Acnee inflamatorie faciala persistenta

26-05-2022
IleaMihai
Nu este medic/terapeut
IleaMihai
Buna
Am varsta de 21ani. Tratez o acnee de 5ani de zile din pacate fara succes. Am mers periodic la medici dermatologi si aplic tratamentele recomandate. Am efectuat analize de sange, dozari de hormoni, control ginecologic si endocrinologie, am efectuat ecografie de sani. Am utilizat diverse combinatii de creme printre care tretinoin, epiduo in diverse combinatii cu alte creme dermatocosmetice. Toate acestea au recomandate de catre cei 3medici dermatologi la care am fost in toata aceasta perioada.
Acneea ma afecteaza extraordinar de mult si cu toate eforturile personale si ale medicilor, totul pare in zadar.
In final mi-au fost recomandate anticonceptionale (Belara) si Nosifol. Am inceput acest tratament in urma cu 6sapt si pana in prezent nu vad un efect benefic. In urma unei raceli puternice mi-a fost recomandata Doxiciclina.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) care este perioada dupa care pot vedea un efect pozitiv al anticonceptionalului in tratarea acneei?
2) trebuie sa ma astept ca Doxiciclina sa diminueze sau sa anuleze efectul Belara pe acnee?
Multumesc!
2 comentarii
1
02-06-2022, ora 04:45
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Raspunsul este variabil in functie de fiecare persoana. De obicei rezultatele se vad dupa 3 luni de tratament. Doxiciclina are efecte bune in reducerea acneei, ea se poate lua cateva luni.
Sanatate!
1
03-11-2022, ora 14:07
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Belara nu vindecă acneea. Il beau de peste un an si nu mi-a afectat acneea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •