Depresie-Pridia?!
Mama mea are 68 de ani si sufera de depresie.Medicul i-a prescris de-a lungul ultimelor luni o serie de medicamente.Azi am aflat ca din nou i-a schimbat medicatia, dandu-i si Pridia de 5 mg /seara.Am citit prospectul si m-am ingrozit.De ce i-ar da asa ceva cand toate simptomele sunt de depresie (tristete, sentiment de inutilitate, dureri de cap si de picioare, furnicaturi pe sub piele, insomnie), iar acest medicament se recomanda in tratarea dementei senile.
Citind despre dementa senila, n-am regasit niciun semn in starea mamei.
A citi si ea prospectul si n-ar fi vrut sa ia acest medicament, dar in seara asta a luat prima pastila.
Ce sa facem? Sa-l mai ia? Ma gandesc serios ca ar trebui sa schimbe medicul.
Citind despre dementa senila, n-am regasit niciun semn in starea mamei.
A citi si ea prospectul si n-ar fi vrut sa ia acest medicament, dar in seara asta a luat prima pastila.
Ce sa facem? Sa-l mai ia? Ma gandesc serios ca ar trebui sa schimbe medicul.
4 comentarii
Vorbeste cu medicul, incearca sa afli raspuns la indoielile tale, in cazul in care simti ca ceva nu este in ordine ai tot dreptul ( si obligatia fata de mama ta ) sa ceri o alta opinie, o consultatie la un alt medic. E de datoria medicului sa explice pacientului sau unui apartinator, in ce consta tratamentul, efectele benefice ca si reactiile secundare, care in cazul medicatiei psihiatrice nu sunt putine.
Am o matusa care este in varsta, si ia Pridia, dar este diagnosticata cu dementa Alzheimer.
Eu ii iau periodic reteta si medicamentul de la farmacie, pentru ca matusa este la pat.
Acest medicament este gratuit pentru cei cu diagnosticul de dementa Alzheimer.
Eu nu platesc nimic in plus la farmacie pentru el, avand reteta roz, compensata 100%.
Parerea mea este sa cereti si o a doua opinie, de la un alt medic psihiatru.
Eu ii iau periodic reteta si medicamentul de la farmacie, pentru ca matusa este la pat.
Acest medicament este gratuit pentru cei cu diagnosticul de dementa Alzheimer.
Eu nu platesc nimic in plus la farmacie pentru el, avand reteta roz, compensata 100%.
Parerea mea este sa cereti si o a doua opinie, de la un alt medic psihiatru.
Trebuie facut scorul MMSE, psihiatrii stiu ce-i asta, e un test pentru depistarea Alzheimer, se impune si un RMN sau CT pentru a preciza clar diagnosticul.Alzheimerul poate debuta precoce, sper sa nu fie cazul.Mai este si un test cu orele de pe ceas, mai facil, trebuie facute toate.Mama dvs uita multe?Se poate intampla asta la debut!
Oricand e binevenit, in astfel de afectiuni, un test de imagistica cerebrala, dupa cum il recomanda medicul(CT-ul este mai iradiant), asa ca eu v-as sfatui sa faca un RMN!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6ce sa intampla cu mine si ce pot face sa-mi revin?
- 7Diabet + Depresie=Schizofrenie?
- 48Depresie
- 63cum sa fac sa lucrez si eu?
- 3Depresie-probleme sexuale
- 13ajutor combatere depresie
- 475 HTP - efecte secundare
- 26A luat cineva Seroquel XR 300?
- 7Depresie si medicamentele care mi-au fost prescrise de catre medic.
- 369Depresie, Anxietate, TOC, TAB, Schizofrenie:Gestionare, Terapii, Suplimente-Solutii ajutatoare
- 4Depresia si cancerul
- 5Nu pot sa adorm de aproape 5 ani...oare este depresie?
- 5Haloterapia si Depresia in BPOC, un semnal important pentru psihiatrie
- 6Cat timp se face tratamentul pt depresie?:(
- 4suspect depresie
- 11Depresie. situatie disperata
- 4Singur, trist, bolnav
- 5Sufar de anxietate si depresie de cativa ani, un sfat va rog
- 6Este vorba de o depresie ? Va rog frumos sa imi raspundeti
- 2Depresie
Mai multe informații despre: Depresia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
