HELP! incetinirea tranzitului intestinal
as avea si eu o intrebare. tot incerc sa aflu.
de vreo 2 saptamani nu mai "ies afara" normal. incetinirea tranzitului intestinal poate avea legatura cu nivelul hormonal?
simptomele mele sunt:
- senzatie de voma
- nu am senzatia de a iesi afara (nu imi vine)
- cand ies, ies doar 2 cm o data la 3 zile.
Ce spuneti? sa fie colon iritabil? sau sa fie de la hormoni?
nu am dureri, nu a m febra, nu transpir, nu sunt balonata. dar totusi de 2 saptamani eu nu ies afara... Ciudat nu?
de vreo 2 saptamani nu mai "ies afara" normal. incetinirea tranzitului intestinal poate avea legatura cu nivelul hormonal?
simptomele mele sunt:
- senzatie de voma
- nu am senzatia de a iesi afara (nu imi vine)
- cand ies, ies doar 2 cm o data la 3 zile.
Ce spuneti? sa fie colon iritabil? sau sa fie de la hormoni?
nu am dureri, nu a m febra, nu transpir, nu sunt balonata. dar totusi de 2 saptamani eu nu ies afara... Ciudat nu?
3 comentarii
Fii atenta ce mananci, bea lichide mai multe [ceai indulcit cu miere, nu sucuri carbogazoase] si ia seara 2 capsule de Mentholax odata.Nu-i de la hormoni.
Daca esti ok. cu colecistul (nu ti-ai dat varsta dar am inteles ca esti femeie) te-asi sfatui sa incerci ceva simplu...ca tot e sezon: must proaspat, nefrmentat, 1-1, 5l pe zi alternativ(o zi da una nu). Asta iti va spala putin si intestinul gros si iti va da un tonus intestinal pozitiv. Daca te tin buzunarele, tine cura pana in primavara.si ma platesti dupa aia:)))
va multumesc mult! sunt mai optimista, sper sa se rezolve. o sa incerc cu must.. sa vad daca mai gasesc nefermentat
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8Constipatie de vreo 10 ani
- 6Am nevoie de un sfat al unor medici romani ca is mai buni ca toti.
- 4fisura anala, constipatie foarte repede
- 6RGE copil, tratament omeprazol este necesar un hepatoprotector
- 12Probleme ginecologice?
- 11constipatie si balonare
- 6Diagnostic gresit: nu am pofta de manacare si vomit verde
- 1Vomit In Mod Voluntar!Fara greata
- 7sinuzita cronica sferoidala si etmoidala
- 6De 2 zile imi vomita laptele pe care il mananca
- 6in urma cu o luna am inceput sa am ameteli si stare de voma si ma durea un pic stomacul
- 3In ultima perioada vomit foarte des in fiecare dimineata si nu numai
- 1help.. ameteli, stare de somnolenta, senzatie de voma
- 8intepaturi, ameteli, amorteli, diaree, stari de voma
- 0Hemoroizi si scurgere
- 3Constipatie cronica - analize
- 0Constipat desi am luat crusin si am facut jogging
- 0Scaun sub forma de bile tari
- 11Constipație cronica de la medicamente - Sunt disperată!
- 2Nu ies cu scaunul...
Mai multe informații despre: Constipatia tranzitul intestinal Voma
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: