vreau sa imi salvez casnica in prag de divord

17-06-2009
adn
Nu este medic/terapeut
adn
Nici nu stiu cu ce sa incep sau de cand sa incep, clar este ca sunt disperat asfel nu incercam si varianta asta, in primul rand am 30 de ani si ea are 28 neam casatorit din dragoste acum aproapa 5 ani (cununia civila) apoi un an mai tarziu am facut si nunta si cununia religioasa, eram de-a dreptul fericiti. Dupa nunta la vre-o jumate de an in prima noastra vacanta au inceput problemele nu ne mai intelegeam parca deloc (eu doream sa ma simt sa beau bere sa ma distrez, iar ea vroia sa se odihneasca si eu sa nu mai beau bere) asta a fost inceputul certurilor. Ne-am intors acasa totul ramasese tensionat, iar in cateva luni a inceput sa nu ma mai vrea deloc, incepusem chiar sa dormim separati. Imi spunea intruna ca nu ma mai iubeste si nu mai vrea sa fim impreuna si ca vrea sa dea divort. In toata acesta perioada am incercat sa-i totul pe plac, dar certurile apareua din motive banale. la un momendat am observat ca vb la telefon cam des cu o persona (tipul e casatorit si are doi copii, iar relatia lor a inceput profesional, el ne-a sa ne cuparam o masina). Am tacut din gura pt ca am vrut sa fiu sigur daca au sau nu o relatie. Relatia incepusa sa fie tot mai tensionata nu mai vroia sa stea deloc acasa isi petrecea timpul cat mai mult cu o prietena, pana intr-o zi cand s-a hotarat sa plece pt un weekend in localitate unde era el pt a-se intalni cu patronii firmei la care el lucra( oameni foarte draguti de alfel, care ne-au invitat de nenumarate ori la cabana lor). Am rugato din tot sufetul sa nu plece pt ca eram sigur ca o sa intalneasa cu tipul ala. Disperat am amenintato ca daca pleca plec si eu si ma mut, nu ma bagat in seama si a plecat. Mi-am facut usurel bagajul si m-am mutat cateva zile la un prieten, dupa care de dor ce-mi era am sunat-o si iam cerut sa ne intalnim, A acceptat foarte usor, dupa care ne-am intalnit, ne-am impacat si ne-am intors acasa impreuna. Dupa ce a adormit i-am verificat telefonul si am gasit dovada tradarii prin mesaje de dragoste( mai bine nu aflam). Ea si acuma imi zice ca au fost doar mesaje si o copilarie nimic mai mult. Eu am iertato desi nu si-a cerut iertare, si mi-am dorit sa salvez casnicia si sa trecem peste problema asta. Timpul a trecut a fost si bine si rau dar in tot acest timp am adorit amandoi sa avem un copil care nu a aparut din mai multe probleme medicale, care nici un doctor nu ne poate explica defapt. Acest lucru a dus numai la tensiuni si la certuri. Acum dupa aproape dupa 2 ani am ajuns din nou la celasi tip de problema in care ea vrea sa divorteze spunand la fel ca nu ma iubeste, ca ne-am indepartat dar tine la mine si in nici un caz nu are pe altcineva. Am juns in faza in care nu mai stiu ce sa fac ea este o persoana care in general in loc sa rezolve o problema de cuplu, fuge de ea, este mai tacuta si refuza sa vorbeasca. Ca ultima solutie avem maine programare la un psiholog pe probleme de cuplu. Sper sa mearga cu mine, oricum ma avertizar din timp ca sa nu imi fac sperante ca lucrul asta o sa rezolve ceva. Eu vreau sa salvez casnicia pt ca o iubesc la nebunie si nu as vrea sa o pierd. Din pacate nu mai inteleg nimic nu vrea sa-si anunte nici parintii si nici sa renunte la verigheta nu ii place sa iisi afiseze problemele si pastreaza aparentele. Va multumesc celor ca cititi si datimi va rog niste spaturi cum sa fac sa-mi salvez canicia.
12 comentarii
0
17-06-2009, ora 14:59
adn
Nu este medic/terapeut
adn
imi cer scuze greseli de scriere, nu ma simt deloc in apele mele
0
18-06-2009, ora 19:26
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
buna,
pentru inceput, incearca terapia de cuplu, , , , , , , , , , 2, , am facut la fel, , acum 5 ani de zile, , intr-o relatie dupa 8 ani, , ,. asa ca iti dau un sfat, , , , , , , , si daca ma asculti, ai sa vezi, ca ai mai multe sanse, , , , , , , , , , , , incearca sa o tratezi cu mai putina indiferenta, , , , , prefa-te, ca nu prea te interseaza, , , lasa-o sa se simta amenintata, ca te pierde,
indiferent care a fost relasita cu acel barabat, , cred ca sa convns ca era ceva fals, ca tipul nu isi va parsai familia, , , ptr ea, , da-i timp, putin, , dat trateaz=o cu putina indiferenta, ea acum se bazeaza ca o iubesti, , asta se poate sa o sufoace, , , mai este si vina, , probabil relatiei, aventurei esuate, , cu tipul ala,... asace este bulversata
, , prefa-te ca esti cel mai bun priten, si ca esti acord, cu despartirea, ca iti cauti si tu pe altcinev, a, etc
in mom, in care va vedea cu adevarat, , ca poate sa te piarda, va inebuni
asa am facut eu, , , , , , , , , , , , am inebunit, , , , , cand a avut le pe cineva, , , , , , , , , , , mi-a parut rau, am plans, etc, ,
...nu te supara ca a avut o aventura, , chiar, , , , , vorbeste cu ea, , , , , , , , despre asta, zi ca intelegi, , , , , , , , , , , , , femeile inseala din late motive, vezi, , femeile, cresc, devin mature, le place sa simta curtate, a fost o vixtima sigura in mana unui barbat experimentat
stiu agonia prin care treci, , pastreaza-ti calmul, , , , , , , , si fi alaturi de ea, ca prieten, fi putin indiferent,., , , , , , , zi ca esti de acord cu despartirea, , , , , , , , , , , , , , , , , , incearca sa i zpui clar, daca nu ma mai ubesti,. asta e, si eu imi fac din nou viata,. etc
, dar fi calm, in tot acest mom, nu uita joci un rol..
0
19-06-2009, ora 10:49
adn
Nu este medic/terapeut
adn
mersi pt raspuns. Am inceput sa mergem un consilier de cuplu, (dealtfel o doamna foarte draguta), scopul meu a fost si este de a-mi reface relatie, dar al ei este de a-mi demonstra de ce vrea sa divorteze. motivele ei sunt foarte simple, cum ca nu o ascult (parca e un parinte) pt ca ea are intotdeauna dreptate si ca in final ajung la vorba ei, moment in care considera ca e prea tarziu, acest lucru chiar nu mi -se pare corect, de ce atunci cand ajung la vorba ei nu mai vrea, nu inteleg, si daca intelgegi atunci cand ii dau dreptate fac si eu concesii nu pt ca neaparat sunt in totalitate deacord cu ea. Are un caracter putin ciudat pe care nu-l intelg, ei ii place sa tina fraiele relatiei, sa ia deciziile importante si acuma imi reproseaza ca de nu am fortato mai demult sa mergem la consilier, lucru care l-am mai pus in discutie pana acum dar nu l-am finalizat, nu inteleg de ce. Tin sa mentionez ca certurile la noi nu au fost pe fond ca vin beat acasa si nici ca o bat ( cum e in multe relatii) ci pt ca cumva ma impotrivesc dorintei ei acerbe de a evolua financiar, de a avea, casa masini... si alte lucruri materiale, are dreptate dar aceste lucruri ma istoves uneori mi-se par poate imposibil de realizat.
Stiti ce cred eu, este ca in zilele noastre barbatii traiesc intr-o lume condusa de femei in care daca nu ne adaptam dorintelor si nevoilor lor, ne lasa. In aclesi timp sunt ferm convins ca in spatele ( sau fata) unui barbat daca nu sta( este) o femeie puternica, suntem varza nu putem face, si crea nimic.
Multa bafta tuturor!.
0
19-06-2009, ora 11:03
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
da.. asa este in mare parte.. dar.din pacate gresesti, , nu este o lume condusa de femei, si este o lume in general, , care. au uitat mult.. importanta frumusetii vietii, , cu adevarat lucrurile care conteaza in viata,
desi, , sa stii, ca atat femeilor cat si barbatilor, le place sa fie scultati, , , , , , , , de aceea comunicarea este atat de importanta in o relatie.nu numai, in casnicie, ci orice relatie, chiar si prietenie, ,
invata sa asculti, ,.poate ea e chiar, sensibila si inauntru ei, sa afla o persoana romantica, , ajungi cumva la sufletul ei,
daca nu poti sa, faci asta.si nici ea la randul ei nu poate sa faca asta ptr tine, , , , , , , , , , , spera tu in continuare ca,. undeva, acolo e cineva ptr tine
daca motivul, , , , , , , , pe care ea il invoca sunt banii, , ,.si este atat de materialista. si relatia ei cu acel barbat, de orice natura ar fi fost ea. a fost la baza puterea lui financiara, , , , , , , , , , , imi pare raua sa iti spun, , este, evident, , ca ea,. doreste un barabat putenic, , , , , , , , , , sa i ofere case si masini, , , , , , , , , , , , daca.nu poti concura cu asta., , , , , , , , , , si ea asta isi doreste, , , , , , , , , simplu, , , , , , , , , , , , , las-o, sa, isi fac casaa si masini, , , , , , , , , sa VEDEM, , daca cineva i le va oferi, , , , , , , , , ,
fi calm, , , , , , , , , , , , , si, nu fi te revolta acum impotrvia tuturor femeilor, ,
uite, iti zic eu un, , psiholog bun, dat de cu totul alata natura, , , , , , , , , , cauta cartile lui omraam mikhale aivanhov
incepe, cu omul spre victoria destinului sau, , , , , , , , , , , , sau alchimia perfectiunii
dai-le si ei sa l citesca, neaparat, , , , , , , , , , , , , asta sigura va ajuta, , , , , , , , , mult
, , sa vada ca suntem doar, , , , , , , , , , , , trecatori prin viata, , in final, , nu luam cu noi, decta ceea ce creeam noi, , , , , , , iubire sau dezordine,
nu stiu cum te pot ajuta mai mult., , , , , , ,. nimeni nu poate decat tu, , , , , , , , , , , , , , , , nu iti mai irosii banii pe psihologi, , care habar nu au ce e iubirea, , si o relatie sanatoasa
, cauta un alt punct de sprijin, , , , , , , , , , , si, , acolo este.numai cerul, , , , , , , , , , , , , , , , , luati cartile astea
va va ajta mult, , , ajut=-o si pea ea, , , , , , , , , , sa intelega ca, , masinile astea trec, ,.. dar, iubirea ramane, , , , , , , , , , , , , , , , si, intelege-o, , , , , , , , ascult-o, , , , , , , , , , da-i atentie, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , e femeie si are nevoie, de asta, ,
, , stai o perioasa si analizeaz-o, , , , , fara sa o judeci, , , , , , , , sa vezi asa cume este ea, , , , , , , , , , , , , , dar acorda-i mai putina importanta,
fi tu psihologul, , , , , , , , , , , , ,
0
19-06-2009, ora 11:58
adn
Nu este medic/terapeut
adn
Draga Laura, lucru pe care l-am spus vizavi de femei este pt ca ma uit in jurul meu si parca tot mai multe relatii se destrama din motivele enumarate mai sus. toate aceste lucruri si-lea dorit pt amandoi, dar mie mi-s-au parut cam inposibil de relizat( eu provenind dintr-o famile cu proble financiare), nu este materialista neaparat dar isi doreste ca familia ei sa fie in rand cu lumea.
probelma este ca sunt cam trei saptamani pe luna plecat si o saptamana acasa, am o meserie cam ciudata, de rastaurator monumente, si de asta umblu prin toata tara, (tre sa o faca cineva si pe asta) iar pe unde stau eu si colegii mei viata e mai simpla si cu mai putine nevoi, iar cand ma intorc acasa orasul si lumea ma epuizeaza cu lupta asta nebuna de a vea si de a avea cat mai mult, sunt invatat cu mai putin, dar asta nu inseamna ca nu imi doresc si eu acele lucruri pe care si-le doreste si ea, ba chiar foarte mult, dar prin felul prin care mi-le cere, ma cam sperie.
iar vizavi de "relatia" pe care a avuto cu tipul ala nu cred ca este alceva decat o modalitate de a fugi, pt ca eu vazand ca sunt ceva probleme in relatia noasta m-am intors acasa renuntand la munca, lucru care a speriat-o, mai ales ca incercam in perioada aia sa o fac sa se inpace cu mine, se pare ca am fost cam prea insitent, si cred ca a cautat un respiro, sunt intr-o oarecare masura deacord cu faptul cas poate chiar eu am inpiso acolo, dar nu stiam ce sa mai fac, era prima data can imi invoca serios ca ea vrea sa termine relatia noastra, incercam sa-i fac cu totul pe plac... acum imi dau seama ca am procedat foarte prost si ca de fapt ea avea nevoie de spatiu.
mersi pt sfaturi esti foarte draguta in acest caz ma juta mai mult sa vb cu o femei decat cu un barbat.
numai bine!
0
19-06-2009, ora 12:29
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
buna, , din nou,
da.este posibil.ca, , sa se fi speriat ca tu ramai fara servici, ps, din ce localitate esti?????
este o prob mare, , in ziua de azi, , , , banii bata-i vina, , , stiu, , , , , inceraca macar sa o asiguri ca totul va fi bine, , ,
, , , ma intetreseaza meseria ta, ziceai ca esti restaurator monumente, , , , , , va ocupati si de sclupturi in lemn/??
, , cat, despre.tip, , , , , , , , da-i libertate, las-o sa se simta vinovata, , , , , , , , , , nu o mai sufoca, , , , , , , va vdea singura ca tipul nu este serios, nu isi va parasi fam ptr ea,.asa. ca se va reintoarce singura, si vei avea o sotie suberba, , , , , , , , las-o sa se simta vinovata, ea,.ofera-i liberatea de care are nevoie ea
da-mi mai multe detalii despre munca ta, , , , daca faceti si sculpturi, si din ce loc esti
0
19-06-2009, ora 15:46
adn
Nu este medic/terapeut
adn
Sal !!!
Din Iasi, si am fost sa caut cartile dar nu le-am gasit la nici o librarie, am sa mai caut. Ca sa ma fac inteles faza cu tipul s-a intamplat in prin octombrei 2007, nu acum. De data asta ea zice ca nu are pe nimeni, dar ma abtin sa-i verific telefoanele ca sa nu patesc ca data trecuta. legat de vinovatie nu cred, pt ca e o persoana foarte mandra si nu si-ar cere scuze nici in ruptul capului, si de aia nu arata decloc ca se simte vinovata. poate si de asta incerc sa o inplic in chestia asta cu psihologul sa-si dea si ea seama ca nu are intotdeauna dreptate si ca poate si ea gresi. ii este frica sa se arate ca e slaba in fata mea.
iar in legatura cu restaurarea nu restauraez de cat pictura murala (pe perete, daca cumva nu stii) si tot ce tine de piatra. o meserie foarte nasola cu oameni nasoi (sefii), oameni care nu vor sa te lase sa mergi acasa la familie, ci doar sa bagi sa scoata bani. Dar nu asta e probelma, ci ca tot timpul cat sunt plecat ma gandesc la sotie si la micul nostru palat, la mica noasta masina, ca pt ele muncesc, dar in schimb ei pare sa-i fie mai usor decat mie, pt ca este acasa si tot ce o inconjoare are legatura cu mine, iam propus de multe ori sa vin sa-mi caut ceva de munca in iasi pe un salar de trei ori mai mic dar nu e deacord (cu ce vom trai daca vii) (trebuia sa vii cand tiam zis) cei drept castig binisor si nici nu cheltui mult pt ca stiu de ce plec, pt ca si cu contibutia mea am realizart ceva pana acum.
faza naspa e ca saptamana trecuta eu m-am certat cu seful si am plecat impreuna cu toti colegii de pe santier, am lucrat la el aproape un an, un an in care am suportat f. multe, pt ca un tip f. nasol care tipa si te injura tot timpul indiferent daca faci treaba buna asta e modul lui de a dori sa se impuna, iar nervii lui se adreseaza spre cei buni nu apre cei prosti, acum intelegi.si in fine saptamana trecuta era f.nasol pe santier iar sotia avea si ea probleme nasoale la servici, neam descarcat unul pe altul la care ea imi spune ca da divort, asa ca mi-am dat demisia si am venit acasa...si au aparut probleme financiare, orcum mi-am gasuit alceva de lucru (alt santier). acum sunt curios de parerea ta cand deja stii mai multe amanunte.
de asta ma simt nasol am avut o saptamana in care nu aveam de munca femeia ma lasa, , casa si masina nu mai erau pirdusem tot, si eu ce ma faceam, dar acum vad lucrurile alfel mi-au revenit puterile da a lupta pt relatia asta pana la sfarsit, prin toate variantele posibile pt ca imi iubesc sotia cu toate defectele ei care o fac si mai faina chiar daca uneori ma enerveaza de imi vine sa inebunes.
numai bine!!!
PS sunt vorba lunga!
0
19-06-2009, ora 16:08
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
dati-va un timp de respiro, , , , , , , , , parerea mea este ca nici o relatie nu e perfecta.tot ce putem face este sa fim mai buni unii cu ceilalti, , , , , , , , , si eu am o casinicie plian d eprob, , , dar, , , , , , trebuie sa mearga, pana la urma
ne pastram calmul, , , , , , , , , ne straduim sa fim ai buni
dicuta cu ea, , , , , , , , calm, , , , , , , , , , , , zi, ce vrei sa facem? daca vrei ne despatim, , ai sa fi mai fericita fara mine?
da-i atunci, , si ei si tie, , , , o perioada
evident esti foarte tensionat, , , , , , , , , , , si tu, , si, , daca contiunui, asa, nu faci decat.sa.faci mai mult rau decat bine, , , , , , , , relatiei.
0
19-06-2009, ora 16:24
adn
Nu este medic/terapeut
adn
mersi!
asta vreau si eu sa o fac sa intelega ca casnicie perfecta nu exista si ca uneori e nevoie si de acele probleme care defat sunt incercari pt a se vedea cat de unita e familia la greu.
sunt deacord sa-i cord ceva timp de respiro poate asta are nevoie, nu am sa o mai presez ci doar am sa o ascult.
mersi pt sfaturi!
0
19-06-2009, ora 18:44
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna adn, zi-mi te rog la ce psisoterapeut ai mers si cati bani te costa, si eu sunt din iasi si vreau sa stiu.mersi
0
20-06-2009, ora 08:39
adn
Nu este medic/terapeut
adn
Ciao laura! doamna se numeste Elena Ceuca, tel 0722273904, Str Saulescu nr 33, Fundatia Papadia, custul unei sedinte este de 80 lei. e doamna danara la vreo 35 ani si e foarte draguta.
iar in legatura cu doamna mea am inceput sa-i dau unpic de spatiu si sa nu-i ma fac toate mofturile, sper sa nu interpreteze ca si-a indeplint telul de a ma indeparta de ea si de a renunta la lupta. simt ca mi-se rupe sufletul!
Numai bine!
0
10-10-2009, ora 11:20
MILIANA
Nu este medic/terapeut
MILIANA
domnule adn esti un om cu suflet mare.eu am avut o mica aventura pe care o regret din suflet si este iadul eu, regret si sufar ca ma facut asta
, sotul meu nu este de acord cu mine cu toate ca ai explic zilnic si sufar zilnic ptr greseala mea, dar in ultimul timp chiar isi cauta partenere de sex, iar suferinta mea este si mai cumplita degeaba spun ca regret si ca -l iubesc, ca tot ce vrea el face.daca o iubesti cu adevarat lupta, vorbeste, arata-i ca viata nu este doar miere dar sa-si bage mintile in cap.altfel nu aveti viitor
mi-as fi dorit ca si sotul meu sa lupte ptr mine, dar eu n-o sa ma las voi lupta ptr amandoi si [tr mine si pentru el darr.noi avem si copii, ptr care am sa lupt si am sa ma agat de orice fir de praf .Iti doresc numai bine si nu te lasa iart-o
dar.este bine sa va iubiti asa ca iubiti-va, asta va doresc din toata inima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • iHeartUs - aplicația care îmbunătățește relația de cuplu
  • Timpul înlocuiește micile ciondăneli din cuplu cu umorul
  • Semne de alarmă într-un cuplu (ce ar putea arăta ca relația nu evoluează bine)
  • Nivelul de educație al partenerului influențează sănătatea generală a ambelor persoane din cuplu
  • Știința infirmă zicala conform căreia persoanele opuse sunt atrase una de cealaltă
  • Cum își influențează reciproc stilul de somn partenerii de cuplu?
  •