vreau sa raman insarcinata si am un copil care-l alaptez

25-11-2011
mariana2007
Nu este medic/terapeut
mariana2007
Buna ziua!

Am 37 de ani, un copil de 2 ani si 5 luni, care inca il alaptez si incerc sa raman insarcinata. Ciclul are o intarziere de o saptamana, am facut testul de sarcina si este negativ. Am avut o scurgere rosiatica- maronie, care se vedea foarte putin si dureri premergatoare ciclului menstrual. Credeti ca este o sarcina sau doar o intarziere a ciclului? Ce sfat imi dati? Va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
25-11-2011, ora 15:58
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
De ce il alaptezi inca la varsta asta?
0
25-11-2011, ora 16:02
mariana2007
Nu este medic/terapeut
mariana2007
A alapta nu este un lucru rau, ci dimpotriva. Face bine si copilului si mie(ex: riscul de a face cancer la san este mai scazut). Copilul mananca diversificat de la 6 luni, iar acum mananca orice.
0
25-11-2011, ora 23:25
Mandarinul
Nu este medic/terapeut
Mandarinul
Ca orice lucru facut prea mult timp si alaptatul atat de lung NU este bun pentru copil.
Nici prea multa gradinita, scoala, mancare nu sunt bune. Dupa ce au iesit dintii bine, copilul trebuie intarcat.
Laptele de mama este influentat negativ de hormonii sexuali (cara apar la sex sau excitatie) ca si de la orice enervare si suparare. Copilul primeste automat prin lapte acesti stimuli, stimuli care nu ar trebui sa-i primeasca -de aceea mamele care alapteaza trebuie sa fie si abstinente sexual; in plus devine un copil prea "mamos" de la un alaptat atat de indelungat. Cine suge biberon la 4 ani ?.
0
25-11-2011, ora 23:52
mariana2007
Nu este medic/terapeut
mariana2007
Multumesc pentru raspuns; nu stiam ca poate influenta si negativ alaptatul prelungit. Crezi ca ar fi un motiv de a nu ramane insarcinata?
0
26-11-2011, ora 08:01
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Depinde, daca v-a revenit ciclul, atunci sunt sanse sa aveti si ovulatie si sa puteti ramane insarcinata. Sunt multe care au putut ramane. Iar cu alaptatul... e ciudat ce sa va zic... am auzit de cazuri duse chiar la extrem, copii alaptati pana la 5 ani, evident nu traia copilul doar din alaptat, dar primea ceva in plus din beneficiile aduse de laptele de mama... si acel copil nu a racit niciodata in toata acea perioada. Evident este o extrema... dar din alaptat sunt numai beneficii dupa parerea mea...
0
26-11-2011, ora 09:31
mariana2007
Nu este medic/terapeut
mariana2007
Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!
Dar credeti ca in acest moment este vorba de o sarcina? (ciclul menstrual mi-a revenit dupa 4 luni de la nastere). Am facut testul de sarcina si a iesit negativ si totusi am o intarziere de 8 zile.
0
27-11-2011, ora 13:01
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Incercati sa repetati testul de sarcina. Se poate sa fie vorba si despre o dereglare hormonala.

Legat de alaptare, sper sa nu va simtiti atacata de toti, este foarte important sa aveti in vedere si dezvoltarea psihologica a copilului. Dependenta de mama (alaptarea) dusa prea mult timp va tinde sa creeze spre exemplu in copil nesiguranta si teama in a cunoaste mediul inconjurator (desigur ca sunt si multe altele). Nu stiu daca sunt prezente si la cpilul dvs, dar este important sa aveti in vedere, pe langa aspectele medicale, si aspectele psihologice.
0
04-01-2014, ora 12:13
Aurelia21
Nu este medic/terapeut
Aurelia21
Alaptatul prelungit nu dauneaza !!! Este alegerea mamei daca alapteaza dupa 2 ani. Copilul nu va deveni mamos si alintat, este pur si simplu o prejudecata. Si da, sunt mult copii care beau din biberon si la 3 si la 4, 5, 6 ani !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calendarul sarcinii
  • Alăptarea
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  •