Vegetatii nazale adenoide(polipi)... urmeaza sa ma operez

28-11-2013
Cosmancho
Nu este medic/terapeut
Cosmancho
Buna ziua.Am 19 si am fost diagnosticat cu polipi saptamana aceasta si urmeaza sa ma operez saptamana viitoare.
Vreau sa va intreb daca imi puteti da cateva sfaturi pentru a putea suporta mai bine simtomele polipilor pana cand ajung la operatie.Ametesc foarte des si pe nas nu pot respira mai deloc.Este foarte incomod si uneori pot spune ca intru in atac de panica.
7 comentarii
0
28-11-2013, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infundarea nasului.. se rezolva cu ser efedrinat cate 2.3 pic la 8 ore
dupa care ui si colargol 2 pic la 8 ore
pentru ameteala se poate lua Ginseng cu ginko biloba.. 1 fioal de naut dimineata si daca e cazul se poate si una la pranz
0
13-12-2013, ora 10:58
rosioara32
Nu este medic/terapeut
rosioara32
Buna ziua!

Am un baietel in varsta de 3 ani. Ne-am confruntat cu o otita repetata, tratata cu antibiotice (Augmentin, apoi Klacid). Otita a fost o complicatie la o faringita. Otita a revenit fiindca l-am dus in colectivitate imediat dupa finalizarea primului antibiotic si a cules alt virus. Dupa al doilea antibiotic, l-am tinut acasa si il tin in continuare. Ultima vizita la medicul orl-ist a concluzionat ca a ramas cu o otita seroasa. Intrucat inca respira pe gurita frecvent (nu tot timpul, s-a mai remediat respiratia si in somn), ne-a recomandat sa il tinem inca acasa, sa ii pun bixtonim de 3 ori pe zi 6 zile, apoi Nasonex 30 de zile, un puf inainte de culcare, si sa revenim la jumatatea lui ianuarie, deoarece polipii inflamati permanent din cauza racelilor ar putea indica necesitatea unei operatii. Intrebarea mea este: As putea folosi picaturile colargol si daca da, in combinatie cu celelalte sau le-as putea inlocui? Ceea ce imi doresc foarte mult ar fi sa incerc cele mai bune variante inainte de a recurge la operatie. Mentionez ca a mai avut o problema asemanatoare putin inainte de 1 an, dupa care nu au mai aparut astfel de episoade, doar raceli minore. I-am dat si atunci, dar si acum, un medicament homeopat: Drenor orl, formula 31. Mi s-a parut ca a ajutat foarte mult la eliberarea cailor nazale.
Va multumesc frumos pentru atentie.
0
13-12-2013, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aici pe forum mai gasiti multe postari in care recomand un regim alimentar fara produse cu potential efect alergen
2. nu mai dati antibiotice peste infectii cu Virusi.. Nu actioneaza..doar distrugeti flora intestinala normala si scadeti imunitattea
3. faceti cura de tratament cu Eubiotic
4 local.. da se pune colargol dupa ce se administreaza celelalte picaturi si se curata bine nasul
copilul culcat pe spate sa ajunga picaturile in rinofaringe
0
13-12-2013, ora 13:24
rosioara32
Nu este medic/terapeut
rosioara32
Domnule Doctor, va multumesc pentru raspuns.

In loc de Eubiotic putem folosi alte picaturele probiotice (le am achizitionate deja si ma intrebam daca le pot folosi pe acestea?)
Colargolul i-l pun dupa bixtonim, respectiv Nasonex? Si in ce dozaj, cat timp?

Multumesc frumos.
0
14-12-2013, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazonexul se foloseste numai la 12 ore
colargolul se pune pe nasul curat, aspirat.. la 8 ore
probioticul poate fi oarecare.l aveti
0
14-12-2013, ora 21:11
rosioara32
Nu este medic/terapeut
rosioara32
Multumesc!
0
02-03-2019, ora 20:40
dea3
Nu este medic/terapeut
dea3
Buna seara! Sotul meu dupa o raceala(iarna trecuta) foarte puternica s-a trezit ca ii curge sange din nas. Am mers la urgenta si i sa dat tarosin cu vit c. In toamna ia curs cateva picaturi din nara stanga si de atunci are nara si urechea stanga infunfate.
In Decembrie am fost la Orl: deviatie de sept si cornete nazale marit tratament pt 10 zile cu augumentin si alflamid si picaturi nazale. Nici o schimbare, nas infundat nici macar sa curga. In Februarie am mers la Homeopat, acum este pe tratament homeomat dar dupa 3 saptamani ia curs putin sange din nara stanga dar de atunci a inceput sa-i curga doar nara stanga eliminand mucozitati si are momente cand o simte putin desfundata. La sf lu Februarie am facut un CT la nas, rezultat : fara imagini de leziuni vascularizare, absenta pneumatizarii celulelor mastoidieme, sistem ventricular normodimensionat, masa polipoasa la nivelul cavumului de partea stanga.
Ce inseamna toate astea? Cat de grava este situatia? Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •