Neoplasm mamar

20-09-2011
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
buna.sunt noua pe forum si as avea si eu o intrebare.Am 43 de ani si am fost operata la Cluj de cancer la sin, gradul 2 stadiul 2 acum, fac tratament cu tamoxifen si zoladex de 3, 6 mg.Momentan zoladex de 3, 6mg nu este in spital si am primit zoladex de 10, 8mg, care este indicat pentru cancer de prostata.Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca sunt destul de speriata si nu stiu ce sa fac, sa renunţ la tratament, sa-l fac, sau sa ma gindesc la operatie de ovare?Am citit pe prospect iar concentratia de 10, 8 este indicata pentru cancer de prostata nicidecum pentru cancer mamar.La femei concentratia indicata este de 3, 6.
22 comentarii
0
20-09-2011, ora 17:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te rog, nu mai posta acelasi lucru in 2 locuri diferite, cu atat mai mult cu cat ai primit raspuns la intrebarea asta.
0
20-09-2011, ora 17:48
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
scuze.am specificat ca sunt noua pe forum o fac din disperare.Nu ti se pare ca esti cam sarcastic...
0
20-09-2011, ora 17:48
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
ce daca a postat in doua locuri diferite?
Poate sunt necesare explicatii din ramuri diferite!!!
0
20-09-2011, ora 17:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tie ti se pare ca sunt sarcastic ? ai citit macar raspunsul initial, sau te rezumi la a da copy paste prin diverse threaduri ?
0
20-09-2011, ora 18:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru aristia: cum adica din ramuri diferite ? stii despre ce e vorba in discutia asta ? sau ai dat pur si simplu click pe primul thread pe care l-ai vazut listat ?
0
20-09-2011, ora 18:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@mernart, pmdv este sa te linistesti, sa iei tratamentul conform indicatiei medicului care te are in supraveghere.Raul, din cate stiu, el nu vrea sa-si dezvaluie identitatea, este medic si lucreaza intr-o clinica de oncologie.pe mine sfaturile lui m-au ajutat mult psihic, este mai coleric, dar l-am iertat pentru binele pe care-l face pe forum.eu stiu ca la Cluj sunt medici f. buni, asa ca trebuie sa ai incredere., nu te mai gandi la operatia de ovare, daca medicul nu ti-a propus asa ceva.stiu ca esti disperata, ai rabdare si totul va fi bine, stadiu 2 este tratabil, dar si psihicul tau are mare importanta, daca nu te ajuti, cine vrei sa te ajute.asa ca mult curaj, multa putere, multa rabdare...
0
20-09-2011, ora 18:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu sunt coleric, sunt chiar flegmatic. stiu ca asa poate parea, dar nici sa o lalai prea mult nu scriu. imi place sa fiu succint, scurt si clar. pentru informatii medicale, cred ca asta e cea mai buna abordare. apoi ca, pentru asta, pretind si eu anumite modalitati care sa-mi faca MIE PERSONAL mai usor de urmarit o discutie, pentru a putea si sa raspund mai bine. asta e tot.
0
20-09-2011, ora 18:52
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
Problema mea este ca eu nu sunt din Cluj, sunt din Galati iar aici nu ai cu cine sa vorbesti, nu te sfatuieste nimeni, nu-ti explica nimeni traiesti intr-o nebuloasa si incertitudine totala.Eu am sunat odata la Cluj la DR.ENIU ALEXANDRU si mi-a recomandat ca tratanentul nu se schimba, adica concentratiade ser.Iar la Galati si asa cu greu obtinut tratamentul nu este cel corespunzator.
0
20-09-2011, ora 18:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai citit raspunsul meu de pe postul cu "neoplasm ovarian" ? e ceva ce inca NU intelegi de acolo ? ai o alta problema ?
0
20-09-2011, ora 19:14
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ok, la cat timp iti administreaza Zoladex 10, 8??are aceeasi substanta activa, numai ca este in concentratie de 3 ori mai mare.da mai multe detalii ca sa intelegi si tu ce ti se spune pe forum.
0
20-09-2011, ora 19:16
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
da am citit ce a-ti scris, dar nu ma covinge faptul ca in prospectul de zoladex la 10, 8 nu scrie nimic ca se administreaza si la cancer mamar.citat din prospect, ;Zoladex LA este o formula de Zoladex cu actiune prelungita (12 saptamini)si nu trebuie utilizata la femeii:
0
20-09-2011, ora 19:20
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
pina acum l-am facut la 28 de zile cel de 3, 6.iar cel de 10.8 o sa trebuiasca sa-l fac o data la 3 luni. si are aceeasi substanta activa
0
20-09-2011, ora 19:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, atunci iti spune eu: Zoladex se foloseste la femei, pentru cancer mamar; fie 3, 5 mg la o luna, fie 10, 8 mg la 3 luni. eu insumi am avut cateva paciente la care am folosit asta, cu succes.
tu insa pari a avea o alta nelamurire/problema/curiozitate... altceva pare sa nu-ti convina... si nu imi dau seama ce anume. daca ai o problema punctuala, formuleaz-o ca atare, cat de clar poti!
0
20-09-2011, ora 21:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Raul, eu cred ca este nedumerita pentru ca in prospectul Zoladex 10.8 scrie ca nu se administreaza la femei si mai cred ca este si foarte speriata.asa ca du-ti fapta buna la capat.din partea mea numai multumiri.
0
20-09-2011, ora 21:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dar pe cel de 3, 6 scrie ca se recomanda la femei ?
0
20-09-2011, ora 22:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
nu stiu, tu sti mai bine...zi ceva pentru linistea ei, tu sti ca in astfel de cazuri trebuie sa vorbesti pe limba fiecarei persoane, de cele mai multe ori nu putem accepta adevarul.pe parcurs invatam sa traim cu aceasta povara.noapte linistita.
0
20-09-2011, ora 22:15
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
Zoladex, implant


Prospect

Forma de prezentare
Implant 3, 6 mg, 10, 8 mg; ct. x 1 seringa preumpluta monodoza


Indicatii:
Implant 3, 6 mg: cancer de prostata; cancer de san la femeile la pre- si peri-menopauza, care raspunde la tratament hormonal; endometrioza; reducerea dimensiunilor endometrului inaintea ablatiei chirurgicale; fibromatoza uterina; reproducere asistata, prin supresia glandei hipofize pentru pregatirea superovulatiei. Implant 10, 8 mg: carcinom de prostata metastazat, carcinom de prostata local avansat, ca o alternativa la orhiectomie bilaterala, tratament adjuvant al radioterapiei la pacientii cu carcinom de prostata localizat, cu risc crescut de progresie sau local avansat, tratament adjuvant inainte de radioterapie la pacientii cu carcinom de prostata localizat, cu risc crescut de progresie sau local avansat, tratament adjuvant al prostatectomiei radicale la pacientii cu carcinom de prostata local avansat, cu risc crescut de progresie a bolii.


Doze si recomandari:
3, 6 mg inj. s.c. in peretele abdominal anterior, la fiecare 28 zile. Barbati adulti: implant de 10, 8 mg inj. s.c. in peretele abdominal anterior, la fiecare 12 saptamani.
0
20-09-2011, ora 22:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok... care e intrebarea ?
0
20-09-2011, ora 22:40
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
de ce mi s-a dat cel de 10, 8 atita timp cit nu este recomandat pentru cancer mamar?
0
21-09-2011, ora 01:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
probabil pentru ca nu a fost disponibil cel de 3, 6mg. posibil si pentru ca pentru supraaglomerarea serviciilor de oncologie, devine oportun sa aplici un tratament odata la 3 luni in loc de lunar. nu am de unde sa stiu...
insa este fals ca nu e recomandat in cancer mamar, chiar daca nu e mentionat in prospect. nu exista nici un studiu care sa demonstreze ca cel de 10, 8 la 3 luni este inferior celui de 3, 6 lunar. linisteste-te si ai putina incredere !
mult noroc !
0
21-09-2011, ora 12:45
mernart
Nu este medic/terapeut
mernart
Tin sa va spun ca am rezolvat problema. Azi dimineata am returnat medicamentu sa-l poata folosi cei care au mai multa nevoie de el, iar pina duminica il primesc pe cel de 3, 6 dat fiind si trimis de cei de Institutul Oncologic.Acum m-am linistit sper, vedem prin ce emotii trec luna viitoatre.Oricum multumesc pentru lamuriri.
0
21-09-2011, ora 15:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iti uram mult noroc si succes in continuare !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.