Am 20 de ani si m-am operat anul trecut de hernie de disc

26-02-2009
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
As avea nevoie de niste sfaturi. Anul trecut, la 19 ani, m-am operat de hernie de disc la spitalul militar din bucuresti. Am ajuns la operatie deoarece nu mi-am dat seama mai devreme motivele pentru care ma durea spatele, initia, apoi piciorul stang. Abia cand am facut rmn la craiova am fost diagnosticata si mi s-a spus ca sunt la limita dintre tratament si operatie. Am incercat o vara intreaga tratamente dar nu am reusit sa obtin nici un rezultat asa ca am ajuns la operatie. Am trecut prin momente foarte grele, tinand cont ca toata lumea se mira cum de am facut hernie de disc la 19 ani, fiind si fata, si nefacnd niciodata efort prea mare. Dar...s-a intamplat. Acum am un an si umpic de la operatie si ma simt bine, chiar daca nu am fost deloc la control de atunci.Acum 2 saptamani am fost la munte dar nu m-au lasat prietenii sa ma dau nici macar cu sania. Poate ca au dreptate. Dar as vrea sa stiu ce alte restrictii mai am si daca e neaparat nevoie sa merg la control daca ma simt bine. Nu am prea tinut cont de cele 6 luni in care nu aveam voie sa ridic nici o sticla de apa si in ziua in care am implinit un an l-am luat in brate pe nepotelul meu de 2 ani, si de atunci il tin mai mereu asa. Vreau sa stiu cam cat timp de acum incolo nu voi putea face afort mai intens, nu voi putea sa ma bucur de vacantele la munte, de drumetii si de toate sporturile pe care eu obisnuiam sa le practic. Ma scuzati pt mesajul prea lung :(
3 comentarii
0
20-03-2009, ora 14:16
adi_sarmasan
Nu este medic/terapeut
adi_sarmasan
inca u esti mai bine decat mine...eu sunt baiat am 19, anul trecut m-am operat de hernie de disc l5 s1...si operatia e reusita din moment ce ma deplasez, pot sa fac efort insa cu grija sa nu fortez...dar am incontinenta urinara, probleme cu constipatia si mai am si ceva disfunctii sexuale...noroc ca nu e sindrom coada de cal..insa am facut din nou rmn si mi-au spus cei de acolo ca operatia e reusita dar eu mai am o hernie de disc!!ce e drept e mica acolo dar exista...si ma tot intreb oare nu deacolo am eu probleme astea??oare cum se trateaza..sa nu fie iara operatie !!insa cu tratamente am inteles ca se poate si asa:Dsa te bucuri ca poti sa le ai pe celelalte(continenta.functia sexuala si colonul)mult sanatate iti doresc in continuare
0
02-06-2009, ora 14:53
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Luizik & adi,

Dupa ce operatia de hernie de disc reuseste, lucrurile nu se opresc aici.
E nevoie ca muschii abdomenului sa fie tonifiati (puternici) - ca sa impinga tot continutul abdominal inspre spate, sa sustina astfel coloana.
Apoi, e nevoie ca muschii spinali sa fie si ei puternic tonifiati. DIn pacate in mod normal acesti muschi sunt foarte putin utilizati, asa incat exista seturi de exercitii speciale care adreseaza acesti muschi, fara a solicita mecanic operatia sau discurile inca herniate.
O hernie moderata ca marime precum si o coloana post-operatie au MARE NEVOIE de astfel de exercitii, asa incat sa va puteti recapata mobilitatea si resursele de pana acum.
Puteti merge la spitale care fac recuperare serioasa post-operatorie, sa intrati intr-un astfel de program (de obicei dureaza cam 10 zile) asa incat sa invatati sau sa re-invatati exercitiile necesare, dupa care sa va si tineti de ele (chiar daca va trebui sa va "platiti" intrarea intr-un astfel de program, e extraordinar de util pentru cei cu astfel de probleme).
Dupa ce va apucati, pot sa va ajut cu niste pliante si exercitii suplimentare pentru asa ceva. Insa va incurajez puternic sa re-invatati (IMPREUNA CU UN PERSONAL CALIFICAT SERIOS PENTRU ASA CEVA) un set de exercitii pe care sa le practicati macar in serii de 10 zile / luna, daca nu zilnic sau odata la 2 zile.
Pe masura ce veti avea o coloana mai puternica (ma refer la muschii spinali) veti putea face din ce in ce mai multe lucruri care necesita efort mecanic.
Am vazut hernii de disc (mici spre moderate) recuperate numai cu astfel de exercitii.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
13-06-2009, ora 00:03
iullia_iullia
Nu este medic/terapeut
iullia_iullia
mai am putin si fac 20 de ani, de 4 ani de cand m-am lasat de sport am umblat numai prin spitale din cauza durerilor de spate si de picioare.acum am ajuns la stadiul in care sa-mi amorteasca picioarele daca merg 50-100 m.de o luna am inceput sa fac tot felul de analize din care pana acum tot ce am inteles e ca am un canal medular mai subtire - "stenoza de canal medular lombaro-dinamic", tendoanele le am uzate nu am voie sa ma ingras, nu am voie sa ridic nimic, sa nu stau prea mult in picioare nimic, in nu stiu ce zona mi s-a spus ca imi atinge os pe os dar doar in anumite pozitii si ca nu am nush ce muschi dezvoltati.am facut gimnastica medicala, inca mai fac + inot lejer.marti ma duc sa mai fac un rmn.ce parere aveti?ms
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: