zoloft pentru atacurile de panica si agorafobie

92 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
01-06-2008, ora 00:00
elizabeth_taylor72
Nu este medic/terapeut
elizabeth_taylor72
pentru RazvanB
nu am incotro, stau la calculat in jur de 10 ore, asta mi-e meseria. Cand mai prind timp liber, 15-20 min, stau in curte la aer. Dar la birou nu am ce sa fac, asta e. Oricum faptul ca in familie am un mediu armonios ma ajuta f mult. Cam intr-o luna va veni si sotul meu acasa(e in strainatate) sper sa-mi fie mai bine. Oricum sper sa fie bine pentru toata lumea
0
01-06-2008, ora 00:00
RazvanB
Nu este medic/terapeut
RazvanB
pentru eliza..
asa am facut si eu am stat vreo 5 luni la calculator FACEAM videochat 14 15 ore pe zi
ieseam foarte rar din casa sa imi cumpar bere si diverse si de acolo am facut atacuri de panica ! mi a fost foarte greu sa ies si pe strada sa merg mi era frica de masini acum sunt bine. sfatul meu e sa iti iei un concediu sau sa iti schimbi slujba- elibereaza cauza tulburarilor de panica, medicamentele te ajuta doar fizic sa iti ia starile de panica DAR TU TREBUIE SA INLATURI CAUZA
0
01-06-2008, ora 00:00
RazvanB
Nu este medic/terapeut
RazvanB
pt eliza
m a ajutat foarte mult un prieten care m a scos afara la aer la plimbare la cumparaturi si cu ajutorul medicamentelor mi am revenit. sotul tau ar trebui sa te sprijine sau o prietena ceva i ati un concediu macar o luna sa ai ceva bani sa te simti bine mergi la mare dute la cumparaturi la film stai mai mult afara, la munte, dar incearca treptat. nu dintr o data ! iesi cate 2-3 ore pe zi la inceput o sa iti fie frica dar cu timpul o sa iti revi. asta in cazul in care esti in acceasi situatie in care eu am fost
0
01-06-2008, ora 00:00
elizabeth_taylor72
Nu este medic/terapeut
elizabeth_taylor72
ptr RazvanB
culmea e ca nu mi-e frica sa plec din casa, sau sa stau cu alte persoane, sunt o fire destul de bataioasa. Eu faceam crize fizice, adika: gheara in piept, sufocari, amortelide maine, ameteli si un tremur de la stomac. Cu aceste simtome am ajuns la urgenta unde mi-au pus diagnosticul de stare anxioasa cu atac de panica. Apoi a urmat cardiolog unde sunt declarata ok. Dar starile reveneau si am consultat un neurolog care mi-a recomandat Zoloft. Medicul internist mi-a spus ca in principiu e vb de lipsa de vitamine si calciu, si o usoara stare de anxietate si ca nu ar fi trebuit sa mi se dea zoloft. Pe cine Dumnezeu sa mai crezi? Oricum cu vitaminele lor cel putin nu mai zac in pat si e mare lucru. Multa sanatate
0
24-03-2009, ora 10:00
MicaRoma
Nu este medic/terapeut
MicaRoma
ZOLOFT si medicamente psiho

Va rog eu mult, nu mai luati astfel de medicamente. Am trecut printr-o experienta similara, n-are rost sa mai povestesc, cert e ca am ajuns la urmatoarele concluzii :
1. ACESTE MEDICAMENTE SUNT OTRAVITOARE
2. Fac mai mult rau decat bine, nu vindeca, iti dau doar iluzia ca totul este mai bine, in perioada cand le iei, apoi dezvolti dependenta chiar daca le scoti treptat si ajungi de unde ai plecat, chiar mai rau.
3. Au niste efecte secundare infricosatoare...aveam o stare de rau continuu, chiar daca am respectat schema data de psihiatru, simteam ca nu mai sunt om, dupa o luna devenisem leguma
4. Un lucru e cert : daca nu ai nevoie, imediat corpul raspunde si le va respinge, iti dai seama imediat ca starea de rau nu trece sau apar momente de rau paroxistic pe care nu le explici, tensiuni in cap, agitatie, ameteli...
5. Eu nu cred in psihiatrie ci in puterea fiecaruia dintre noi de a ne depasi starile depresive.
6. Exista o limita...pana la limita, toate persoanele pot avea crize de nervi, isterie, atacuri de panica..dupa aceasta limita apar bolile cu adevarat grave..Nu poti trata la fel persoanele ce se inscriu inainte sau dupa limita. Ori psihiatrii prescriu aceleasi antidepresive, dupa binecunoscutele "scheme", cu intrari si eliminari treptate ale medicamentelor.
7. Am avut puterea sa le scot...si sunt foarte bine. Am ramas cu ameteli, somnul nu mai e atat de infailibil...dar sunt normala, reactionez normal, ma enervez, ma calmez, am din nou libido, merg cateodata la psiholog dar din placere...si ma gandesc cat mi-am putut otravi organismul cu aceste pastile, date en-gros, in conditiile in care la nivelul celulei nervoase se lucreaza cu cantitati micro de substante si orice abuz poate deregla tot mecanismul.
8. Va rog eu mult, incercati pe cat posibil sa nu mergeti la psihiatru, asta voi recomanda de acum incolo tuturor celor care au astfel de probleme, pentru ca orice problema poate fi rezolvata doar cu vointa si cu incredere...
9. Am inteles ca oricum, unele persoane pot fi portate pentru astfel de droguri, le tolereaza si chiar se simt bine, DAR ESTE O STARE ILUZORIE... tot ceea ce actioneaza asupra creierului este nociv, chiar daca e vorba si de valeriana...totul sta in mintea si in puterea noastra...

Sanatate multa, multa va urez, mi-am facut contul asta special, pt ca atunci cand am inceput sa iau astfel de pastile citeam cu aviditate parerile voastre care erau pro sau contra, eram confuza si nu stiam daca fac bine tratandu-mi astfel starile proaste, dar acum sunt convinsa ca orice e mai bine decat starea pe care ti-o dau medicamentele psiho...

Succes !!!!
0
24-03-2009, ora 10:43
RazvanB
Nu este medic/terapeut
RazvanB
iau zoloft 100 mg seara de 1 an si rivotril 0, 5 de doua ori pe zi dim /seara ma simt perfect putin cam lenes si m am ingrasat vreo 10 kg:d.De rivotril am scapat in urma cu cateva luni mi am redus singur dozele de la o luna la alta!cu zoloft - serlift si stimuloton(sertralina) doctorul mi a spus sa mai iau cateva luni dupa care imi scade doza treptat.am incercat sa nu iau zoloft cateva zile si intr adevar simptomele se intorc ca si la rivotril micsorand dozele am avut ceva agitatie ameteli dar trebuie sa depasesti momentul cand reduci doza si stai pt cateva saptamani(2-3)sa te obisnuiesti si sa dispara ameteala, agitatia apoi iara scazi.zoloft si alte medicamente psiho sunt facute pt a ajuta sa trecem peste dar dupa cum spune si MICAroma totul sta in mintea noastra!sa auzim de bine!
1
16-06-2009, ora 14:46
Iunona
Nu este medic/terapeut
Iunona
Buna, frati de suferinta !
Abia acum am descoperit acest site, nu prea stau la calc. de obicei, insa voiam sa ma interesez despre Zoloft... si v-am gasit pe voi.
In urma cu 4 ani am inceput sa iau Zoloft dupa o intreaga viata de chin, desi credeam ca starea mea e normala, ca toti oamenii simt acelasi lucru ca si mine.Habar nu aveam ca, de fapt, viata ar trebui sa fie altfel : fara teama, fara ganduri rele.
Dar, cu timpul, starea mea s-a agravat, a aparut primul atac de panica [axfisiere, amorteala, palpitatii ], nu mai puteam sa merg cu autobuzul, nu mai puteam sa merg in vizite sau sa ies din localitate. De spatii inchise sau aglomerate nu mai spun...
Ce m-a determinat sa merg la doctor au fost doua caderi de calciu in 3 zile, insotite de atacuri de panica.
Ambulanta, urgenta...Am crezut ca nu mai scap.
Mi-am facut toate analizele : nimic, in afara de lipsa de calciu.Si ce m-a indignat cel mai mult a fost faptul ca nici un doctor nu mi-a spus sa merg la pshiatru.Ramasese singurul doctor la care nu ma dusesem.
Atunci am aflat ce aveam eu, de fapt.
Am inceput tratamentul cu Zoloft si Xanax.Dupa o luna am scos Xanax-ul si am ramas decat cu Zoloft [100 mg seara]. Abia dupa doua luni am inceput sa ma pun pe picioare[ la propriu], iar dupa inca o luna pot sa spun ca, in sfarsit, ma simteam si eu un om.
Am urmat tratamentul un an si jum., timp in care m-am simtit nemaipomenit, nu-mi venea sa cred ca se poate trai asa, adica NORMAL.
N-am resimtit efecte secundare sau poate ca au fost atat de nesemnificative incat nu le-am sesizat.Oricum, EU NU AM CITIT EFECTELE ADVERSE, si stiti de ce ? Pentru ca, daca as fi facut-o, cu siguranta mi s-ar fi parut ca le am pe toate.Nu voiam decat sa scap de ceea ce traiam, sa scap de chin. Nu stiu voi, dar eu nu mai suportam o astfel de viata.
In fine, pauza, iar Zoloft, iar pauza[ nu m-am mai dus dupa aceea la doctor. Incepea teama, Zoloft]
Ce am observat eu : la 3 luni dupa incetarea tratamentului revin simptomele bolii [ teama, neliniste, depresie]. Dupa inca doua luni aceste simptome se accentueaza, insa fara atacurile de panica.Acestea nu revin in primele 5 luni.Mai departe...nu stiu. Cam asta ar fi.
Practic eu acum m-am destainuit voua "frati intru suferinta", si credeti-ma ca mi-a facut bine.Va urez sanatate si va rog sa mai scrieti pe acest site deoarece pe mine ma intereseaza si ma ajuta totodata.
0
16-06-2009, ora 22:23
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
Buna seara, Iunona!

Multumesc pt. raspunsul la topicul meu...nu am mai scris de anul teecut, pot spune ca starea mea s-a inbunatatit f mult...am urmat sfaturile unui terapeut..am facut diferite sedinte acasa, singura, dar cu multa convingere si cu speranta si incredere in mine.asta de fapt, cred, ca e cel mai important.sincer, nici acum nu am incercat zoloft si cred ca nici nu este nevoie...daca doresti sa vb cu mine i-ti las id.cristiana_rmn. O seara buna si multa sanatate, tuturor!
0
27-10-2009, ora 14:04
ralu311
Nu este medic/terapeut
ralu311
Hello, eu sunt Ralu si am 23 de ani si tocmai am inceput tratamentul cu zoloft sertralina (solutie), eglonyl 200mg, depakine chrono 500mg, seara trebuie sa le iau pe toate, mi se pare destul de gretos de baut zoloft-ul :( si mi se par destul de puternice toate.Am inteles ca este la fel de puternic zoloft-ul cum este si seroxat-ul, am luat si seroxat un an jumate, nu mai luam nimic, dar se pare ca mi-au revenit starile.Vreau sa-mi spuna si mie cineva daca a mai folosit vreunul din medicamentele astea????
0
01-04-2010, ora 18:09
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
buna tuturor

eu am luat 2 ani seroxat, m-am simtit bine dar l-am intrerupt trecand pe tranxene si xanax toate bune si frumoase dupa 2 sapt.ce sa vezi depresie. concluzia seroxatul este f bun cat il iei dar nu vindeca(cel putin nu in cazul meu). acum mi s-a recomandat zoloft, pare sa fie mai bun si sa vindece ce parere aveti comparativ cu seroxat?
0
01-04-2010, ora 18:13
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
ptr micaroma: cand ai ganduri de suicid nu mai da sfaturi aiurerea pls cine stie ce firma de depresie ai avut tu. ma bucur ca t simti bine, toti vrem sa fim bine, dar nu la toti merge acelasi lucru. am facut si ca tine o perioada nu am luat nimic si dupa aceea recidiva asa ca lasa-ne pls.
0
16-05-2010, ora 03:22
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Medicul m-a diagnosticat cu depresie, mi-a prescris sec Zoloft 50 mg la pranz.
Insa eu am stat sa ma gandesc ceva mai departe punand reteta in sertar, in primul rand face dezastru pe parte de libido, fiind un tratament de luni de zile, cum de nu se gandeste ca un tanar nu poate sta atat fara viata sexuala, asta una, mai ales ca pofta exista, dar NU mai merge deloc cum trebuie ! Chiar ma mir cum de nimeni de aici nu a pus aceasta problema.
A doua la mana, nu se poate stii ce efecte are asupra Ficatului si a Glicemiei. Nici asta nu s-a discutat vad.
Apoi cea mai importanta treaba, nu s-a discutat faptul ca e posibil sa luam in greutate, de exemplu Depakine Chrono blocheaza slabirea, nu mai slabesti nici cu sala nici cu regim, abia dupa intreruperea tratamentului slabirea poate incepe, altfel cucu.
Cipralexul are ca efect secundar in mod special modificarea Glicemiei, scrie f clar pe prospect, voi ce ati luat CIpralex, v-ati luat Glicemia ?! Oti fi voi ok, dar analizele-s okey ? Ficatul si Glicemia ?! Are o gramada de efecte secundare, m-am crucit cand am citit, si dereglare de somn, apetit, libido, crestere in greutate, etc, dupa mine e otrava.
Apoi la psiholog ce se poate obtine ?! Sa-mi zica ala ce ? Ce trebuie sa stiu eu ? Stiu si eu ca-s depresiv din cauza lipsei bucuriilor, realizarilor, ce sa-mi faca psihologul ?! Ca doar nu poate sa-mi dea el ce-mi trebuie mie ca sa ma fac bine, mai ales ca in prezenta unei situatii ce-mi aduce satisfactie, ma simt mult mai bine, deci rezolvarea problemelor e cel mai bun medicament.
Desigur ca nu am putut face asta, desi am incercat prin toate metodele, altfel nu mai sufeream de depresie. Deci sa nu vina cu "fa aia si incearca sa faci aia" ca deja le-am incercat pe toate.

Stie careva de Zoloft daca da crestere in greutate ?
0
16-05-2010, ora 03:56
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
eu am scazut in greutate cu zoloft
0
16-05-2010, ora 13:33
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Ai scazut prin efecte directe sau indirecte ? Adica ai scazut ca ai avut pofta de mancare mai mica si deci ai mancat mai putin, fapt ce a dus la o scadere in greutate (efect indirect), sau mancand la fel ca si pana la tratament, ai scazut (efect direct) ?
0
16-05-2010, ora 14:16
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
nu am atata pofta de mancare inutila cum mi-o dadea seroxatul, dar eu nu sunt la fel de multumita de zoloft fata de seroxat, seroxatul este cel mai bun medicament din cate exista.
0
16-05-2010, ora 14:33
marsib
Nu este medic/terapeut
marsib
cine imi poate spune un produs bun ptr o erectie buna, doresc un sfat intradevar real, adica daca a folosit cineva acel produs si a avut succes.Ce parere aveti despre Chinese brush, eu cred ca este doar reclama de acest produs care se foloseste ptr ejacularea precoce/.Va multumesc si astept un raspuns.
0
16-05-2010, ora 18:57
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
se gasesc in sex shopuri unele substante de genul acesta vorbesc serios si au efect, am vb cu pers care le-au folosit.
0
16-05-2010, ora 20:29
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
zoloft-seroxat

Deci ai slabit indirect, in sensul ca Xeroxatul iti dadea pofta de mancare si mancai aiurea.
Pai asta e altceva, credeam ca mancai la fel si cu Zoloft ai slabit, ca aia era cu totul altceva. Asa.sigur ca daca nu mai mananci mult, slabesti.
Dar oricum si Xeroxat-ul tot chimicala este din pacate, o fi el cel mai bun.
Pe mine ma interesa daca Zoloftul poate da crestere directa in greutate pastrand aceias alimentatie, mai ales ca eu sunt un gurmand, altfel nu iau.
0
17-05-2010, ora 00:08
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
mai depinde si de la organism la organism, insa zoloft nu da pofta de mancare deci eu zic sa il iei cu incredere, sincer. are alte efecte adverse de ex;libidou scazut, nu e f puternic dar are si avantaje multe.
0
17-05-2010, ora 19:34
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pai eu am prietena...ce naiba, sunt tanar, ce ma fac fara libido, stiu ca-l slabeste mult, e cam inacceptabil, umbla la un lucru principal pe termen lung, stiu ca revina dupa tratament, dar e prea mult 6-12 luni, nu doar ca ma lasa prietena, dar nici mie nu-mi convine, ce-i aia ?!
Plus ca nu se stie ce mai face in plus, nu stiu daca independent de pofta de mancare, nu pot risca o crestere in greutate, am mai citit eu despre o fata de 24 ani care a facut tratament cu antidepresive si s-a ingrasat de acum nu mai poate cobora la loc, si-a revenit din depresie, dar.e in alta problema acum.
Plus ca la mine depresia a aparut ca urmare a vietii de cacao pe care am avut-o, deci m-au daramat in timp toate neimplinirile si nerealizarile, ce fac, tratez ceva natural cu ceva chimic ?!
Ca daca cauzele nu-s eliminate, degeaba umblam la efect, dovada este ca daca vine o situatie ce ma bucura, ma simt mult mai bine, doar ca nu prea vine, aia e prost.
Zoloft-ul da o stare de bine pe baza a ce ? AAA, la depresii nonreactive deci la din alea fara motiv, sa zicem ca e dereglare chimica, dar la depresii reactive (adica cu motiv clar) ?
0
17-05-2010, ora 20:27
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
bai nu stiu intreaba un psihiatru, eu ma simt bine si asta conteaza
0
17-05-2010, ora 22:18
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pe ala l-am intrebat, i se rupe lui de viata personala a mea, zice ca nu conteaza, cum dracu nu conteaza, tu te simti bine cu aia intrucat nu prea conteaza cealalta latura, insa eu daca pierd aia, nu ma mai simt bine, imi pierd si prietena, deja mi-a si zis ca e anormal ca un tanar sa nu mai fie capabil de asa ceva, deci un om normal nu ia droguri din astea care-i strica diverse pe alte parti, cam are dreptate ea intr-un fel.
Acum 300 ani nu erau antidepresive, se incerca rezolvarea cauzei in mod natural daca se putea, nu a efectului drogand creierul.
Plus ca repet..Ficatul, Pancreasul, ele cum or reactiona la astea ?
0
18-05-2010, ora 09:42
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
cu ficatu e cam naspa dar daca iei liv52 care e din plante si e protector de ficat e ok, referitor la prob ta zoloft nu il iei toata viata si daca te iubeste prietena ta 3 luni poate astepta daca nu, atunci nu merita.
ai luat zoloft si ai obs tu ca nu ejaculezi sau nu ai reactie sau faci ca ala cu drobu de sare...
0
18-05-2010, ora 10:03
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Normal ca am mai luat odata Zoloft in 2001, noroc ca pe atunci era gratuit, desi costa 1 milion/luna la liber, era enrom de scump, pe vremea asta, pot sa-ti spun ca instant a doua zi pofta de smecherie era ca si pana atunci, putinta era jos de tot, deci taiase clar ! Chiar ma speriasem intrucat nu mi se spusese atunci, nu stiam, intrasem in panica un pic, l-am luat o luna dupa care l-am oprit pentru ca aia nu era treaba, ma simteam frustrat ca nu merge treaba desi doream (culmea ca la dorinta nu umbla, aia ramana la fel), plus ca nu ma simteam mai bine, e drept ca mi-l daduse ptr 6-8 luni, probabil ca nu-si face efectul in 30 zile, dar cert este ca am avut experienta, motivele depresiei atunci erau cam ca cele de acum, se pare ca tot ceva natural a cam rezolvat situatia in sensul de ceva bun in viata.
Chestia cu Ficatul nu am verificat-o (dar confirmi si tu se pare), insa am auzit si eu de la altii care iau, plus Glicemia, la unii umbla si la Glicemie.
Iar acum nu mi l-a dat ptr 3 luni ci tot asa, minim 6 luni. Oricum nu e drept ca viata sa te doboare si apoi sa bagi in tine porcarii, cel putin asa consider. Am luat atunci ca eram mai naiv, nu eram informat, deci nu doar ca ejaculam foarte greu, dar erectia era semi deci nici sus nici jos, placerea nu avansa oricat ma chinuiam eu, orgasmul nu-l atingeam, sau daca-l atingeam il atingeam dupa o ora si intensitatea lui era mica de tot.
Si oricum nu stiu ce poate face, pe moment regleaza ceva dat peste cap de cauze naturale, cauzele alea nu-s eliminate, apoi cand scot.ce motive are creierul sa ramana asa dat fiind ca acele cauze care l-au zapacit, persista ?! Il vor zapaci la loc :). Mi se pare logic, se pare ca medicul pricepe asta si anume faptul ca in cazul meu depresia poate reveni din cauza cauzelor nereparate, dar in acest caz gaseste de cuviinta, sa iau a la long o doza de intretinere, doamne fereste. Eu vreau sa fiu un om normal nu dependent de o chimicala, doamne fereste. Solutii mai bune n-are, decat na...sa-mi vina ceva bun de la viata ca si in 2001 si sa fie bine, dar aici el nu are nici o putere din pacate.
0
18-05-2010, ora 15:43
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
Atunci ia seroxat nu da efecte de astea plus ca este de 1000 de ori mai bun. vis-a-vis de vindecarea depresiei mai sa stii ca am retincente cred ca am vb cu peste 200 persoane: psihiatri, endocrinologi, pacienti.in general recidiveaza dupa o perioada la unii mai scurta la unii dupa cativa ani
hai sa vb pe mess mai bine iti dau in privat id meu.
0
22-05-2010, ora 21:56
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
mie imi cade rau parul de la zoloft scrie si pe prospect ca face asta, a mai patit cineva asa ceva?
0
23-05-2010, ora 00:53
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Normal ca s-a mai intmplat si la altii, nu doar cu paru dar si cu Ficatul, dar nu doar asta, sora prietenului meu a luat Zoloft si i-a crescut nivelul Prolactinei destul, lucru care duce la ingrasare.
Daca mai bagati porcarii in voi, in pamant veti ajunge, Par cazut, Ficat praf, plus recidiva depresie asa cum si tu ai zis, arunca-le dracu', ce viata e asta ?!
Pune mana si fa mult sport, e cel mai bun antidepresiv, 4 zile pe saptamana fa o ora efort muscular mediu catre mic (voi femeile nu aveti nevoie sa trageti mult de fiare), apoi baga 45 minute-60 de bicicleta sau banda sa curga apa pe tine, sa vezi ce bine e, se secreta la Endorfina de n-ai treaba.
Peste tot scrie ca sportul este un minunat antidepresiv natural ! Stiai asta ? Si fara efecte secundare, decat bune pe toate partile.
Poti sa aloci 2 ore de 4 ori pe saptamana sportului decat sa te indopi cu otravuri care nu duc la nimic bun.
0
23-05-2010, ora 12:57
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
am facut 10 ani sport de performanta deci stiu ce inseamna sport, acum nu mai pot de cate ori incerc mi se face rau, tu le stii pe ale tale, eu pe ale mele.
0
23-05-2010, ora 20:37
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Deci ai facut sport si nu mai merge, atunci este altceva, ai dreptate, insa depinde de ce ti se face rau, obosesti fizic, sau psihic nu mai suporti, adica efortul te baga in stres ?! Ca daca e a doua faza, este clar si ea de la depresie.
Nu aveam de unde sa stiu ca ti se face rau acum de la sport, am spus crezand ca nu ai incercat, oricum e pacat de cei 10 ani de munca :(. Macar daca ti-a placut ce ai facut, nu regreti, desi banuiesc ca rezultatele nu au intarziat sa dispara incet incet. Ai ramas cu ceva de la asta ? Ceva pozitiv ma refer, se pastreaza ceva permanent si dupa ce intrerupi antrenamentul definitiv ? Ideal ar fi sa da, intrucat altfel, n-ar fi avea randamanent treaba. Mie de ex nu-mi convine sa aud ca dupa 3 ani de sala, daca ma opresc, ajung ca la inceput, acum tu stii, chiar sunt curios.
Chiar ieri am fost la prietenul meu, sora lui de la medicamente spune ca o inteapa Ficatul si i se umfla, adevarat ca o mai mentin la linia de plutire, dar in alte parti e naspa.
I s-a spus ca nu i se poate administra Zoloft, intrucat a avut Prolactina foarte mare de la Rispolept (Are schizofrenie), si ca Zoloftul umbla si el la Prolactina.
Pe deoparte scrie pe descriere ca nu da crestere in greutate ca Antidepresivele triciclice, pe de alta scrie rareori da crestere a Prolactinei, se cam bate cap in cap. Daca urca Prolactina, urca si greutatea.
La 1 an de la tratament cu Rispolept avea Prolactina de 20 ori mai mare ca maxim admis, iti dai seama, desigur ca a luat si 40 Kg in acel an mancand la fel.
0
23-05-2010, ora 23:41
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
daca fac sport fac anxietate si imi vine sa vomit. in legatura cu prolactina asta este un hormon care face sa nu mai vina ciclu pe perioada cat iei antidepresive, de fapt toate antidepresivele fac asta. eu nu iau in greutate ptr ca iau hormoni adica euthyrox ptr ca am hipotiroidie si imi mentin greutatea.
Adaugă un comentariu / răspuns
92 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: