Administrare anticonceptionale

12-06-2011
uk_a
Nu este medic/terapeut
uk_a
Buna seara! Am inceput un tratament cu anticonceptionale pt reglarea ciclului menstrual, problema este ca nu am inceput exact cand treb, adica am luat prima pastila la 7 zile dupa ce imi venise ciclul (medicul a insistat sa incep cat mai curand), iar acum nu mi'a venit exact la acele 28 de zile. In momentul asta sunt in perioada " de pauza", doar ca at cand ar treb sa raiau anticonceptionalele va fi cam a 4-a zi dupa prima de menstruatie si nu stiu daca e corect sa le iau asa... si nici nu inteleg la cate zile imi va veni urmatoarea menstruatie ( vreau sa plec la mare si as vrea sa pot "calcula" un pic perioada). Multumesc!
3 comentarii
0
13-06-2011, ora 06:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In timpul anticonceptionalelor ciclul este suprimat. In locul lui, apare o sangerare de privatie, provocata de intreruperea pilulelor. De obicei, acest lucru se intampla in a 4-a zi de pauza. Deci, asteptati-va sa apara aceasta sangerare in curand.

Chiar daca ati inceput sa luati pilulele mai tarziu, ele isi fac efectul cu exceptia primelor 7 pilule, timp in care nu ati fost protejata.
0
13-06-2011, ora 11:39
smile23
Nu este medic/terapeut
smile23
Buna ziua! am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru linistea mea :)...acum aproape 3 luni am facut pauza de anticonceptioanale si am avut un contact sexual neprotejat in perioada fertila dar fara terminare in vagin...mi-a venit menstruatia de 2 ori, dar luna asta n-a mai venit desi trebuia de pe 2 iunie...am intarziere 11 zile deja...de o sarcina nu cred ca este vorba ca n-am niciun simptom si testu mi-a iesit negativ...ce-ar putea fi? doar o dereglare? sa merg la ginecolog? sau sa mai astept poate "apare" va multumesc mult pentru eventualul raspuns
0
14-06-2011, ora 23:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, intarzierile mai mari de 2 zile nu trebuie considerate normale. Deci, un consult ar fi indicat.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.