Polipoză nazală + Pansinuzită + Deviație de sept nazal

05-06-2018
Raluca12t
Nu este medic/terapeut
Raluca12t
Buna ziua! In urma unui control la medicul Orl, mi s-a recomandat sa fac un tomograf la nivelul sinusurilor.
Rezultatul explorarii: obliterare completa prin material inflamator ( ingrosare de mucoasa si secretii) a sinusurilor frontale, celulelor etmoidale.
Ingrosare circumferentiala polipoida de mucoasa la nivelul sinusurilor maxilare (16 mm pe dreapta, 17 mm pe stanga cu obliterare cvasicompleta a lumenului) si la nivelul sfenoidal (maxim 8 mm, pe partea dreapta).
Deviatie de sept nazal spre stanga.
Obstructia ambelor fose nazale la nivelul meanturilor mijlociu si superios prin numeroase formatiuni polipoide, cu dimensiuni variabile, cea mai mare de dimensiuni maxime axiale de 27 x 5 mm pe dreapta.
Nu se constata modificari la nivelul stancilor temporale.
Concluzii: pansinuzita
Polipoza nazala
Deviatie de sept nazal.

Va rog sa ma ajutati. Considerati ca este caz de operat? Si daca da, in ce consta? Precizez ca nu simt mirosul de 2 ani de zile decat foarte rar, am nasul infundat, mucozitate groasa, dureri de cap. Considerati ca este grav? Ar trebui sa imi fac griji? Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.