am cazut de pe casa, diagnostic: fractura prin tasare T8

24-04-2010
razvan martin
Nu este medic/terapeut
razvan martin
Am patit si eu o belea si anume am cazut de pe casa, diagnostic: fractura prin tasare T8. Spatele(toracele ma dor) iar doctorul de la spital a zis repaus si sa stau pe tare. Asta fac dar de o luna si o saptamana tot ma mai doare si va trebui sa incep si serviciul. Credeti ca durerile or sa treaca in timp(este indicat sa-mi cumpar un kosmodisk ). Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc mult.
5 comentarii
0
25-04-2010, ora 00:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura vertebrala se poate trata in vreo 3 feluri fundamental diferite: functional (cazul D-voastra), imobilizare in corset sau interventie chirurgicala.
In cazul optarii pentru tratament functional, durerile se pot mentine cica 4-6 saptamani. Trebuie sa ramaneti in repaus, evitand ortostatismul prelungit, mersul (pe cat posibil).
O reevaluare periodica la neurochirurg se impune, cu aceasta ocazie transmitandu-se pacientului protocolul de recuperare fizicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 12:16
razvan martin
Nu este medic/terapeut
razvan martin
Multumesc pentru sfat.

Credeti ca se poate folosi kosmodiscul in loc de corset (am purtat o zi corsetul iar durerile se accentueaza si am renuntat la el).
0
25-04-2010, ora 13:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am nici cea mai mica referinta la acel produs mentionat de D-voastra, care nu face parte dintre produsele medicale.
Eu ma refeream la corset ca la acea imobilizare gipsata care cuprinde tot toracele si abdomenul si reprezinta o solutie terapeutica in anumite fracturi vertebrale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 14:23
olandezu
Nu este medic/terapeut
olandezu
buna ziua, am o problema de vreo 2 zile a inceput sa ma doara talpa piciorului mai exact piciorul drept, am dureri mari daca calc normal daca calc pe varfuri am doar un usor discomfort, locul durerii este sub rotula din partea dreapta a piciorului drept adica in extrerior, nu am suferit nici o accidentare, adevarul este ca fac jogging in ultima vreme este foarte putin umflat in acea zona
0
25-04-2010, ora 19:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg deloc localizarea anatomica a durerii. Pot exista sute de puncte dureroase la nivelul piciorului.
Pe de alta parte, este logic la efortul de a alerga a provocat o suprasolicitare a structurilor piciorului, concretizata printr-o fractura "de stress" sau o entorsa.
Aveti nevoie de un consult clinic de finete, specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul modern ce poate înlocui gipsul pentru imobilizarea fracturilor
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  •