Tulburare obsesiv compulsiva - folosire excesiva de sapun

26-09-2023
Dana55_68
Nu este medic/terapeut
Dana55_68
Buna! Sunt mama unui baiat de 24 ani care ne inebuneste cu spalatul pe maini si pe corp. Sta la dus cu orele si consuma intre 2 si 3 l de sapun lichid. Se spala pe maini dupa ce atinge o clanta din casa sau apasa intrerupatorul de lumina. Intr-o luna consuma de mai bine de un an de zile aproape 27 l de sapun. Pur si simplu nu mai stim, eu si sotul, cum sa mai facem fata. Cand se spala chiuveta o umple de spuma si sapun, pe jos face cruste de sapun, iar eu nu mai fac fata cu curatatul sapunului. De doi ani ia tratament cu sertralina si solian (initial a luat olanzapina), merge si la psiholog si este lunar sub supraveghere psihiatrica. Speram sa se amelioreze aceste simptome cu spalatul excesiv. Aveti sfaturi pentru noi, fiindca suntem la capatul puterii si rabdarii.
8 comentarii
1
26-09-2023, ora 07:09
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna ziua
pe langa ceea ce faceti deja, puteti apela la cateva simple strategii de linistire a fobiei de microbi. de ex: clante cu pelicule dezinfectante, un spot special de unde se poate atinge comutatorul de lumina (sau variator de lumina cu telecomanda), inocularea unor credinte care sa il ajute sa se spele doar cu apa fara sapun (gandire magica), adaptarea ritualurilor, ruperea asocierilor negative, etc.
Poate nu ar strica sa faceti si dvs cateva sedinte de psihoterapie, aveti nevoie de tot suportul.

Mult succes!
1
26-09-2023, ora 10:56
Dana55_68
Nu este medic/terapeut
Dana55_68
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Sunt de acord ca nu ar strica cateva sedinte de terapie si pentru cei care traiesc langa persoane cu TOC. Ce am observat din toate plangerile celor care au TOC este ca absolut niciun pacient nu isi pune problema sau nu se intreaba cum reusesc cei din jurul lui sa-i tolereze toate maniile si compulsiile. Absolut toti se plang cat sunt de chinuiti de aceste frici, care nu contest ca te secatuiesc de puteri, dar nimeni nu are compasiune pentru cei din jur care se lupta cu consecintele faptelor lor. Este numitorul comun al societatii noastre, EGOISMUL EXACERBAT.
1
26-09-2023, ora 13:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asa e Dana, uneori cei din jur pot face destule pentru a ameriora sau inrautati situatia in TOC.

Ce nu e de folos ? Sa ii spui ca e exagerat ce face…..sau chiar sa te infurii cand vezi ca isi face rau prin compulsia ce o are.
Nu e nici de folos sa ii spui ca nu are de ce sa se teama. Nici sa il reasiguri mereu ca e totul in regula ….uneori poate chiar implorand in lacrimi sa te creada. Reasigurarile pot intari nevoia de reasigurare.

Ce e de folos ? Sa ii comunici persoanei ca o intelegi si sa recunosti ca suferinta cu care se confrunta e parte a unei afectiuni ce nu si-a dorit-o si de care nu e vinovat. Sa-l sustii si sa-I spui ca ai incredere ca treptat poate sa depaseasca teama si in timp sa diminueze obiceiul pana la disparitia lui. Cu rabdare.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
1
26-09-2023, ora 13:07
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
tare nesimtiti bolnavii astia cu OCD. asa ceva... nu se gandesc ei la cei din jurul lor. mai mai...
un bolnav de OCD e ca oricare alt bolnav de alte boli cronice (diabet sa zic). nu poate controla boala. e pricinuita de o chimie defectuoasa a creierului.
1
02-10-2023, ora 15:45
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Chimie defectuasa a creierului? Adica exista marker biologic si test pentru OCD? Poti afla daca cineva are OCD prin RMN/Tomograf? Mai am umpic si aud ca daca votezi cu PSD ai o chimie defectuasa a creierului.

OCD este cea mai usor de tratat problema. Exista un singur tratament, anume terapia prin expunere. Trebuie ca usor usor sa se expuna la elementul care ii cauzeaza frica. Acesta cu spalatul si curatenia este cea mai comuna obsesie, 60% din cei cu OCD pe asta au obsesia.

In cazul de fata, trebuie ca din cand in cand sa se abtina din spalat pe maini. Apoi, va observa ca nimic nu se schimba daca se spala sau nu, de infectat tot nu se infecteaza. Trebuie sa faca diverse lucruri mici de genul, crescand usor usor nivelul de expunere. Pentru asta trebuie ca cineva (tu sau psihologul) sa il convinga. Daca nu sunteti nici unul in stare si nu faceti progrese deloc, apelati la alti oameni mai talentati.

Am avut si eu OCD in copilarie, l-am eliminat complet in max 1-2 ani. A facut si tatal recent OCD pe covid, forma destul de grava, a scapat prin aceiasi metoda, chiar as spune ca a scapat "peste noapte" de el. In opinia mea, trebuie sa fi umpic cam prost sa nu fi in stare sa dai un search pe google sa afli cum se trateaza OCD dar sa pretinzi ca iti pasa de persoana apropiata si de vindecarea ei.

Am cunoscut la viata mea un psiholog toba pe OCD, de 10 ori mai bun ca mine pe tratat afectiunea asta. Era foarte lacom si scump, cel mai bun si scump in oras de 300k locuitori, dar pe OCD era toba omul. Si eu sunt scump dar bun in meseria mea. A avut garantat si el OCD candva desi nu recunoaste ca e ceva stigmatizat. Personal am rezolvat problema fara psiholog dar daca tot v-ati apucat sa invetiti bani in droguri si psihologi, plasand toata raspunderea pe ei nu pe dumneavoastra, macar gasiti unul care se pricepe. Stabiliti niste obiective. Daca nu observati nici un progres cu psihologul actual sau progresul e insignifiant, cautati altul mai bun, nu va indragostiti de el.
1
02-10-2023, ora 16:19
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Nu sunt vre-un mare iubitor de psihologi dar pe afectiunea asta trebuie sa dau cezarului ce e al cezarului. OCD este una din afectiunile pe care psihologia chiar face minuni, daca persoanele apropiate nu sunt in stare.

Depinde insa mult de psiholog. Depinde daca este psiholog care vorbeste sau care tace. Nu am cunoscut la viata mea decat psihologul mentionat anterior - cel mai bun si scump din oras, toba fix pe OCD si am ramas cu o impresie buna despre el desi e lacom si scump, la fel ca mine in meseria mea. Am fost la el cu alta problema pe care o avea prietena (de natura psihotica).

Un prieten a cunoscut 10 psihologi si era mirat de faptul ca psihologul asta al meu vorbeste, ba chiar vorbeste prea mult. A zis ca aia 10 la care a fost el nu scot un cuvant nici daca tragi de ei sa zica ceva, nu le au cu vorbitul. I-am raspus: "pai logic ca vorbeste, bag 200ron/45min in el ca sa taca sau ca sa vorbeasca?".

Pe OCD, e nevoie de psiholog care vorbeste, care explica, care se si pricepe, care a mai si citit ceva la viata lui. Nu merge cu psihologi dinaia care tac, la care se duce omul sa se descarce. E alt gen de afectiune si nu se trateaza cu psihologi care tac. Or fi si psihologii surdo-muti buni la ceva dar nu la OCD.
1
27-10-2023, ora 11:26
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare bine Placebo ca tu ai depasit OCD/TOC. Insa problema asta acopera un spectru de severitate.
Din pacate atunci cand observ ca spui « OCD este cea mai usor de tratat problema » nu pot sa nu ma gandesc ca nu ai avut vreodata de a face cu un caz de OCD/TOC care sa depaseasca un stadiu usor/moderat.

In stadiile moderat severe si severe, pe langa faptul ca e nevoie de foarte multa rabdare in psihoterapie, de cele mai multe ori psihoterapia nu merge singura, fara sprijinul terapiei medicamentoase. Oricat de orientat ai fi ca psihoterapeut spre schimbare (spre a vorbi cum spui tu).

Asta nu inseamna bineinteles ca in formele usoare si chiar in cele moderate psihoterapia nu poate aduce beneficii si singura.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
1
09-11-2023, ora 16:55
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
OCD-ul baiatului dvs este inca foarte sever, judecand dupa cantitatea de sapun folosit si dupa incidenta spalarii. Ideal ar fi de revazut tratamentul lui de catre medic sau ceruta o a doua opinie.
E pacat sa fie lasat sa se chinuie atat de mult si este evident ca trebuiau sa existe ameliorari semnificative, daca tratamentul functiona.

Inteleg ca este dificil si pentru familie, dar va rog sa tineti cont de faptul ca fiul dvs este foarte bolnav. Daca nu ar fi bolnav, ar fi fericit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: