrei sa stii despre o boala sau alta.

Pentru prima data in istoria omenirii, fiinta umana are la indemana, NEFILTRATE de altii si NECENZURATE, IMEDIAT si IN MOD COMPLEX, toate informatiile care o duc catre cunoastere, deci catre vindecare.
0
26-06-2012, ora 17:58
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Ciorapel, un bolnav psihic in plin episod psihotic in primul rand ca NU CONSTIENTIZEAZA ca este bolnav, ca este ceva in neregula cu el. Nici o informatie de pe planeta asta nu te scoate din delir si nu te scapa de halucinatii, daca nu iei medicatie antipsihotica.
0
26-06-2012, ora 18:04
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Nu, e prea mult de discutat ca sa te conving de ceva, dar nu pentru ca nu ar fi timp, ci pentru ca tu ai abandonat lupta si traiesti doar in resemnare.
0
26-06-2012, ora 18:32
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Nu are nici o legatura raspunsul tau cu ce am afirmat eu. Traiesc cum pot, dat fiind ca am ani de boala in spate, exact in perioada in care ar fi trebuit sa ma dezvolt ca persoana mai mult si sa-mi creez un viitor, si mai am si ani de tratament, cu efectele secundare ale medicatiei cu tot, si nu este putin lucru. Daca tu crezi ca jumatate din viata in care o persoana, cum as fi si eu, a gresit in alegerile pe care le-a facut si care si-a ratat propria "formare" si autodezvoltare se recupereaza cu niste sfaturi de pe internet ale unora, desigur, cu mult mai doxati ca noi si care au avut privilegiul sa nu se nasca cu predispozitii la asemenea boli, dar care le stiu pe toate, atunci pot sa-ti spun cu toata increderea ca te inseli amarnic.
0
26-06-2012, ora 18:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciorapel

Am o prietena care de peste 10 ani are schizo si nu a "abandonat lupta".

Dupa ce a trebuit sa se retraga de la serviciu deoarece nu a vrut sa faca tratament si sa se interneze a ramas singura si a facut fata cu stoicism avalansei zilnice de voci (barbatesti) si imagini infricosatoare.
A ajuns pana a acuza pe cei din jur ca au demoni in jurul lor pentru ca ea asa vede si asa aude.
Merge la preoti si ii acuza ca pun fecale si urina in impartasanie si in apa sfintita, ca sunt toti homosexuali si ca fac orgii.
Rastalmaceste fiecare cuvant din slujba sau din conversatiile putine pe care le mai are si ii ofera conotatii sexuale.
Afirma ca acum 2000 de ani oamenii isi bagau crucea in fund pe strada si faceau orgii pe strada.
Trimite la cunostinte care au ajutat-o si financiar si din foarte multe puncte de vedere zeci si sute de sms-uri cu injuraturi, acuzatii care nu exista decat in imaginatia ei si amenintari.

A ramas pina la urma fara nici un prieten sau prietena. Intr-un final acest tip de abordare m-a coplesit si pe mine si am rugat-o sa nu mai imi trimita nimic. Momentan a ramas singura si disperata probabil ca nu mai are cu cine sa comunice.

Dar mi-a zis ca "va lupta" pina la sfarsit sa nu ia medicamente.

Ce parere ai ?
0
26-06-2012, ora 18:53
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
The_Eye, ai inteles gresit, nu incerca sa-mi atribui niste cuvinte pe care nu le-am scris sau sa mi le rastalmacesti pe cele spuse.


Clara, ce sustin eu in mesajele mele e mult mai amplu decat a ma apuca sa vorbesc despre crucile si demonii de care scrii.
0
26-06-2012, ora 18:59
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Ba am inteles foarte bine, Ciorapel, dupa tine noi nu ar trebui sa luam deloc medicatie psihotropa, care este 'unealta Diavolului' pe pamant pentru tine, care reprezinta desigur companiile farmaceutice, ce sunt 'evil', si sa ne vindecam folosindu-ne de informatia de pe net. Ei bine, bolile astea nu se vindeca prin sfaturi de genul: 'scapa de trauma si te vei vindeca'. Trauma s-a dus de mult, ca moment in timp, logic, dar efectele raman inca (culmea!). Si ne taie si pe noi capul sa ne dam seama ca avem nevoie de persoane bune si pozitive in jurul nostru si de o viata normala, ca tot omul. Dar lucrurile astea sunt mai greu de pus in practica! E ca si cand i-ai zice unui olog 'Mergi, ca asa iti zic eu si ca asa trebuie si asa e bine!' si sa te si astepti ca el chiar sa mearga.
0
26-06-2012, ora 19:29
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
pai in primul rand nevroza(printre care si anxietatea depresia atacul de panica) este o afectiune psihica, psiho-somatica, pe celalata parte este psihoza cu halucinatii delir etc...nu trebuie cele 2 comparate caci sunt total diferite. pe un psihotic cu siguranta nu l-ar ajuta internetul pentru ca probabil nu ar constientiza nimic din ce vede sau citeste acolo, cum este si acea persoane despre care zice clara_p.cred ca etse cazul de medicamentatie...pentru ca se pare in toti acesti ani, dupa cum ati spus, nu a avansat deloc, este bine ca lupta...dar ea nu mai poate constientiza credinta in Dumnezeu sau increderea in semeni, are nevoie de putin ajutor medicamentos, parerea mea si daca are si vointa poate va fi bine!
cat despre dependenta de internet este nasoala, stiu si eu persoane care ori stau pe net toata ziua, ori se joaca si au burta cat casa si uita de familie, de tot...cat despre mine, in zilele astea grele, m-a ajutat sa stau pe internet sa vorbesc cu anumite persoane, sa primesc, sa ofer sfaturi...iar aseara am reusit sa nu iau xanax si sa nu ma mai gandesc ca in fiecare noapte trebuie sa fac un atac si atuncea venea de la sine. normal ca internetul nu e o solutie de vindecare, dar uneori ajuta.
0
26-06-2012, ora 19:45
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
clara_p

Diavolii (şerpii) sunt prezenţi în viaţa noastră chiar dacă se neagă existenţa lor.

Cel care se duce la vrăjitor să nu îndrăznească să vină în casa mea sau să-mi fie prieten.
0
26-06-2012, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciorapel

Ce sustii tu in mesajele tale sunt fantasmele unei lumi imaginare care pentru noi nu o sa existe niciodata.
M-am plictisit de sfaturi date de o persoana fara nici o experienta si care afirma ca nu s-a confruntat cu asa ceva vreodata.
Si in special de judecata unei astfel de persoane.
0
27-06-2012, ora 15:45
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna,
Este f mistica discutia..Eu sunt de partea lui ciorapel, , are dreptate cand spune ca nu ai nevoie de medicamante (nu benzo, isrs etc) ca sa treci peste atac de panica sau depresie (nevroza).Insa ai nevoie de antipsihotice atunci cand ai schizofrenie (psihoza)..Cu alte cuvinte... cautati informatii si veti gasi...depinde de voi ce veti face cu acele informatii
Cu dag Ady
0
27-06-2012, ora 16:38
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Da, Adina, asa este, depresia si atacurile de panica pot fi rezolvate si fara medicamente, imi pare bine ca mai exista persoane pe acest forum care gandesc in felul acesta.
0
27-06-2012, ora 16:50
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Eu am suferit de anxietate, care s-a agravat foarte tare, inainte de a da in psihoza. Daca ma prindeam ca puteam sa iau tratament pentru a o trata poate nu o mai dadeam in halucinatii si delir din cauza ei (anxietatii). Poate era mai bine, poate era mai rau, eu de unde sa stiu?...
0
27-06-2012, ora 22:26
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna the eye,
Imi pare rau sa aud ca ai psihoza.Eu nu sunt experta in asa ceva..insa din cate am citit si eu anxietatea nu se transforma in pishoza (de accea este nevroza) Este adevarat ca exista fenomene de anxietate si in psihoze..., , dar sunt doar un simptom.(.asa zice la carte)...deci nu ai avut anxietate ci ai avut ceva mai grav in interiorul acelui 'ceva' se gasea si anxietatea,..dar existau si delir, halucinatii etc.
Iti urez multa, multa sanatate...
Ady
0
28-06-2012, ora 10:42
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@adinamess

Exista o legatura intre anxietate si paranoia (inclusiv schizofrenia paranoida), o relatie de determinare directa:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Paranoia

Citeste acolo, daca vrei, e scurt.
0
28-06-2012, ora 15:22
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna the eye...
Pai, asta spuneam si eu, La psihoze, anxietatea face parte din simptome.dar. ele sunt cu mult mai complexe...Adica sunt mereu insotite si de altcevai.Nu o sa auzi pe nici un anxios/a ca se plange ca nu poate iesi pt ca e urmarit de extrateresrii sau ca il papa un balaur.Ea/el nu iese pt ca ii e frica sa nu lesine sa nu i se faca rau etc..(adica are frici comune) Cam atat m-am priceput eu sa iti explic..Cu alte cuvinte tu nu ai avut anxietate si acesta s-a transformat in ceva... ci acel ceva cuprindea si anxietate.
Te pup
Ady
Adaugă un comentariu / răspuns
419 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •