Hipoglicemie sau Menopauza?
Ma framanta de foarte mult timp starea mamei mele si cum nu inteleg ce are nu inteleg nici la ce doctori ar trebui sa merg cu ea. Mama mea e in varsta de 54 de ani, 158cm si 76 de kilograme. Totul sa inceput 8 ani in urma cand maica/mea a avut o criza de inima si facuse ceva numit miocardita.De atunci a luat somnifere si calmante si mai specific unul numit Fenazepam dar cum locuiesc in Chisinau aceste medicamente sunt sigur importate din Rusia. A luat aceste somnifere pina 3 luni in urma cand sa oprit de tot (era deja dependenta). Odata cu oprirea asta a inceput sa aiba simptome ciudate, slabiciune in picioare, ameteli, anzietate, frica de 1001 lucruri, transpiratie cu miros de otet, puls ridicat si mai simte si o presiune mare pe glandele oculare.
Medicii de aici au decis ca are hipoglicemie si de cateva luni tine o dieta foarte stricta cu ore excte pentru mese, mancare numai fiarta, coapta, fara pic de sare zahar sau grasimi.
Eu nu sunt prea de acord cu atita lipsa de sare sau fructe si legume pentru ca in logica mea o dieta ca asta duce la carente de magneziu, calciu, mai ales la o varsta cand trebuie asimilate cat mai multe vitamine..
Glicemia mamei mele, pe stomcul gol dimineata este de 100 si 2 ore dupa mancare este intre 111-150 (desi 150 a avut numai odata cand a mancat pepene rosu adica harbuz:). Eu am facut o cercetare pe net si nu am gasit ca 111-150 sa fie glicemie de niciun fel..ba am inteles ca sub 70 e hipoglicemie si peste 150 hiper glicemie. As aprecia din suflet ajutorul dvstra. Eu invat in Londra si la Chisinau ma duc foarte rar so vad pe mama..nu pot nici invata cand ma suna si spune cat ii de rau..Daca nu puteti da un diagnostic macar sa-mi spuneti la ce doctori sa ma duc cu ea! Va multumesc mult. Vivian
Medicii de aici au decis ca are hipoglicemie si de cateva luni tine o dieta foarte stricta cu ore excte pentru mese, mancare numai fiarta, coapta, fara pic de sare zahar sau grasimi.
Eu nu sunt prea de acord cu atita lipsa de sare sau fructe si legume pentru ca in logica mea o dieta ca asta duce la carente de magneziu, calciu, mai ales la o varsta cand trebuie asimilate cat mai multe vitamine..
Glicemia mamei mele, pe stomcul gol dimineata este de 100 si 2 ore dupa mancare este intre 111-150 (desi 150 a avut numai odata cand a mancat pepene rosu adica harbuz:). Eu am facut o cercetare pe net si nu am gasit ca 111-150 sa fie glicemie de niciun fel..ba am inteles ca sub 70 e hipoglicemie si peste 150 hiper glicemie. As aprecia din suflet ajutorul dvstra. Eu invat in Londra si la Chisinau ma duc foarte rar so vad pe mama..nu pot nici invata cand ma suna si spune cat ii de rau..Daca nu puteti da un diagnostic macar sa-mi spuneti la ce doctori sa ma duc cu ea! Va multumesc mult. Vivian
1 comentarii
Pentru cei care se vor mai confrunta cu situatii ca cea descrisa mai sus: somniferele si antidepresivele dau dependenta si nu trebuie luate timp indelungat. Daca totusi au fost luate, nu trebuie intrerupte brusc deoarece dau sindromul de sevraj. In situatii de acest gen trebuie neaparat consultat si un neurolog si la recomandarea acestuia si alti specialisti. Cu stima si respect dr Petre Muresan
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1detalii menopauza
- 0Scaderea libidoului la menopauza?
- 17riselle
- 2referitor la menopauza
- 0Menopauza sau altceva? As dori rasp unui medic
- 3totul despre menopauza
- 4menopauza de 7 ani
- 5nodul la san, menopauza...
- 4menopauza.. dar ii tot reapare menstruatia la 3 luni...
- 2sarcina la menopauza
- 1posibil sa am prob cu hipoglicemia?
- 23Carcinom lobular invaziv
- 4legatura dintre transpiratie si menopauza?
- 1menopauza la 44 ani
- 0Tulburari menopauza
- 2Cum pot stii daca am intrat la menopauza odata ce mi s-a spus ca am uter fibromatos?
- 1menopauza la 43 ani?
- 4Buna ziua
- 1Stare Ameteala-Glicemie MIca
- 2Sunt sau nu sunt la menopauza?
Mai multe informații despre: Hipoglicemia Menopauza
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: