examen copro parazitologic
astazi am facut un ex. medical la institutul de medicina legala mina minovici cu urmatorul rezultat:glicemie 89, creatinina 0, 8 tgo 24 tgp 29 vgt 23 hiv neg. vdrl neg. ag hbs neg. hb 13, 2 ht 39, 4 L 7600.
pe langa rezultatul de clinic sanatos in momentul ex, mi s-a cerut efectuarea ex. copro-parazitologic la 3 luni.ce probleme am si cum pot fi combatute?
pe langa rezultatul de clinic sanatos in momentul ex, mi s-a cerut efectuarea ex. copro-parazitologic la 3 luni.ce probleme am si cum pot fi combatute?
9 comentarii
momentan nu dar analizele sunt facute pentru a onora un contract de munca in strainatate, multumesc
Probabil ca este un examen de rutina si nu s-a cerut examenul coproparazitologic ca urmare a descoperirii unor modificari ale celorlalte analize!
ce poate fi in neregula in organism, de mi se cer aceste analize?
Puteti fi purtatoarea unor paraziti intestinali, precum tenia, limbricii, etc.
Va multumesc pentru raspuns.
Spuneti-mi care este cauza prezentei parazitilor intestinali si care ar fi tratamentul.
Spuneti-mi care este cauza prezentei parazitilor intestinali si care ar fi tratamentul.
Aceasta intrebare imi depaseste competenta profesionala! Voi incerca sa va raspund, totusi, din cunostintele acumulate in timpul facultatii.
Parazitii intestinali pot patrunde in organism in principal pe cale digestiva (fructe, zarzavaturi, legume, etc. insuficient de bine spalate). De obicei se inghit pe aceasta cale ouale parazitilor, care ulterior se dezvolta in tubul nostru digestiv. De acolo, o noua generatie de oua ajunge, prin intermediul fecalelor, in mediul inconjurator, unde pot contamina apa sau solul, ajungand din nou pe diverse fructe, legume sau zarzavaturi. Evident ca acest mecanism nu este valabil pentru toate speciile de paraziti, insa in general cam asa se petrec lucrurile.
In privinta tratamentului chiar nu ma pot aventura sa va recomand ceva, deoarece in anii care au trecut de cand am terminat eu facultatea s-au schimbat multe in aceasta privinta. Oricum, tratamentul este diferit, in functie de specia de paraziti depistata.
Parazitii intestinali pot patrunde in organism in principal pe cale digestiva (fructe, zarzavaturi, legume, etc. insuficient de bine spalate). De obicei se inghit pe aceasta cale ouale parazitilor, care ulterior se dezvolta in tubul nostru digestiv. De acolo, o noua generatie de oua ajunge, prin intermediul fecalelor, in mediul inconjurator, unde pot contamina apa sau solul, ajungand din nou pe diverse fructe, legume sau zarzavaturi. Evident ca acest mecanism nu este valabil pentru toate speciile de paraziti, insa in general cam asa se petrec lucrurile.
In privinta tratamentului chiar nu ma pot aventura sa va recomand ceva, deoarece in anii care au trecut de cand am terminat eu facultatea s-au schimbat multe in aceasta privinta. Oricum, tratamentul este diferit, in functie de specia de paraziti depistata.
de un an de zile, am candida la analizele de coprocultura. nu imi trece nici cu nistatina. ce as mai putea sa fac?
Nici nu o sa va treaca! Candida albicans este o levura care traieste in mod normal in intestinul gros! Toata lumea o are!
Nu stiu din ce motiv repetati dvs. examenul coprologic, insa s-ar putea ca nu candida sa fie vinovata de necazurile dvs.
Nu stiu din ce motiv repetati dvs. examenul coprologic, insa s-ar putea ca nu candida sa fie vinovata de necazurile dvs.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2daca glicemia este de 287 ce pericole presupune diabetul?
- 6eroare analize medicale?
- 1cateodata am valori glicemice foarte ridicate dimineata
- 3glicemia 137 = diabet?
- 23creatina si sala
- 2400 valoarea glicemiei
- 3Scade sau nu scade potenta creatina?
- 4Creatina distruge ficatul si rinichii?
- 1nivel de zahar ridicat numai dimineata si seara
- 2Glicemia 148
- 8Glicemie oscilanta...
- 1Alimentatie potrivita pentru o persoana cu glicemie relativ mare
- 8buletin de analize pH 8.5la copil de 3 anii si 4luni
- 0Test de glicemie
- 0Glicemii bizare: luna de miere sau diabet 2?
- 1hipoglicemie
- 9Care este valoarea normala a glicemiei? 109 este mult?
- 0Interpretare - analiza. glicemie, colesterol, TSH
- 5Diabet?
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: