vreau sa folosesc anticonceptionale

09-10-2008
danasoare
Nu este medic/terapeut
danasoare
buna!
doresc sa incep sa folosesc anticonceptionale, singura problema e ca nu stiu de care. am fost la ginecolog si m-a trimis sa fac niste analize care sunt mult prea scumpe.
as vrea sa stiu care sunt cele mai recomandate anticonceptionale pentru persoane care au un nivel mai mare de hormoni, pentru ca vreau sa incep sa folosesc, si nu vreau sa o fac fara un sfat.
multumesc anticipat
8 comentarii
0
09-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Dute sa faci analizele.Nu stiu ce analize ti-a dat sa faci dar incearca la inceputul lunii poate prinzi sa le faci gratuit daca intra in plafon.E mare riscul sa iei dupa ureche.Daca totusi asa vrei incearca Yasmine.
Numai bine!
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
yasmine are concentraţie mică de hormoni, dar ai grijă să nu-ţi facă rău totuşî
0
09-10-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Vezi sa nu te coste mai scump, in viitorul apropiat, joaca "de-a hormonii"!! Du-te si fa-ti analizele alea "scumpe" ca nu degeaba ti le-a dat !! In cantitati infinitezimale, un hormon poate provoca, pe un fond deja tulburat hormonal, o cascada de dezechilibre functionale si organice !!.
0
09-10-2008, ora 00:00
julia22
Nu este medic/terapeut
julia22
Indicat ar fi sa-ti faci analizele daca ti-a dat. Mie una nu mi-a dat sa-mi fac analize, a vrut sa stie daca am avut nasteri sau avorturi, (ceea ce nu era cazul), daca fumam, si i-am zis ca nu, si mi-a prescris Yasmine. M-am simtit f bine cu ele, timp de 2 ani cat am luat nu m-am ingrasat, chiar mi-am mentinut greutatea, nu am avut ameteli sau greturi, ( asta depinde de organismul fiecareia.) Pot spune ca au fost f bune pt mine, dar ti-am zis: depinde f mult de organism.Incearca si la alt doctor si vezi ce-ti zice, daca te pune sa-ti faci sau nu analize.
0
09-10-2008, ora 00:00
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
dupa parerea mea ar trebui totusi sa faci analizele alea.nu ti lea dat asa doar ca sa nu zica medicul ca nu face nimik.e tot spre binele tau...
aceste analize nu se dau la toti sa le faca tie ti lea dat probabil ca ai mai multa nevoie de ele...
vezi ai grija
ne anunti ce si cum ai facut
ca sa stim si noi...
0
09-10-2008, ora 00:00
danasoare
Nu este medic/terapeut
danasoare
in primul rand multumesc de respunsuri.
cred ca aveti dreptate, ar trebui sa imi fac anlizele alea, sau cel putin sa ma duc din nou la doctor si sa o intreb daca nu imi poate spune ea care anticonceptional ar fi indicat pentru mine. nu doresc in mod special sa ma joc cu sanatatea mea, nu merita...
0
17-04-2009, ora 23:09
k@rm3n
Nu este medic/terapeut
k@rm3n
Buna!Am inceput sa folosesc anticonceptionale Yasmin cam de 6 saptamani, am inceput prima folie din prima zi a menstruatiei, am terminat si a2a folie si nu mi-am venit ciclul menstrual.ar fii trebuit s iau vreo pauza?astazi am inceput a3a folie...as putea fii insarcinata?sau de ce-mi intarzie atat d mult?as vrea un raspuns clar va rog...va multumesc!
0
21-04-2009, ora 21:13
vyoleta4
Nu este medic/terapeut
vyoleta4
Eu folosesc Diane 35 de 2 ani si nu am nici o problema.depinde si de organism. multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •