Tulburări de personalitate si profesarea în medicină.

23-12-2019
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Buna ziua, daca sufăr de o tulburare de personalitate pentru care nu există tratament pot lucra în medicină?
Studiile sunt sigur că pot să le fac, dar pe urmă mă angajează cineva?
Ma interesează în medicină legală sau neurochirurgie.
Aștept răspunsul cadrelor medicale de pe acest forum nu ale trollilor care au uitat să își administreze olanzapina pe ziua de azi.
15 comentarii
1
23-12-2019, ora 13:22
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Da, puteti profesa in medicina. Dacă vorbim despre tulburare de personalitate inseamna ca aveti peste 18 ani. Ati fost diagnosticat de către un medic psihiatru? O tulburare de personalitate nu se vindeca, dar ceea ce contează este să fiți functional. Astfel, puteti profesa in orice domeniu. In acest sens, pentru ameliorarea simptomelor exista medicatie si puteti face consiliere psihologica. Sa stiti ca in cazul tulburărilor de personalitate, ședințele de terapie psihologica ar trebui să fie indispensabile, vă vor ajuta sa gestionati mult mai bine simptomele caracteristice tulburării de care suferiti.
1
23-12-2019, ora 14:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Cu siguranță da dar trebuie discutat la angajare cu cei de la medicina muncii
0
23-12-2019, ora 15:13
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Da am fost diagnosticat de un medic, d ar am mai avut si alte diagnostice în trecut: tulburare bipolara, tulburare psihotică(asta pentru olanzapina pentru bipolara la spusele asistentei), tulburare narcissica si toate puse de doctori diferiți.
0
23-12-2019, ora 15:37
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Personal, consider ca fiecare din tulburările de personalitate menționate prezintă niște caracteristici care va pot ajuta sa profesati în domeniul medicinei. Și atât din teorie cât mai ales din practica la cabinet, am observat și înțeles ca tulburările de personalitate, își pot găsi "rezolvarea" în activitatea profesionala. Avem nevoie de chirurgi fara empatie, care sa taie legal și cu sânge rece, avem nevoie de militari care sa fie capabili sa omoare pentru a apăra, sau de alte categorii profesionale unde tulburările de personalitate se regăsesc din plin. Fără a generaliza. Ce e foarte important sa va reflect, e tratamentul medicamentos, dar mai ales cel psihoterapeutic, ce nu pot lipsi în cazul prezentei unor tulburări precum borderline. Dacă înțelegeți și acceptați asta aveți șanse mari sa deveniți un bun profesionist în domeniul medical. Totul e sa va tratați la timp și continuu, atâta cât e nevoie, fără decizii luate la limita (cum face un borderline care se respecta ), sau expuneri inutile la riscuri majore de viraj spre tulburări psihotice.
1
23-12-2019, ora 18:55
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu as vrea reevaluare!
Din toate doar turburare de personalitate narcisica se încadrează restul aparțin altor tulburări!
1
23-12-2019, ora 20:29
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Am recitit ce am scris și mi-am dat seama ca inițial citisem greșit mesajul dvs, iar răspunsul meu a fost în funcție de ceea ce am înțeles, citind pe fuga. Nu ați spus tulburare borderline, ci bipolara. Am dus discuția eronat în zona acestei tulburări. Deci, are dreptate dl dr mai sus, spunând ca o reevaluare ar fi mai indicata.
0
23-12-2019, ora 20:58
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Diagnosticul de fata este borderline, bipolar a fost primul pus de un medic începător dupa aceea toți medici care au peste 6, 7 ani fiecare au spus ba că am narcissica ba că am borderline.
Inițial am spus si de borderline dar am sters crezand ca nu conteaza, deci a ti citit bine.
0
23-12-2019, ora 21:35
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Mulțumesc pt clarificări.
0
24-12-2019, ora 12:48
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Din punctul meu de vedere se găsesc soluții și.pentru tulburare de personalitate borderline atât farmacogic cât și psihoterapic

Cat despre UN MEDIC IMCEPATOR și ALTII CU EXPERIENȚA 6, 7 ANI eu vad lucrurile așa:
- toți am fost începători cândva
- dv dacă veți face medicina (de la student veți ajunge direct medic primar) fara a parcurge toate etapele
- dg tulburării de personalitate borderline este un mix (din toate tulburările de personalitate cate putin) de aceea este mai greu de pus mai ales că dg de pune la momentul examinării și medicii și fiecare medic abordează diferit un caz.
0
24-12-2019, ora 13:09
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Domnule mătușa stiu ca aveți dreptate dar dacă acel doctor începător ma îndopat cu pastile foarte puternice de nu puteam nici să calculez 50÷5 si eu nu am avut nevoie de ele nu merita sa ii fac plângere pentru malpraxis?!
1
24-12-2019, ora 14:53
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Dv sunteți momentan pacient, va sigur că oricine ar lua o decizie a medicației o face doar in folosul dv.Faptul că tratamentul nu s-a pliat pe profilul dv biologic nu e vina medicului curant ci a faptului că suntem unici si metabolizam diferit medicamentele.
Ba doresc sa sa ajungeti medic și să luați decizii pentru altii
0
29-12-2019, ora 16:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Întrucât ați avut mai multe diagnostice, poate v-ar ajuta să cereți o reevaluare la IML, pentru că acolo unde e comisie, diagnosticul e sigur. Având un diagnostic sigur, cu medicație și psihoterapie puteți avea totul sub control, astfel încât să nu vă afecteze profesional.
0
02-01-2020, ora 17:31
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Medicatia psihiatrica in general sedeaza. Mai ales antipsihoticele ca olanzapina care si îngrașă foarte mult. Încearcă să le iei doar la culcare si sa respecți programul de somn, fiindcă dacă te odihnesti noaptea, vei avea o viata sanatoasa si vei fi echilibrat mintal.
0
02-01-2020, ora 23:57
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Aaaaa pai ce antipsihotice consum eu?
1.Sunt echilibrat mintal
2.Momentan fac doar terapie si psihoterapeutul a spus că sunt foarte funcțional.
3.Medicamentele nu se i au după capul tau si după un program strict impus de medicul psihiatru.
4.De ingrasat nu se pune problema pentru ca fac sala/sport/si alte activitati destul de des
5.Rog un administrator moderator, blah, blah să închidă subiectul sau să îl stearga ca deja o dam in altele.
1
09-01-2020, ora 03:54
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Noi, cei care ti am raspuns, am incercat sa te ajutăm, nu intenționăm să te enervam. Ti am spus doar ca sedativele luate ziua, mai ales antipsihoticele, iti vor incetini creierul si nu vei mai fi in stare sa procesezi normal, mai ales cand vrei sa înveți
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul