urgent - fractura incheietura mana

04-02-2011
Alecsandra_g
Nu este medic/terapeut
Alecsandra_g
Buna ziua,

In cazul unei fracturi la incheietura mainii (osul este rupt in multe bucati) este recomandat sa astepti cateva zile pana la operatie sau trebuie efectuata imediat?
Mama tocmai a cazut (vineri - 4februarie) iar medicul care a consultat-o i-a pus mana in ghips si a programat-o la operatie abia marti 8 februarie. Nu este prea tarziu?

Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.

Va multumesc,
Alecsandra
19 comentarii
0
04-02-2011, ora 15:42
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna ziua.ina data de 21 12 2010 m-am operat la glezna stg cu diagnostic fractura maleola cu diastazis tibioperoniera.nu am calcat 6 saptamani pe picior la spusele medicului in data de 04 02 2011 am facut operatie de eztragera unui surub(mentionez ca am placa cu 5 suruburi) totul a decurs bine.medicul m-ia spus ca pot calca pe picior foarte putin adica luna aceasa sa nu calc cu toata greutatea corpului abia luna viitoare sa incep sa merg normal.eu am calcat astazi putin pe el sa vad cu este am constatat ca atunci cand merg pe el ma doare putin incheetura.oare voi mai putea sa mai merg la fel ca inainte pentru ca imi este frica sincer sa pun piciorul jos. va multumest si ast raspuns
0
04-02-2011, ora 18:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca este vorba de o fractura distala de radius optimal este sa faci operatia in ziua accidentului sau suboptimal dupa 4-5 zile cand edemul scade. sper ca nu a fost aplicat un ghips circular si se va folosi o placa volara moderna cu angulatie stabila.
0
04-02-2011, ora 19:18
Alecsandra_g
Nu este medic/terapeut
Alecsandra_g
Va multumesc mult pentru raspuns, diagnosticul este fractura antebrat P-C dr. Intr-adevar mana nu este in ghips ci intr-o atela cu vata in interior si infasurata cu pansament.

Nu stiu ce sa fac, sa astepte mana marti, sau sa vina in Bucuresti si sa se opereze mai repede? (mama este din Oradea). Daca asteapta exista riscul sa apara efecte negative (recuperare mai indelungata sau dureri..)

Multumesc inca o data!
0
04-02-2011, ora 19:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este o fractura Pouteau-Colles care nu spune prea multe, pentru ca, pe vremuri cand lucram in romania aceasta denumire foloseam pentru toate fracturile distale a radiusului sau antebratului
este o perioada in care edemul nu face posibila o operatie corecta, deci pot sa-l operezi insa din cauza edemului este greu sa inchizi plaga: deobicei intre 1-4 zile dupa fractura.
nu stiu cu care metode se opereaza in Oradea sau in Bucuresti. ideal ar fi ca sa se faca cu o placa cu angulatie stabila. de ex: Synthes LCP Volar Column Distal Radius Plate, sau unul de la Medartis, sau alte firme consacrate in domeniu
raspuns la intrebarea Dvs poate sa spuna numai cineva care a axaminat radiografiile si pacienta.
trebuie sa stiti ca o repozitie corecta a suprafetei articulare este esentiala pentru evolutia favorabila
0
26-02-2011, ora 03:42
bodolin21
Nu este medic/terapeut
bodolin21
Buna ziua am si eu o problema.Acum cateva luni am cazut in mana dreapta si de atunci tot am probleme la incheietura.Nu mai pot indoi mana ca inainte si daca incerc sa o indoi sau sa car greutate incepe sa ma doara.As vrea sa stiu daca este nevoie de operatie sau daca imi pot vindeca incheietura prin alte metode
0
26-02-2011, ora 09:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa va duceti la un ortoped care se ocupa cu asa ceva. trebuie examinat si in functie de rezultatul examinarii fizice trebuie facute radiografii, sau chiar CT sau RMN, insa examniarea fizica este esentiala, incheietura mainii fiind compusa din 15 oase si nenumarate articulatii care pot produce simptoamele DVS
0
12-06-2012, ora 12:54
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
mi-am fracturat incheietura mainii cazand pe ea, am stat 9 zile cu ghips provizoriu si 3 saptamani cu ghips intreg, cand am fost la control mi s-a spus ca mai trebuie sa stau 2 saptamani cu ghipsul dar nu mi s-a facut radiografie, mentionez ca eu nu am avut fractura cu deplasare, mie nu mi-au pus mana la loc, este normal sa nu-ti faca radiografie numa prima data (cand m-am dus la urgenta)? ma doare mana de la ghips pt ca este f greu :(, as vrea sa va rog sa imi spuneti cate radiografii se fac in mod normal si daca mi-a zis ca peste 2 saptamani imi scoate ghipsul atunci mi-l va scoate pur si simplu sau ar trebui si radiografie.deja nu m-ai rezist, risc mult daca il i-au jos singura dupa o luna si cateva zile?
0
12-06-2012, ora 13:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinzand care os este fracturat in incheietura mainii, durata vindecarii prin imobilizare cu ghips, la adulti, dureaza intre 6-16 saptamani. deobicei termenul ecasta se refera la fracturile radiusului distal care se vindeca in 6-8 saptamani. fracturile nedislocate ale radiusului distal se trateaza cu ghips daca ele sunt extraarticulare si cu tendinta de dislocare spre dorsal. cele intraarticulare si cu tendinta de dislocare palmara trebuie operate
deobicei la fracturile fara deplasarese face o radiografie la inceput, la schimbarea ghipsului si una la indepartarea ghipsului. la unele fracturi fara deplasare si fara tendinta de dislocare se poate alege si imobilizarea cu orteza, insa durata vindecarii nu se scurteaza.
pentru aprecierea mai corecta a cazului ar fi bine sa postati radiografiile
0
12-06-2012, ora 14:36
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
multumesc frumos pentru raspuns o sa incerc sa postez radiografiile aici!
0
12-06-2012, ora 20:45
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
nu am reusit sa postez radiografia dar am studiat-o bine si intr-adevar este vorba despre radius si fractura este exact pe terminatia lui unde face legatura cu carpienele( nu stiu daca ma exprim corect), ghipsul mi s-a largit si e f incomod si am observat ca pielea se decojeste sub ghips, nu mi-au fost recomandate medicamente in afara de un calmat pe care l-am luat 9 zile, am mai auzit ca unii isi taie singuri ghipsul acasa, nu stiu daca si la altii pacienti li se pare ghipsul atat de incomod si greu!
0
28-06-2012, ora 12:01
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Buna, pe 9 iunie mi-am luxat cotul drept cu deplasare si fractura (cuvant neinteles) radiala cu revenire instantanee in momentul in care mi-au miscat mana la radiografie.ok.mi-au pus mana in ghips si mi-au spus 18 zile sa o tin dupa care sa o dau jos si sa merg la un control.am dat jos ghipsul si vad ca nu pot intinde mana si nici sa o sucesc.si muschiul antebratului pare sa fi suferit niste daune pentru ca este inca vanat si deformat.care sunt sansele sa imi mai pot intinde mana ?
trebuiesc refacute radiografiile? este posibil ca din cauza ca mana a stat nemiscata 18 zile sa nu pot intinde sau suci?sfaturi?
0
28-06-2012, ora 12:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa stiti ca la o persoana sanatoasa nici o articulatie nu este suficient de elastica ca sa poate fi luxat fara a rupe capsula articulara, diferite ligamente, muschi, oase, deci intr-o masura leziunile partilor moi sunt normale la asemenea leziuni.
ce os este fracturat este greu de spus, cuvantul poate fi condil, epicondil, cap, col etc
deobicei luxatiile simple ale cotului le repunem in narcoza si testam stabilitatea. daca articulatia este stabila urmeaza o imobilizare ghipsata sau in ultima vreme tot mai des o orteza mobila.
daca luxatia este complicata cu o fractura trebuie analizata sansele de vindecare, ambele leziuni produc o instabilitate, de acea fracturile cu luxatie deobicei se opereaza, insa fara sa cunoastem exact cazul si fara a vedea radiografiile acest lucru este greu de apreciat.
dupa o luxatie de cot cu imobilizare limitarea mobilitatii este aproape obligatorie, veti avea nevoie de kinetoterapie si van reveni, acesta dureaza cateodata luni de zile, si din pacate se poate intampla ca articulatia sa ramana instabila, necesitand o operatie.
depinzand ce structura osoasa este fracturata acesta mai ales daca este o fractura intraarticulara si nu este repusa corect, poate provoca o limitare definitiva a mobilitatii.
radiografia de control este absolut necesara pentru a aprecia corectitudinea repozitiei.
daca puteti postati radiografiile
0
28-06-2012, ora 15:29
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Inteleg.radiografiile astazi dupa ora 18 le voi putea lua de la policlinica particulara la care am fost si le-am facut.nu stiu cum as putea sa le postez aici.eventual sa le pun altundeva si sa va dau un link. le am pe cele care mi-au fost facute in momentul in care mi-au pus atela ghipsata.legat de cuvant ( ceva cu radia la final gen : ensuradia, emunradia, sau ceva asemanator.)chiar nu se intelege.Diagnostic: luxatie cot drept redusa instantaneu, fractura(cuvantul respectiv) radiala. mana o pot intinde pana la 120 grade as putea spune, nu o pot insa suci, rasuci.incordez pumnul si o misc usor si continuu.sper ca dupa ce primesc radiografiile sa putem stabili cumva ce este de facut in continuare.

Cu stima,

Dorin
0
28-06-2012, ora 15:50
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Acestea sunt radiografiile initiale:
http://legalizare.home.ro/radiografie.jpg
0
28-06-2012, ora 19:10
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Am primit si rezultatele de astazi. Fractura parcelara de cap radial, consolidata cu minima deplasare.
http://legalizare.home.ro/azi.jpg -- radiografiile de astazi.
Va rog frumos sa imi spuneti ce e de facut. Multumesc anticipat!
0
28-06-2012, ora 21:33
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pe radiografia postata eu nu vad fracturi majore cu dislocatie. fractura capului radial este in axa, fara dislocatie majora, aceasta fractura deobicei se vindeca fara probleme majore. spatiul articular este usor largit pe imaginea din lateral, acesta poate indica o acumulare de lichide in articulatie (obligatorie dupa aceasta leziune) insa poate indica si o leziune de cartilaj (insa acesta poate fi si o coincidenta sau un unghi mai putin norocos din care a fost facut radiografia). acumularile de lichide posttraumatice din articulatii deobicei se retrag fara probleme.
trebuie sa stiti insa ca radiografia fara un examen fizic amanuntit nu are foarte mare semnificatie
deci eu as incepe cu kinetoterapia, intarirea musculaturii, munci fizice grele nu sunt indicate cel putin 3 luni
daca cumva nu reusiti sa recuperati mobilitatea totala relativ rapid sau articulatie este instabila si kinetoterapeutul confirma acest lucru trebuie reevaluat cazul si facute alte investigatii (CT, eventual RMN)
0
29-06-2012, ora 11:27
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Examenul fizic amanuntit inseamna intalnire cu un doctor ortoped-traumatolog ? sau poate fi facut si de catre un kinetoterapeut ? mi-am facut astazi programare la kinetoterapeut insa mi-a mai sugerat cineva sa merg la un batran de pe langa Fagaras care face minuni. Dvs. ce imi sugerati?

Stima
0
29-06-2012, ora 14:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
un examen fizic este facut de un medic ortoped-traumatolog, normal si un kinetoterapeut cu experienta poate sa-si dea seama daca ceva nu este in regula.
din pacate, sau din fericire nu il cunosc pe domunl de langa Fagaras, deci nu pot sa apreciez cat de benefica sau contra este activitatea lui, cea ce pot sa spun, ca o fractura sau o leziune de muschi, ligamente, capsula nu este inca vindecata la 3-4 saptamani dupa accident, deci orice manevre, de genul "sa-l tragem la loc", probabil nu este cea mai indicata
0
30-06-2012, ora 20:39
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Am inteles.Am fost la un medic si mi-a studiat atat radiografiile cat si cotul cu degetele pe ici pe colo, putina presiune cu ele si intins mana strans si mi-a spus ca intradevar este fractura de cap radial cu minima deplasare ceva gen "fractura de cap radial 1/2 ?" sau asa ceva si mi-a spus sa iau minim 5 zile ibalgin forte si sa imi pun gheata pe mana de 3 ori pe zi cel putin cate o jumatate de ora si sa fac exercitii non-stop, chiar si in somn daca pot.si sa merg la el in control dupa o luna.Asadar am stabilit o intalnire si cu un medic kinetoterapeut pentru data de marti si dupa consultatie imi va recomanda in principiu 10 sedinte de kineto pentru inceput din care 2 sunt gratuite.voi reveni cu vestile.multam pentru interventie inca odata.

Stima,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: