Ajutor in depresie

12-11-2013
Monicadarie
Nu este medic/terapeut
Monicadarie
Buna! probabil cunoasteti senzatia pe care o ai atunci cand prietena ta cea mai buna nu mai vorbeste cu tine la fel ca inainte, iti raspunde pe un ton agresiv sau evita sa iasa din casa la petreceri sau in oras. Asta am patit si eu. Aceaste stari chiar anunta o depresie. Si da, eu am ramas suprinsa cand mi-am dat seama de lucrul asta. Am asteptat mult timp sa se schimbe lucrurile, am incercat sa-i ofer sprijinul meu, insa aproape degeaba. Recent a inceput sa viziteze un terapeut si sa ia un tratament naturist ----*. Se pare ca ii merge mai bine. Dar ce vreau eu sa stiu este cum pot eu sa o ajut si cum poti in general ajuta o persoana care este depresiva?

(*modificat de admin)
4 comentarii
0
12-11-2013, ora 18:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
DOAR s-o asculti FARA sa-i dai sfaturi.
TOT ceeace-ti va povesti, las-o sa-ti zica, sa planga..sa..sa...
isi va reveni
trebuie ASCULTATA si INTELEASA

NU zici motivul:sit financiara, pierdere iubit, a pierdut pe cineva drag,
doamne fereste vreo boala, cearta cu parintii.etc
CAUTA s-o ajuti pt a uita CAUZA care a declansat depresia.., ,
asta NU se declanseaza din senin
sau
cum mai aud pe aici de oboseala.sau stress.

p.s.
oricat esti de stresat sau obosit,
daca gasesti refugiu-n iubit, familie frumoasa,
fara probleme financiare, fara certuri cu tine sau intre cei dragi tie...
NU ajungi la depresie.

Felicitari ca doresti s-o ajuti.
0
12-11-2013, ora 21:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca ea raspunde cand o suni inseamna ca este bine si ca vrea sa fie ajutata.Daca nu inseamna ca nu poti sa faci prea multe.Eu am avut un prieten de 13ani cu care am si lucrat si cu care am impartit sincer si o bucata de paine sau am rabdat impreuna si care de 2 ani nici nu mai imi raspunde la SMS, mesaje, si eu tot continui sa-l sun sau sai urez LA MULTI ANI de ziua lui si tot degeaba.Cam asa sta treaba cu prietenii, chiar daca eu nu astept de la el decat o vorba buna atat.TE LAS PE TINE SA TRAGI CONCLUZIILE si sper ca tu sa ai mai mult noroc decat mine.
0
04-12-2013, ora 09:31
RadulescuAntoniana
Nu este medic/terapeut
RadulescuAntoniana
Buna, Monica. Tot ce pot sa faci este sa-i fii alaturi moral, sa o asculti si sa o intelegi. Si mie mi-a recomandat cineva acelasi tratament. Eu sunt total impotriva medicamentelor si am incercat mereu sa-mi vindec afectiunile pe cai naturiste, ceaiuri, creme medicinale de la plafar si capsule pe baza de plante. De aceea, i-am cumparat de curand mamei mele care sufera de depresie, ----------*, un fel de antidepresiv dar pe baza de plante. E acum mai linistita, mult mai optimista si a inceput sa-si faca singura de mancare. Sper sa fie mai bine prietena ta!

(*modificat de admin)
0
04-12-2013, ora 21:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum de unii in secolul 21 privesc medicamentele care functioneaza fix pe cele 5 tipuri de neurotransmitatori dereglati din depresie, ca pe raie sau ca pe ceva de care trebuie sa fugi.

"Eu sunt total impotriva medicamentelor."

De ce esti total impotriva medicamentelor cand una dintre prietenele mele ajunsese din cauza depresiei nici sa nu se mai poata ridica din pat sa mearga la toaleta, a luat cateva zile antidepresive si si-a revenit. A luat cateva luni, cativa ani si acum are remisie.

De ce sa fii total impotriva medicamentelor ?

Creierul este si el un organ care se poate imbolnavi.

Eu nu pot merge sau iesi din casa de multe ori fara antidepresive. Nu ma pot tine pe picioare.
La 10-15 minute de cand inghit molecula, imi revin. Simt ca prind viata. Ies din starea de leguma.

Ce-o fi asa de rau sau de rusinos sa iei niste medicamente facute special pentru un anumit organ ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •