probleme cu ochii
m-am trezit acum cateva zile cu un punct destul de mare rosu pe un ochi aproape de pupila imi puteti spune din ce cauza poate fi sau macar daca e necesar sa merg la un medic daca e grav sau nu.multumesc
4 comentarii
Buna dimineata! Nu cred ca localizezi corespunzator leziunea ; as intelege ca este la nivelul irisului; cred ca este vorba, totusi, despre o leziune prezenta la nivelul conjunctivei, avand in vedere si aparitia brusca; ar putea fi vorba despre o hemoragie subconjunctivala, sau o conjunctivita, o episclerita;ar fi bine sa mergi la un consult oftalmologic pentru un diagnostic de certitudine, intrucat tratamentul corect depinde de diagnostic; eu iti pot recomanda o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No tears" dimineata si seara; Medicul oftalmolog va recomanda, daca este vorba despre conjunctivita, tratament cu colir si unguent antibiotic, antihistaminic, in cazul episcleritei se adauga si un preparat cortizonic, iar daca este hemoragie subconjunctivala( ar putea apare in contextul unei conjunctivite virale, fragilitati vaculare, afectiuni generale;la persoane hipertensive, frecvent hemoragia subconjunctivala este consecinta unui puseu hipertensiv), Vitamina C 1g 1cpr pe zi, 10 zile si Tarosin 3cpr pe zi, 10 zile; numai bine
Buna dimineata! as dori si eu un sfat, in fiecare dimineata ma trezesc cu niste pungi ingrozitoare sub ochi; precizez ca nu am probleme cu rinichii.Ce ma sfatuiti sa fac?m auzit ca ar putea fi si o alergie la pernele din puf de gasca. Poate fi adevarat?Exista un tratament pentru disparitia acestor inestetice pungi de sub ochi?
si eu am de ceva timp pungi sub ochi" o fi calculatorul de vina" sau crema de fata pe care o folosesc? daca analizele sunt bune trebuie sa cauti raspuns la intrebarea crema de fata? calculatorul? sau ambele
Buna ziua..as dori si eu un sfat...de ceva timp ma dor ochii, iar cand plang ma ustura f rau, iar dupa ce plang la fel...ce as putea face in legatura cu asta?? este nevoie neaparat sa merg la un medic oftalmolog???
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4mi se face rau in fata monitorului
- 3muschi la un ochi mai slab...
- 12genele imi afecteaza vederea
- 8«Scame» pe ochi!
- 16lacrimare abundenta insotita de secretii
- 7Ochi rosu
- 7va trebui sa mai ia medicamente, cand le va putea intrerupe?
- 6Glaucom!?
- 8intrebare pentru un oftalmolog: imbunatatirea vederii prin alimentatie
- 5Cel mai bun prieten al meu are irisul perforat!
- 9am aflat ca nervul meu optic e mai ciudat fata de cel normal
- 4Durere de ochi.
- 0Roseata in jurul ochilor
- 9Scotom scintilant
- 0Ochii care lacrimeaza excesiv
- 0usturime la ochisori
- 2Ochii ieşiţi din orbite
- 0Mâncărime ochi
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Astigmatismul
- Sindromul ochi uscat - Kratoconjunctivita sicca
- Dezlipirea de retina
- Lagoftalmia paralitica
- Conjunctivita bacteriana simpla
- Tumorile pleoapelor
- Strabismul la copii
- Retinopatia diabetica
- Ambliopia (ochiul leneș)
- Exoftalmia
- Cristalinul
- Transplant de cornee
- Conjunctiva
- Pleoapele si reflexul de clipire
- Febra faringoconjunctivala
- Oboseala oculară (astenopia acomodativă)
- Anizocoria (asimetria pupilelor)
- Heterocromia (ochii de culori diferite)
- Ochiul (analizatorul vizual)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: