Incerc sa trec peste infidelitate dar am dezvoltat obsesiii

25-11-2023
Altă.eu
Nu este medic/terapeut
Altă.eu
bună ziua,
Am o relație de 12 ani din care au rezultat 2 fetițe, în vârstă de 5 si 7 ani..suntem două firi dificile astfel ca relația a fost o provocare încă de la început însă nu au existat probleme de infidelitate..Problemele adevărate au început cu anul 2017, an în care tatăl meu a fost ucis de o mașină fix în poarta tatălui copiilor mei, în fața mea..Am făcut eforturi să nu o iau razna atunci, am încercat să trec peste, am
Încercat să o ajut și pe mama care era extrem de afectată..începusem să am discuții pe tema aceasta cu Cristi pentru ca eu simțeam nevoia să merg tot mai des lângă mama..au urmat niște procese în urma cărora am primit o sumă de bani destul de mare, pe care am investit așa cum și a dorit el intr o afacere cu camioane, am cumpărat 3 camioane cash și le am pus la treabă, el fiind baza pt ca este șofer de tir..insa el a început să dezvolte tot felul de complexe cum ca eu am banii și ca el este sclavul meu, i se parea ca il tratez de sus, eu am încercat sa ii explic ca daca era asa nu mai investeam în visul lui, dar nu a înțeles și am început să ne certăm des, am pierdut banii și 2 camioane și am făcut și datorii la bănci, până când în anul 2022 în decembrie iar în ziua de revelion, eu am vrut sa mai suport toate astea și am decis să renunț.Nu am făcut acel revelion împreună.eu am rămas cu copii la mama mea. El a crezut ca după o săptămână două mă întorc, însă nu m am mai întors, așa ca undeva prin luna februarie la sfârșit a a văzut de 3 ori cu o femeie..după ce a insistat să mă întorc eu, dar eu îi tot spuneam ca nu mai vreau și să facă ce vreau, el este destul de sincer și mi a dat de înțeles ca are nevoi sexuale și ca dacă eu nu mă întorc el o să caute asta în altă parte, i am zis să facă ce vrea…m am dus odată prin mai la el cu fetele..deja nu mai avea nici o treabă cu femeia respectivă, pt ca și ea la rândul ei era căsătorită și avea un copil și încă un amant..din luna mai iar nu am am mai vrut să mă văd cu el până în august când am avut mai multe discuții cu el în care încerca să mă convingă să mă întorc cu fetele iar eu îl tot țin în respingeam, la un moment dat mi a zis ca dacă nu mă întorc el o să se combine cu una pe care o știu ca să rupă odată căruța ca așa nu se poate..iar eu i am zis să facă ce vrea măcar să mă scape vreuna de el..problema e ca la câteva zile când am aflat am făcut un șoc emoțional…m am dus la el am intrat cu roverul în gardul lui de la poarta, era sa îl omor dacă nu se dădea la o parte …pur și simplu nu am mai judecat …nu mi a făcut rău deși putea..in schimb a terminat imediat cu respectiva cu care se văzuse de 3-4 ori, și mi a zis ca vrea sa ne împăcăm ca a făcut asta să mă provoace ca nu se mai înțelegea cu mine și ca trebuia sa îmi atragă atenția cumva..problema e ca noi viorbeam tot timpul
La telefon și aveam în vedere împăcare totuși el și a făcut de cap cu aceste femeie, de câteva ori ce e drept și la luni întregi distanță, pentru ca noi am fost despărțiți 8 luni …atunci pe moment am picat și am zis ok ne împăcăm…apoi când am început să vbm despre asta, deși mi a zis ca a făcut asta pentru ca s a simitir rănit și părăsit de mine și ca dacă eu nu as fi plecat el nu ar fi făcut asta niciodată cum nu o făcuse nici înainte…eu nu pot să suport gândul ca a fost cu ele ca le a atins, ca le-a plimbat în mașina mea, ca s a culcat cu ele…noi aveam o viață sexuală foarte sănătoasă și deschisă, care ne a unit mereu foarte mult..și acum îmi zicea ca nu a putut sa simtă nimic pt femeile astea pt ca niciuna nu s a comparat cu mine..dar degeaba..mi-a rămas setat în cap..toată lumea mă presează sa uit și sa o iau de la capat, sa inteleg ca eu l am lăsat și ca un bărbat lăsat singur caută ce ii lipsește …dar eu nu pot, am imagini și scenarii care mă omoară, mă consumă, nu pot dormi, nu pot mânca, am slăbit 12 kg, nu mai sunt prezentă nici pt fete, nici la birou nu mă mai pot concentra…sunt prinsă între iubire pe care mi am dat seama ca încă i o port când am afla în august de acea fată și de orgoliul ca m a rănit în ultimul hal, ca știa ca pt mine asta e cel mai dureros lucru …ii reproșez încontinuu, la început e calm și răspunde și spune ca regreta apoi treptat ne enervam am doi din ce în ce mai rău și ajungem iar să ne certăm…nu știu…cum să mă vindec, cum să controlez..
5 comentarii
1
25-11-2023, ora 18:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti psihoterapie si analizele de sange. Ati slabit mult.
1
26-11-2023, ora 11:15
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În momentul în care apar diverse probleme, dacă tot apar discuții contradictorii intri intr- un cerc vicios din care cu greu poți ieși fără un ajutor specializat. Când există înțelepciune cei doi fac analiză și găsesc împreună soluții sa iasă din impas. Acolo unde este iubire se trece peste orgolii și se merge mai departe. Faptul ca îl vreți înapoi când apar alte femei nu e neapărat din iubire, ci doar un orgoliu rănit care nu vrea să piardă în fața altei femei. S- ar putea sa fie și un amestec de sentimente contradictorii, de aceea niște ședințe de psihoterapie v- ar ajuta să vă clarificați opțiunile. De- abia după ce știți ce vreți cu adevărat puteți merge împreună la un terapeut de cuplu să vă învețe cum sa gestionați situația astfel încât problemele din trecut să nu vă mai afecteze.
0
26-11-2023, ora 12:05
Altă.eu
Nu este medic/terapeut
Altă.eu
Da..este posibil sa fie și orgoliu și sentimente contradictorii ….dar simt ca mi o ia mintea razna..pur și simplu nu mai am control…voi încerca și psihoterapie …am
Încercat și biserica..dar nu m a ajutat prea mult
0
27-11-2023, ora 13:11
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate din povestea ta razbate destul de mult starea depresiva cu care te confrunti. Starile depresive pot fi insotite adeseori de ganduri obsesive sau pot accentua o tulburare obsesiva. Uneori gandurile obsesive pot fi depasite cu sprijinul psihoterapiei insa alteori e nevoie si de un tratament antidepresiv care sa sprijine restructurarea prin psihoterapie.

Oricum ar fi, e util sa discuti cu un psihoterapeut despre asta si poate sa incercati impreuna si terapia de cuplu, pentru a vedea ce din comunicarea dintre voi sta in calea a ceea ce va doriti.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
27-11-2023, ora 14:43
Altă.eu
Nu este medic/terapeut
Altă.eu
Mulțumesc pentru răspuns și sfaturi, voi încerca să le urmez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că te înșală
  • De ce înșelăm?
  •