Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 545556 ..... 116 117 Înainte ›
0
02-10-2016, ora 18:13
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu cred. In primul rand pentru ca nu se prea gaseste prin Romania. In al doilea rand pentru ca nu este la fel de eficient ca levothyroxina. Si in al treilea rand pentru ca poate interfera cu valoarea TG - valori fals pozitive pentru cei cu malignitati.
0
04-10-2016, ora 18:38
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Sunt putin ingrijorata, exista cineva care simte usturimi in urma operatiei de tiroida? Am usturimi destul de des, mai ales cand e vreme inchisa.
1
04-10-2016, ora 20:36
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Dna Marielena, eu una nu am simtit niciodata ca am o taietura la baza gatului. Nici cand se schimba vremea, nici imediat dupa operatie. Mi se parea incredibil ca la 24 h de la operatie sa nu simt absolut nici un fel de jena. In schimb, toate cunoştinţele operate de tiroida, si nu numai, spun ca simt intepaturi in locul unde sunt taiate, un fel de jena, piscaturi, usturimi. Chiar colega mea de serviciu se plangea azi ca o doare locul unde a fost taiata pt operatia de apendicita, operata in urma cu 15 ani. Deci cred ca majoritatea persoanelor simt o jena in locul operatiei.
0
04-10-2016, ora 21:05
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Marielenna eu sunt operata din februarie si o buna perioada de timp am avut aceleasi simptome ca si tine. Si acum de cand s-a schimbat vremea am vazut ca ma jeneaza cateodata. Asa ca stai linistita ca e ceva normal.
1
04-10-2016, ora 22:16
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Va multumesc pt rsp.!M-ati linistit putin.Acum o sa spuneti ca sunt paranoia, dar mai am o intrebare...daca as fi avut pb la parotida, medicul ar fi vazut? Am recitit biletul de externare si nu e specificat asa ceva dar eu am motive sa-mi pun aceasta intrebare intrebare, oricum la sfarsitul lunii voi vb cu dna.dr.endocrinologa.
0
05-10-2016, ora 07:56
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Cu siguranta ti s- ar fi spus daca ai probleme cu paratiroidele. Stai linistita si tu iti mai pune mii de intrebari pentru ca nu te ajuta si nu te ajuti cu nimic.
0
05-10-2016, ora 11:30
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Ce motive de îngrijorare aveti? Daca vi le-ar fi lezat ati fi avut calciul foarte scazut si in consecinta ati fi luat calciu cu galeata. Faceti analiza ipth pentru a va linisti. Dar nu cred ca aveti pentru ce sa va faceti griji.
0
09-10-2016, ora 20:59
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna seara dragii mei.am si eu o intrebare ca de obicei va cer ajutorul..decand am facut operatia am probleme cu carceii...mi se pun la gat la coaste in burta mai peste tot...si mai simt ca am o usoara inflamatie la amigdalite sau cel putin in zona aia...cand am fost la contro mi-sa spus ca am ganglionii putin inflamati..ie o problema grava? multumesc si astept raspunsuri...sanatate maxima va doresc!
1
10-10-2016, ora 09:11
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Claudia m...e o problema cu calciu si magneziu. Ar trebui sa iti faci analize amanuntite de calciu magneziu potasiu fosfor...etc... stai linistita ca nu e nimic grav cu inflamatia. Aceleasi simptome de incordare la gat le- am avut si eu si inca mai am dar nu mereu desi au trecut 7 luni jumate de la oparatie. Evita cat poti de mult sa faci efort sau sa ridici greutati
0
14-10-2016, ora 12:52
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Oameni buni si dragi va rog cei care ati tinut regim pentru terapia cu iod sa imi spuneti si mie exact ce anume ati mancat. Ce fructe si legume sunt permise? Am tot cautat pe net si am gasit multe idei care se cam bat cap in cap. Multumesc din suflet si va doresc multa sanatate.
0
14-10-2016, ora 21:57
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nico, cand incepi regimul? Sper ca nu prinzi craciunul in regim... E tare urat. Eu am prins pastele si eram deja de 3 sapt in regim. Cred ca deliram deja. Cred ca am mai postat ce am mancat. Cea mai importanta regula e sa nu mananci nimic din comert gata facut, patiserii, pâine cumparata etc. Nimic, nimic. Absolut tot contine sare iodata. Eu am luat bulgari de sare de la salina. Poti sa pui in orice mancare faci, paine.
Am mancat numai paine facuta in casa. Carne numai de la tara: pui, porc, chiar si miel de paste...;))) Nu am respectat regula sa mananc carne cat de putina. Am mancat cum mananc in mod normal.
Nu m-am atins de carnea din comert!!!
Legume: cartofi, dovlecel, orez basmati si salbatic, cate un morcovel la mancare, ceapa, ardei gras galben, castraveti. Eu am mancat si rosii. Si chiar destul de multe. Daca nu mancam o salata zilnic cred ca as fi innebunit. Fructe: mere, pere, struguri albi, banane la greu. Cred ca 3 luni nu m-am mai atins de ele.
Nu te atinge de : varza, brocoli, ridichi, gulii, conopida. Acestea diminueaza absorbtia iodului. Fara lactate si oua... Deloc, deloc. De la ou Poti manca albusul. Fara absolut nimic din supermarket: mezeluri, afumaturi, pate de ficat.etc... NIMIC.
Asta am mancat si dupa 3 sapt de regim aveam tsh 75 si la internare 82.
Sper sa treaca repede si pt tine perioada asta.
0
14-10-2016, ora 22:41
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Multumesc frumos pentru raspuns. Am avut noroc si am scapat de perioada sarbatorilor. Din 17 nov intru la regim si iod fac le 15 dec. Mai urat o sa fie ca nu o sa-i am pe toti cei dragi aproape. Sunt copii in jurul.meu si nu am cum sa petrec sarbatorile cu ei. Dar pebtru sanatatea mea fac orice...multa sanatate iti doresc
0
15-10-2016, ora 15:43
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna ziua dragii mei...am revenit k de obicei cu intrebari.exista cineva care a afcut pauza de euthyrox pentru a masura thyroglobulina? si daca da ie ceva normal sa te umfli cam dupa 3 saptamani de pauza? eu ma umflu la mine pleoape si numai spun ca am luat vreo 15 kg in plus nemancand ca o sparta...deja ma dor muschii din spatele tibiilor..mijlocul aproape ca numai pot sta in picioare din cauza mijlocului la fel simt durere si la incheietura si umarului stang...sunt simptome ciudate...astept raspunsurile voastre...va pup si va doresc numai bine si sanatate maxima
1
15-10-2016, ora 19:33
DanaINO
Nu este medic/terapeut
DanaINO
Buna seara. Multumesc tuturor ceor care au incurajat operatia in caz de hipertiroidism. Datorita lor azi sunt alt om. dupa 4ani de chinuri o recomand tuturor fara ezitare si cel mai important fara a da nimanui nici un leu am facut pariu cu sotul meu si am castigat!!!
0
15-10-2016, ora 19:36
DanaINO
Nu este medic/terapeut
DanaINO
Claudia m eu asa ma umflam de la tratamentul cu tyrozol cand valorile scadeau prra mult de la el teoretic este retinere de apa in corp mai mult decat ingrasat eu am folosit diuretice sa nu afecteze tensiunea arteriala( eram cu hipertiroidism).
0
15-10-2016, ora 20:49
DanaINO
Nu este medic/terapeut
DanaINO
Referitor la pauza de eutyrox nu pot sa ma exprim eu am sa-l iau toata viata claudia m"
0
17-10-2016, ora 08:05
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Buna dimineata,
Nico, eu am fost pe acest regim in mai.Am facut iod la Parhon.Nu stiu unde faci tu, insa nu prea cred ca conteaza.
Poti sa mananci orice fruct care nu e rosu, ca sa zic asa.carne doar de la tara si eu am mancat si carne de vita si porc, cred ca de 2 ori.fara lactate, nimic si paine doar facuta in casa.Legume am mancat doar salata verde, ceapa castraveti si vinete coapte.
Pentru a-mi stapani pofta de dulce imi faceam clatite, fara ou si lapte si cu gem facut in casa din fructe gen mere, caise.

Banane si struguri verzi erau la ordinea zilei.
Poti manca si mere verzi, insa eu nu am putut.
Asa si mancarea "preferata"erau cartofii fierti, cu putina sare de la salina.
Am folosit sare doar de la salina.De atunci nu mai cumpar din comert.
Sa incerci sa iti faci un meniu zilnic, sa nu te infometezi si totul va fi bine.
Eu la internare am avut TSH 92.
Si acum sunt bine.Sa aveti grija de voi si multa sanatate!!
0
18-10-2016, ora 15:02
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Multumesc din suflet tuturor celor care mi- ati raspuns. La parhon o sa fac si eu iodul pe 15 decembrie. De pe 17 noiembrie intru la regim...mai am putin pana atunci dar bine ca nu am timp sa ma gandesc la toate prostiile:)))) Multumesc lui Dumnezeu ca pana acum totul a fost bine si urmeaza sa botezam un ingeras de fetita si nu am timp de ganduri negre...multa sanatate doresc tuturor.
0
24-10-2016, ora 17:03
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Dragii mei, va rog sa ma ajutati sau sa imi spuneti daca vreunul din voi a avut problemele pe care le am eu acum...sunt operata din februarie anul acesta si de vreo doua saptamani ma doare rau in partea stanga a gatului si ma inteapa foarte tare.durerea pe care o simt este scurta si intensa si localizata...dar nu stabila...ca si cum cate un ganglion o ia razna...cand am primit rezultatul histopatologic a fost de carcinom.papilar varianta foliculara fara sa fie afectat vreun ganglion lucru confirmat si la ecografie acum 2 luni. Oare pot folosi vreun unguent antiinflamator? Din pacate nici.nu pot ajunge la medic pt ca nu sunt in localitate. Imi poate da cineva vreun sfat? Multumesc frumos
0
25-10-2016, ora 15:10
septembrie
Nu este medic/terapeut
septembrie
Din luna mai TSH-ul este 0.0035 iar TF4 este normal. Doctorita meu imi zicea ca daca vreau sa ma operez, TSH-ul si FT4 trebuie sa aiba valori normale. Ieri am fost la alta doctorita, la Elias si mi-a zis ca daca FT4 este bun, pot sa ma operez, chiar daca TSH-ul nu este bun, doar ca inainte cu 10 zile de operatie trebuie sa fac un tratament cu iod. A mai fost cineva in situatia asta?
0
25-10-2016, ora 20:56
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nico, calmeaza-te, nu cred ca are legatura cu ce crezi tu. Si eu am simtit adeseori durerea de care zici. Eu simteam asta din cauza refluxului de acid gastric care imi iritase ca naiba gatul si amigdalele. Horror. Nu stiu daca e si cazul tau. Daca ai posibilitatea fa o vizita la un ORL-ist. Nu stiu daca te ajuta gelul antiinflamator, nu cred. Fa gargara cu ceai macar.

Septembrie, si eu stiam ca ambele trebuie sa fie in limite normale. Probabil ca acel tratament cu iod, care nu stiu in ce consta mai exact, o sa ajute la normalizarea tsh-ului.
0
26-10-2016, ora 11:33
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna ziua !De azi am întrerupt tratamentul medicamentos si încep acel regim fără iod.sper sa ma simt bine in aceste 2 săptămâni.Numai bine va urez dragilor
0
27-10-2016, ora 15:07
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna dragii mei..va rog din suflet sa imi spune-ti daca dupa pauza de euthyrox exista vreun remediu pentru desumflare sau pur si simplu ma desumflu decand incep tratamentul din nou..imi este foarte greu...numai pot merge ma dor toateincheieturile..am o burta si un cap cu niste pleoape umflate ceva din filme horror..va pup si sanatate maxima va doresc...
0
27-10-2016, ora 22:48
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Claudia incearca sa iei o pastila pe zi de apuretin. Parerea mea este ca retii apa. Daca nu da rezultate ia legatura cu medicul endocrinolog.
1
30-10-2016, ora 16:50
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Buna tuturor.Sunt nou pe forum.Ma numesc Constantin am 47 ani si sunt din Braila.Sunt programat pe data de 3 noiembrie pentru operatie de tiroida totala, la dl doctor Sandu Ionut Bogdan, la IC Parhon Bucuresti.Am un nodul de apoximativ 4 cm netoxic.Nu iua nici un medicament, asimptomatic foarte rar batai ale inimii mai alerte.Analizele mi-au iesit bine, inclusiv calcitonina (analizele din luna iunie 2016).As vrea sa stiu cam cum decurge operatia, de cand si cine trebuie sa-mi administreze medicatia cu hormoni tiroidieni (imediat dupa operatie sau dupa externare la doctorul care mi-a facut trimiterea), si daca s-a mai operat cineva cu dr Sandu Ionut Bogdan.Multumesc mult.O zi buna.
0
30-10-2016, ora 21:01
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Constantin, substitutia cu hormoni se incepe din a doua zi dupa operatie. Se ia doza standard de 100 mci si preventiv calciu. Dupa externare va trebui sa fii urmarit de un medic endocrinolog. Se va reface tsh periodic pentru a ajunge la doza optima de întreţinere. Este o operatie de rutina pt ei, recuperarea este rapida. Toate cele bune!
0
30-10-2016, ora 21:28
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Multumesc mult pentru informatie Ana.Maria12.
0
01-11-2016, ora 19:54
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna seara!există cineva pe aici care a fost a doua oară la Cluj?îmi spune si mie cineva ce se întâmplă acum cînd merg din nou?
0
04-11-2016, ora 09:36
annaisluca
Nu este medic/terapeut
annaisluca
Buna tuturor,

Cine stie cum se face corect TSH : cu sau fara Eutirox luat dimineata.
0
05-11-2016, ora 17:48
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna seara dragii mei.vreau sa iompart cu voi bucuria din inima mea..ieri am primit rezultatul de la dr golstein in urma sentigramei facute ca nu am nevoie de iod avand doar 2 punctulete insipide ramase in urma opeatiei...dar in schimb nu imi trece umflatura azi fiind a doua zi de luat euthyrox luat dupa 5 saptamani.si am marea rugaminte la voi daca stie cineva vreun remediu pentru asta va rog sa ma ajutati cu un raspuns.multumesc mult si astept raspunsurile voastre cu nerabdare..sanatate maxima va doresc...
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 545556 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •