Pneumonie - am rămas cu o durere de plămâni destul de deranjanta și o dificultate la respirare

22-03-2020
Andreea_G2001
Nu este medic/terapeut
Andreea_G2001
Buna seara, acum 3 săptămâni am făcut o viroza (acesta a fost diagnosticul inițial) dar cum după 3-4 zile s-au agravat simptomele, am fost la pneumolog. M-a ascultat la plamani și a zis că nu e pneumonie (nu am tusit, nu am avut febră, doar transpiram foarte mult noaptea) dar în urma unui rx mi-a zis că pare a fi totuși pneumonie și mi-a dat tratament cu Xifia 10 zile. Am terminat tratamentul și nu mai transpir noaptea, dar am rămas cu o durere de plămâni destul de deranjanta și o dificultate la respirare. Având în vedere situația epidemica actuala, nu as merge la spital (am și un bebe de 4 luni și vreau sa evit orice pericol) dar mă și preocupă durerea și apneea. Ce as putea sa fac? Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
2 comentarii
0
26-03-2020, ora 22:08
Cristy2000
Nu este medic/terapeut
Cristy2000
Dar se aude ceva din plămâni in momentul in care respiri sau inspiri adică un hârâit sau respirație șuierătoare.
0
06-05-2020, ora 12:27
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Dacă ați avut pneumonie trebuie oricum să mergeți la medicul curant la control pentru a vedea dacă tratamentul a fost eficient. Se poate face și o radiografie toracică pentru a vedea care este evoluția și dacă imaginea radiologică este sugestivă pentru o pneumonie în rezoluție. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.