Polipoză nazală + Pansinuzită + Deviație de sept nazal | Forumul Medical ROmedic

Polipoză nazală + Pansinuzită + Deviație de sept nazal

05-06-2018
Raluca12t
Nu este medic/terapeut
Raluca12t
Buna ziua! In urma unui control la medicul Orl, mi s-a recomandat sa fac un tomograf la nivelul sinusurilor.
Rezultatul explorarii: obliterare completa prin material inflamator ( ingrosare de mucoasa si secretii) a sinusurilor frontale, celulelor etmoidale.
Ingrosare circumferentiala polipoida de mucoasa la nivelul sinusurilor maxilare (16 mm pe dreapta, 17 mm pe stanga cu obliterare cvasicompleta a lumenului) si la nivelul sfenoidal (maxim 8 mm, pe partea dreapta).
Deviatie de sept nazal spre stanga.
Obstructia ambelor fose nazale la nivelul meanturilor mijlociu si superios prin numeroase formatiuni polipoide, cu dimensiuni variabile, cea mai mare de dimensiuni maxime axiale de 27 x 5 mm pe dreapta.
Nu se constata modificari la nivelul stancilor temporale.
Concluzii: pansinuzita
Polipoza nazala
Deviatie de sept nazal.

Va rog sa ma ajutati. Considerati ca este caz de operat? Si daca da, in ce consta? Precizez ca nu simt mirosul de 2 ani de zile decat foarte rar, am nasul infundat, mucozitate groasa, dureri de cap. Considerati ca este grav? Ar trebui sa imi fac griji? Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • Polipi nazali - cum recunoÈ™ti afecÈ›iunea È™i când e indicată operaÈ›ia
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice È™i virale, potrivit unui nou studiu
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •