ce pot face in ultimul moment pt a recastiga increderea sotiei

11-07-2011
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
Nu ma prea price la aceste mesaje este prima data cand fac asta va scriu din nou referitor la subiectul cu acelas nume, as vrea sa va povestesc totul dar mi-ar trebui 5 ani.Ea are varsta de 26 de ani am tratat-o jalnic dar au fost si momente frumoase;din punct de vedere familiar am fost ceea ce si-a dorit dar sentimental dragastos iubitor si increzator am fost cam dezastruos...am recurs pana si la brutalitate am amenintat-o ca-i iau si copilul de langa ea poate am facut asta din disperare pt ca sjungand in fata faptului implinit nu am reusit sa fac asta nu eram atat de nenorocit pe cum ma crede ea, stiu ca copilul o iubeste enorm de mult si si-ar da viata pentru el ceea ce regret enorm de mult.In sinea ei relatia este complet pierduta nu are ochi sa ma mai vada nici ca pe tatal copilului ei.Ce sa fac pentru ca nu imi pot scoate din minte raul pe care am putut sa il provoc.NU vrea sa mai stie de mine, sa o mai sun sa o caut dar eu nu pot lua legatura cu copilul decat prin ea si mama ei.NU AM FOST ASA.POT PRODUCE SCHIMBAREA.Am facut mare circ atunci cand am aflat ca iubeste pe altcineva in timp ce ea era inca cu mine, am injurato si am facut-o cum nu va puteti imagina de fata cu prietenii cu care statem in casa imi este si rusine de ceea ce am pututsa-i fac, dormeam in acelasi pat si ea ii trimitea lui mesaje de iubire. Nu am pe nimeni langa mine care sa imi dea un sfat, ea o are pe mama ei care nici ea nu ma mai vrea si va citez ceea ce mi-a zis la telefon: "eu i-ai spus fetei mele ca ea va lua ultima decizie daca va mai fi cu tine sau nu dar sa stie ca odata ce se va intoarce la tine va ramane la tine pentru totdeauna indiferent cum vor decurge lucrurile la mine in casa si la sora ei nu are ce mai cauta". Cred ca va-ti dat seama cat rau am facut acestei fiinte si familiei ei.Imi este frica de orice imi este frica de ea si de deciziile ei pentru ca ma simt vinovat si vreu sa indrept lucrurile.Pur si simplu nu stiu ce sa va mai scriu sunt atat de confuz incat nu ma pot duce nici la munca nu pot gandi limpede nu pot manca fiind departe de mine nu cred ca mai am sansa de a repara ceva si o sa traiesc toata viata cu remuscari si regrete. I-am promis de multe ori schimbare si nu am facut-o dar acum ma simt vinovat, la inceput vina dandui-o ei si familiei ei. VA ROG din tot sufletul sa-mi raspundeti stiu ca sunt de condamnat si acept asta ajutati-ma sa aleg strada cea buna sa-mi recapat speranta si poate pe viitor o alta sansa de demonstra atat pentru mine cat si pentru ea ca nu sunt nenorocitul care ma crede. VA MULTUMESC
24 comentarii
0
11-07-2011, ora 14:43
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
in primul rand felicitari ca esti printre putinii care a avut curajul sa recunoasca greseala pe care ai facut-o
in al doilea rand copilul nu ai cum sa il iei tu ca tata mai ales daca e fata
legea nu ti-o da tie mai ales ca ai fost si agresiv
nu vreau sa fiu rea dar face bine sotia ta ce face pentru ca tu ai batut-o ai jignit-o ai tratat-o ca pe o carpa
ca sa o recuperezi este foarte greu mai ales daca ea acum iubeste pe altcineva
sfatul meu este sa iti vezi de viata ta ca daca va este sortit sa va impacati o sa va impacati
timpul vindeca toate ranile
scuza-ma ca iti spun nu imi pare rau ca suferi ca poate asa vedeti si voi barbatii cum e sa fiti inselati si prin cate trecem noi femeile alaturi de voi
eu nu sant adepta batailor
sotul meu niciodata nu mi-a dat nici macar o palma
a doua zi as fii in tribunal pt divort
nu suport barbatii care isi bat femeile
asta e parerea mea de femeie
0
11-07-2011, ora 19:35
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Barbate, cred ca e cazul sa-ti demonstrezi tie ca esti om. Din pacate, ai chinuit-o prea mult si si-a gasit linistea langa altul. Traieste-ti viata inainte, iar daca esti alt om, dovedeste-o viitoarei tale iubite. Atunci poti sa-i arati adevarata ta fata, dar nu uita ca pe mama fetitei tale nu ai cum s-o mai recuperezi. Imblanzeste insa relatia pentru a putea sa-ti vezi fetita si sa asisti cum creste.
0
11-07-2011, ora 22:30
Spa21
Nu este medic/terapeut
Spa21
Am o problema nu stiu de la ce provin aceste simtome :
-Ameteli
-Dureri de cap
Batai inimi tare
Obosesc cand vorbesc si cand merg
Voma acra de culoarea verzui galbui
Caldura in interiorul corpului, vreau apa rece sau la aer rece
Sufocare
Stare de lesin
Slabita nu mai am nicio putere
Va rog sa imi spuneti despre aceste simtome ce semifica si de la ce provine imi este frica sa ma duc la doctor pentru ca a mai fost la doctor si era sa ma omoare cu o anestezie foarte tare pentru chirutaj.Va multumesc la revedere multa sanatate pentru voi toti.
0
11-07-2011, ora 22:37
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
pt spa21 : fiecare simptom al tau ar avea o interpretare dar cel mai bine ar fii sa mergi urgent la un medic
nu toti medicii sant la fel
poti sa iti faci toate analizele si de acolo se vede ceea ce ai
ne este frica de medicii la toti dar nu avem ce face
sanatate multa
0
12-07-2011, ora 01:46
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
AI perfecta dreptate lory italia dar drept vorbind nu am fost alcolist, curvar drogat...etc, am trecut numai prin greu de cand a ramas sotia mea insarcinata, parintii mei cu bani multi si nenorociti, mama ei fara nici un viitor fiind in italia de 12 ani, am realizat totul de unul singur.Ma judecati pe perfecta dreptate dar oare femeile nu ne imping sa facem anumite lucruri: aud de la psihologi ca poate nu m-a iubit niciodata, ca a stat cu mine doar pentu increderea ca sunt capabil sa intrtin o familie. In toate relatiile ei anterioare a avut parte numai de iubire si afectiune, citez: eram tratata ca o printesa aveam totul pe "tava" atunci cand dorem eu.De ce nu au mers relatiile? De ce m-a ales pe mine ? Asta este ceea ce nu reusec sa inteleg. Oare credeti ca dupa 2 relatii in care exista numai iubire toate esuate si o casnicie dezastruasa sa o numesc asa, o a 4 se va baza numai pe cuvinte frumoase?. Daca citeati mai atent si nu va condamn pt ca am spus ca imi trebuie 5 ani sa descriu tot ceea ce sa intamplat, imi dau vina mie pt ca asa ma simt in acest moment "VINOVAT DE TOT CEEA CE SA INTAMPLAT", ati intra in amanuntul subiectului cu intrebari. da iubeste pe altcineva care este in divort dupa 8 ani de casnicie.Nici eu nu tin cu barbatii pentru ca intr_o relatie ei gresesc cel mai mult, dar orice femeie si-ar pune intrebare cu de las pe unul si iau pe altul care divorteza stiind ca sotia lu s-a comportat exemplar cu el?. va multumesc f f f f f f f mult si sa stiti ca nu sunt suparat si nu o sa ma supar pe raspunsurile pe care mi le dati.am enorm de multa nevoie de sfaturile voastre atat in prezent cat si pe viitor.Va spun ca nu am fost cel ce sunt am devenit pe parcurs atat eu cat si ea dusmani si inamici, cel mai insemnificabil lucru pt noi era rasboi din partea amandurora.
0
12-07-2011, ora 11:01
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Intr adevar maryius e o problema delicata, nimeni nu poate fi in pielea ta sau a sotiei tale. Iti scriu in calitate de sotie, dupa 15 ani alaturi de acelaasi om. Nu e corect sa aruncam vina nici pe femeie nici pe barbat dar o relaatie sa mearga bn necesita multe, aici nu se vb de partea materiala.O femeie care are tot ce are nevoie adica:dragoste, respect atentie nu pleaca de nebuna in bratele altuia, nu si cauta alinarea in alta parte. Te ai gandit ca ai fost prins anii astia de alte indeletniciri de a face, a avea si situatia ti a scapat de sub control fara sa ti dai seama?Ea sunt sigura ca te a atentionat dar tu din nestiinta ai lasat o..incet incet prapastia s a adancit intre voi si inevitabilul s a produs.
Eu nu inteleg ceva:femeia care imparti cu ea si bune si rele pt ca stim cum sunt vremurile acum.bataie, jigniri?oare cum se poate face asa ceva?A fost dragoste? Dragul meu e dificil sa faci o casnicie sa fie bine dar nu e imposibil atunci cind simti ca ea e cea potrivita pt tine. Se spune ca atunci cand am pierdut pe cineva, ii apreciem justa lui valoare si ne trezim stiind ce am pierdut
Noi oamenii suntem supusi greselii, important este sa nu mergem dintr una intr alta.Destinul are un rol important in viata noastra si intr adevar daca sunteti sortiti unul pt cellalt d zeu va va aduce din nou impreuna, chiar daca ai gresit si ai invatat din asta o sansa ti se mai da...

Chiar daca pretinde ca iubeste pe altcineva poate acel cineva e doar umarul acela pe care a plecat capul cand avea nevoie
Dragostea adevarata e mult prea profunda
Si nu uita, niciodata un barbat nu poate fi in pielea unai femei.pt ca suntem total diverse fata de voi...
D zeu sa va ajute la amandoi sa gasiti calea sa va fie bn
Sper ca nu te deranjeaza cele ce ti am scris.lupta pt dragostea ta daca simti ca asta reprezinta ea pt tine
0
12-07-2011, ora 11:01
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
poate ea s-a casatorit cu tine din interes
cum ai spus si tu ca parintii tai au bani si vazand ca parintii tai nu o mai accepta normal ca a plecat cu altul
poate nu esti numai tu vinovat poate are si ea vina ei
eu nu am nimic cu tine personal dar eu nu suport barbatii care lovesc femeile pot fii vinovate 100 la 100 dar nu le loviti
o femeie se desparte de un barbat din mai multe motive: 1 ca s-a plictisit si vrea o alta relatie
2 ca s-a saturat de prea mult rau si prea multa suferinta
3 ca s-a saturat de prea mult bine(putine sant cazurile astea dar exista)
4 ca nu mai iubeste persoana de langa ea
5 din cauza parintilor socrilor rudelor care se baga in casnicia ei
si sant mult mai multe motive
sfatul meu este sa incerci sa gasesti si tu o alta femeie sa fii mai atent si sa mergi mai departe
lumea nu se opreste intr-o singura femeie sau un singur barbat
fii barbat si mergi mai departe o sa vina si soarele pe strada ta!!!!!!!!!!!!!
0
12-07-2011, ora 11:05
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
@ lory e totul asa de complicat...delicat...viata e asa.
0
12-07-2011, ora 11:17
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
ai dreptate cris
dar trebuie sa mergem mai departe
in viata asta grea daca nu suferi inseamna ca nu traiesti ca nu existi
multa sanatate draguta
0
12-07-2011, ora 11:33
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
sincer va spun ca nu stiu ce m-a indemnat sa ma comport asa poate a fost frica si teama de nu a mai fi inselat.Sa-mi fac o alta viata langa o alta femeie usor de zis.Nu am fost un monstru am avut 3 relatii de durata dintre care una copilareasca cu un compotament pe care orice femeie il viseaza "fat frumos din povesti", in toate 3 am fost tradat de sentimente si.. am suferit intradevat 1-2 si m-am casatorit cu frica de viitor gandindu-ma ce o sa mi se intample.Nu stiu daca cineva poate sa ma inteleaga ca trec printr-o stare cum nu am mai trecut.Da schimbare da se pate pentru ca stiu si cred in cine am fost. Cum va intreb pe voi fete sau femei sa trec peste si sa fac o alta relatie cand odata de mult am fost distrus de cele trei relatii comportandu-ma exemplar si neatingand o femei nici macar cu vorba? Da aveti dreptate "destinul" bata_l vina cum? cum? cum? in aceste moment imi este pur si simplu frica nu numai de sotia de langa mine dar si de celelalte femei ; te recitez lory (pleaca de prea mult bine, rare cazuri dar sunt" am fost dazamagit de 3 ori, de fiecare data dandu-mi vina mie de ce nu pot sa am un caracter "mai forte"
0
12-07-2011, ora 11:51
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
exista o vorba din batrani ti-o spun si tie: fiecare sac are petecul lui
poate la tine inca nu a venit femeia care ti-e sortita capul sus si mergi inainte
imi dau seama ca suferi ca si eu am avut si alte relatii pana sa ma casatoresc
dar cum ti-am zis o sa vina soarele si pe strada ta
o sa vezi ca timpul vindeca toate ranile
iti doresc numai bine ca se vede ca ai un suflet bun si regreti tot ce ai facut dar viata e scurta si trebuie sa ti-o traiesti!!!!!!!!!!!!
daca vrei putem sa mai vorbim eu sant cam tot timpul pe forum
numai bine si capul sus ca nu a veniot sfarsitul lumii!!!!!!!
0
12-07-2011, ora 12:44
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
mi-ar face mare placere sa mai stam de vb, eu lucrez in ture 1 2 3 o sa scriu cind pot. oricum nu vreau sa pierd aceasta lupta pentr ami recastiga sotia o iubesc enorm de mult mi-o doresc inapoi sau aproape din adancul sufletului. Va multumesc tuturor din suflet penru intelegere si va "doresc" NICIODATA sa treceti prin ceea ce trec eu.
0
12-07-2011, ora 14:39
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Nu esti prima si ultima persoana care trece prin toate astea, posibil ca tu esti atat de sensibil acum ca suferi mai mult dar va trece, se spune ca barbatii nu pling ca lor le a dat d zeu puterea, te apreciez ca esti sensibil si ti recunosti greselile dar poate cineva a profitat de felul tau de a fi.
De multe ori femeile se plictisesc repede atunci cand li se indeplinesc toatedorintele si duc o viata pe usurica, cand vine totul de la sine...pot cauta in alta parte.ceea ce implica lupta pt.ceva
0
13-07-2011, ora 00:11
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
cris_lia cine spune ca barbatii nu plang;am plans 4 zile si 4 nopti pana am ajuns la spital cu dureri in capul pieptului, am rugat-o am implorat-o si i-am pupat piciorele 4 zile ca sa nu plece si sa incepem o alta viata noua.Sincer nici nu ii pare rau de cele petrecute. Zice ca nu a facut nimik rau care sa ma afecteze atat de tare, dar ea dormea cu mine in acelas pat ne satisfaceam placerile si ii trimitea in acelas timp mesaje de dragoste lui. VOI sunteti femei si nu pot gandi ca voi oare atat de mult rau i-am facut ca sa-mi faca una ca asta.da sufar dar in acelas timp o iubesc mult si o vreau inapoi.frica mi-a fost tot timpul de astfel de relatii ca sunt patit si o sa-mi fie in continuare. multumesc mult ca cititi ceea ce scriu de altfel si pentru raspunsuri.
0
13-07-2011, ora 14:47
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Dragul meu, un important lucru de care nu tinem mult seama intr o relatie este COMUNICAREA.Dupa cum se vd la tn si soata ta a cam lipsit, nu se poate ca un EL si o EA sa faca dragoste impreuna iar ea dupa 3 min sa i trimita mesaje altei persoane..ceva nu mergea.ok si daca nu mergea, ea n a spus nimic sau a incercat sa ti spuna dar tu n ai inteles sau ti s a parut de neluat in seama asa ca n a mai putut continua situatia asta si a gasit pe altcineva care nu neaparat o satisfacea sexual, poate ca o asculta atunci cand avea nevoie sa fie ascultata sau poate o facea sa se simta o femeie iubita, dorita, frumoasa E doar o parere, , , , , , , , Atunci cand apare cea mai mica problema intr un cuplu treb tras semnalul de alarma si puse cartile pe fata, ce e, cum e, ce nu merge.ce treb facut..dar nu de unul singur ci amandoi, nu cu batai si jigniri ci cu mult tact si inteligenta.E usor sa ti pui poalele in cap apoi regreti si te dai cu capul de pereti.Ti ai pus intrebaarea vreodata de ce a fugit in bratele altuia?Daca reusesti sa gasesti raspunsul poate ti vei da seama unde s a gresit.O femeie care e bn, eu nu vorbesc de fericire.nu pleaca de langa omul ei.Vreau sa intelegi, nu e numai vina ta, fiecare clar a gresit mai mult sau mai putin dar tot nu inteleg.femeia ta iubita.faci dragoste cu ea apoi o calci in picioare.apoi plangi...apoi regreti..dai singur vina pe tn ca te ai comportat urat...e totul amestecat.
0
13-07-2011, ora 14:57
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Viata in doi cand e dragoste si respect e frumoasa indiferent ca n ai vile cu piscine sau alte minuni materiale, chiar daca ai si rate la banci si un trai modest, important este sa ai sanatate d t p d v, sa ai langa tn jumatatea ta pe aceeasi lungime de unda, multa rabdare si intelegere..sa mentii un echilibru nu e usor, nu e nici greu si nici imposibil.Pune ti acum singur gandind la rece niste intrebari ca cele ce ti am tot spus...la ce rezultat ajungi, lacrimile nu si au rostul acum, poate femeie n are nevoie de un om slab ca plange.e totul posibil..totul
0
16-07-2011, ora 07:25
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
sunt terminat cum voi infrunta situatia atunci cand ea va fi in acelasi cartier cu un altul? raspundeti va rog
ce fel de comportament ar trebui sa adopt
0
09-05-2016, ora 18:38
cata85
Nu este medic/terapeut
cata85
buna am 31 de ani și sunt pe cale să-mi pierd familia.sotia are26 si avem un băiețel d 6ani jumate, în trecut ne-am certat ne-am despărțit de cele mai multe ori din cauza ambilor părinți dar tot timpul ne-am împăcat pt băiat și pt faptul că ne ziceam amândoi ca nu putem teaii unul fără altu.ok, am reușit amândoi să plecăm de 2 ani în străinătate cu tot cu copil, neam mai ceetat ca oricare cuplu uneori din cauza mea sau a ei dar mai rău e faptul că se vreo două luni am cunoscut o fata pe facebook din oasul nostru natal si am început să vb cu ea.esys de o seamă cu sotia si are un băiețel de vreo 3 ani și e despartita,.ok dp o vreme de la o simplă conversație pe net mi s-au cam aprins călcâiele zi am început să îi fac declarații d dragoste si tog felul de vb de agățat o fata.mă schimbasem până zi fata de sotie de parcă era acum la doi pasi d mn această fată nu stiu cea fost în mintea mea.do un timp sotia a observat că m-am schimbat total si mi-a luat tel la control dp care a aflat tot.ne-am certat am ecat din casa o zi să-și revină din soc apoi în final mă iertați, dar cu mintea mea de parcă aș avea 17 ani am început iar să o caut pe facebook făcând alta adresa pe acea fată mă prins iar în prima seară de paști.am continuat do ce mă iertat si a treia oară și fiind nervos mă întrebat dacă i iubesc sa plec la ea si so las să crească copilul liniștită, am priviti in ochi cu îndurare si in același moment uranduma pe mn pt ce am putut să fa c să-mi rănesc sotia si mama copilului în timp ce plângea si imi spunea că mă iubește și de ce i fac să sufere, îmi pare nespus de rău și n-am cuvinte sa ii mai cer iertare nik nu stiu ce să-i mai zic vrea să ne despărțim va rog dați un sfat cum as putea sa îmi fac sotia sa prindă din nou încredere în mn si sa ne creștem copilul așa cum se cuvine
0
09-05-2016, ora 18:44
cata85
Nu este medic/terapeut
cata85
scuze am uita sa precizez faptul că a văzut că o alintam pe acea persoană exact cu o alintam pe ea si faptul asta a suparato f tare ajutatima cu un sfat va rog cum sa îmi recapăt familia si sa fiu cel de dinainte, multumesc
0
10-06-2016, ora 17:28
Adryan23
Nu este medic/terapeut
Adryan23
Va rog atentie..am o relatie cu o fata si nuj cum sa fac sa ii recastig atentia si pe ea...nuj unde am gresit ca ea cam scrie cu cnv si.mia zs la.nervi sau poate a zs pe pune ca.ii.e drag de el...dar noi suntem.intro.situatie aiurea pt ca io tin.la ea ea nu imi arata si.imi zice ca nu sau ca ma.tine langa ea de mila spunetimi ce sa fac va rog
0
10-06-2016, ora 17:30
Adryan23
Nu este medic/terapeut
Adryan23
Si nu vreau sa pierd relatia asta...am.fost plecat 2 zile a vb tot timpu cu el ii da multa atentie si.ma.oftic.nu as vrea sa fie el.langa ea..mio doresc mult va rog spunetimi..
0
10-06-2016, ora 17:33
Adryan23
Nu este medic/terapeut
Adryan23
Ma respinge. Deacte ori.ne certam.imi.mao zice ca ii e scarba..mia zs sa stau cu ea.in casa. Ea mia zs ca.ma.tine de mila..si ca nu ar.mai vrea sa mai aiba cv cu.mn si porma imi zice dak o vrea dumnezeu sa.fim va rog ajutatima ca sunt in deptesie
0
10-06-2016, ora 17:53
Adryan23
Nu este medic/terapeut
Adryan23
Am nevoie de o fata sa ma ajute sa ies sau pe cnv care sa stie va las fb.meu acolo ma gasiti ramy raymond o fata care este zodia leu ea ma poate ajuta
0
11-06-2016, ora 16:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cata85

Flori, cadouri si rugaminti sa te ierte ca nu vei mai face asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul