acufene ureche dreapta dupa otita medie

01-03-2015
sterpumihai
Nu este medic/terapeut
sterpumihai
Buna ziua,

Acum 2 saptamani am racit in mod neasteptat dupa cativa ani in care nu mai avusesem nicioviroza. In primele 2-3 zile de raceala am avut clasicele secretii nazale insa apoi am observat ca incepea sa mi se infunde urechea dreapta si sa aud un tiuit fin in ea.

Prevazator, am mers la un ORList care mi-a facut un control si mi-a spus ca in urechea dreapta e ceva inflamatie si ca e o otita medie.

Tratamentul a constat din picaturi de solutie auriculara (cloranfenicol si fluocinolon), de cateva ori pe zi. In 2-3 zile, urechea s-a desfundat, insa apoi iarasi s-a infundat cand am mers mai multe ore cu masina.
Am insistat cu tratamentul si pana astazi totul era bine. Azi am fost pe munte (am avut totusi vata in ureche) iar la finalul turei iarasi mi s-a infundat usor insa am reusit sa o desfund.
Acasa insa am observat ca tiuitul e mai puternic si deranjeaza atunci cand incerc sa ma odihnesc.

Ce credeti ca poate fi si ce sugestie imi dati inainte sa ma duc iarasi la ORL?

Alte mentiuni:

- nu ma doare
- nu exista nicio secretie din ureche
- nu este dop de cerumen (medicul mi-a spus ca ar fi ceva ceara adunata dar nu e din cauza aceea)
- nu cred ca este din cauza tensiunii pentru ca ar fi trebuit sa simt probabil in ambele urechi
13 comentarii
0
01-03-2015, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tiuitul ( acufenele) sunt simptom legat de dereglarea circulatiei cerebrale
pe termen lung duce la afectarea nervului auditiv
asa ca maine se merge la ORL.. unde se face audiograma si timoanograma
0
01-03-2015, ora 22:06
sterpumihai
Nu este medic/terapeut
sterpumihai
Multumesc pentru raspuns. Maine dimineata ma duc sa-mi fac investigatiile respective!

O intrebare as mai avea. Problema cu tiuitul a aparut numai in urma racelii pe care am avut-o, nemaiavand acest simptom niciodata in viata. Ar fi putut acest eveniment cauza dereglarea circulatiei cerebrale, dupa cum spuneti dumneavoastra?
Sau e pur si simplu o coincidenta iar tiuitul nu are nicio legatura cu raceala?
0
02-03-2015, ora 10:18
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
O treaba de genul acesta am avut si eu, mi s-a pus diagnosticul de disfunctie tubara. Tiuitul nu cred ca are legatura cu afectiunea dvs., pot fi numeroase cauze. Mie mi s-a declansat dupa ce am ascultat muzica in casti la volum mare o perioada lunga de timp. Din pacate nu prea exista remediu ptr. acufena/tinnitus (cel putin eu am cautat ani la rad si nu am gasit), se poate amplifica in timp.
Se fac cercetari pe aceasta tema in Uk si SUA cu un medicament experimental, se cheama " auris AM-101" si se pare ca da rezultate(gasiti mai multe pe- www.tinnitustalk.com ).
0
02-03-2015, ora 10:20
sterpumihai
Nu este medic/terapeut
sterpumihai
Buna ziua,

Pentru acufene nu exista remediu direct pentru ca ele sunt un simptom si nu o afectiune in sine. Trebuie identificata cauza si apoi vazut daca se poate face ceva sau nu.
0
02-03-2015, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
0
02-03-2015, ora 14:45
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
In cazul meu nu sa putut face nimic concret doar ameliorari nesemnificative(de vreo 10 ani de cand am aceast simptom), am incercat toate remediile disponibile(betaserc, clear tinnitus, etc) deoarece din cauza zgomotului mi-a fost deteriorat sistemul nervos auditiv(cilii senzoriali auditivi).Poate sunt alte forme de acufene date de diferite afectiuni(raceli, infectii, stres, etc) care dispar odata cu afectiunea dar nu este din pacate cazul meu.
0
27-09-2015, ora 10:41
valentina firescu
Nu este medic/terapeut
valentina firescu
buna ziua.am 27 ani, 66 kg si 1.65.acum un an am suferit un vertij in urma caruia m-am ales cu o scadere a auzului la urechea stanga de 60% si acufene in mod continuu.dupa control orl si medicatie betaserc, milgama n, si nasonex nu am avut nici un rezultat.dupa audiograma am fost diagnosticata cu otoscleroza, iar oana la operatie mi s-a recomandat sermion, avamys si vitalin.sermionul nu l-am putut lua pe tot deoarece eram foarte ametita.ce recomandare imi puteti da?exista vreo sansa ca auzul sa-mi revina. va multumesc
0
29-09-2015, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca este doar otoscleroza fara nerv auditiv operat.. da, dupa operatie o sa auziti mai bine
2 daca aveti probleme
cu circulatia cerebrala si este afectat si nervul auditiv. NU se mai reface. Dar trebuie schimbate multe lucruri pentru a ramane cu acest auz si sa nu fie mai grav
3 se renunta in totalitate la Lactate si mezeluri si dulciuri
altfel nu reusiti sa aveti o circultie cerebrala buna numai cu medicamente
0
29-09-2015, ora 20:41
valentina firescu
Nu este medic/terapeut
valentina firescu
Va multumesc frumos pt raspuns
0
18-05-2016, ora 19:57
valentina firescu
Nu este medic/terapeut
valentina firescu
buna ziua, o intrebare la dvs.se poate lua secom neuro otimizer pt scaderea auzului si acufene?exista vreo sansa sa isi mai revina auzul?e scazut 60% la urechea stanga in urma unui vertij si diagnosticata cu otoscleroza.la rmn nu a iesit nimic. d-le dr se poate veni la dvs la un control?mie in tg jiu mi s-a recomandat aparat auditiv.am 28 ani si nu as vrea sa port de la varsta aceasta.va multumesc
0
19-05-2016, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este afectat nervul auditiv
NU se mai vindeca niciodata... si se pune aparat auditiv.. cu cat mai repede cu atat mai bine
0
19-05-2016, ora 15:09
valentina firescu
Nu este medic/terapeut
valentina firescu
multumesc.un nr de tel pt o programare la dvs? se poate vedea din audiograma daca nervul este afectat?nu mi s-a specificat daca este afectat nrvul, doar aparat auditiv.

o zi frumoasa
0
22-05-2016, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati clic pe fvaleriu si gasiti toata informata despre cabinetul medical
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.