cancer la san

09-07-2014
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Care e timpul necesar pt refacere dupa o operatie de cancer la san?
In cat timp pot sa lucrez daca depun efort fizic?
3 comentarii
0
13-07-2014, ora 19:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! O refacere completa dupa mastectomie dureaza aproximativ 6 luni, timp in care trebuie sa evitati eforturile mari, ridicarea si caratul greutatilor; inca ceva, recuperarea se incepe imediat dupa operatie ( exercitii fizice, fizioterapie, kinetoterapie, tehnici de drenaj limfatic).Vorbiti si cu medicul operator. Evitati injectiile in membrul superior de partea mastectomiei, in cazul in care s-a facut si limfadenectomie axilara, timp de 2 ani ( drenajul limfatic ca urmare al limfadenectomiei axilare este ingreunat si pot apare limfangite trenante). Numai bine
0
14-07-2014, ora 22:23
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
Multumesc mult!
0
01-10-2014, ora 16:27
ARETINA ALEXANDRU
Nu este medic/terapeut
ARETINA ALEXANDRU
buna ziua mi s-a facut in 29 august tumorectomie la sanul drept si totodata mi-a fost facuta si limfadenecomie axilara, mi-au fost scoase 33 de glande limfatice axilare, dupa care in 5 septembrie am avut menstruatia si dupa aceea in 18 septembrie am avut-o din nou. si din 23 septembrie imi e greata ieri am vomat. eu urmeaza sa fac chimioterapia din 10 octombrie acum nu iau niciun fel de medicamente in afara de faptul ca de cand am fost operata ma simt slabita si am ameteli, ce poate fi? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul