Am de cand eram mica chiar din scoala primara, un tremur al bratelor si al capului

07-04-2007
Kati
Nu este medic/terapeut
Kati
Am 23 de ani. Am de cand eram mica chiar din scoala primara, un tremur al bratelor si al capului. Cei care ma cunosc s-au obisnuit cu mine si nu mai observa, dar cand intalnesc persoane straine, acestea observa. De multe ori am fost intrebata la scoala in liceu si chiar acum la facultate de profesori daca sunt bolnava. Familia a pus totul pe seama faptului ca sunt emotiva, dar tremurul persista si in perioade cand nu sunt absolut deloc stresata. Incerc sa ma controlez dar imi este imposibil. Nu iau absolut nici un fel de medicament si nu consum alcool.Imi este din ce in ce mai frica ca acest tremur o sa-mi afecteze viata sociala. O ruda apropiata a suferit de boala Parkinson! Se poate mosteni? Sau pot fi predispusa spre asa ceva? Va rog sa ma ajutati!
6 comentarii
0
12-04-2007, ora 00:00
dr.mihaela
Nu este medic/terapeut
dr.mihaela
Draga Kati pt linistea ta sufleteasca cel mai bine ar fi sa consulti un neurolog.Mult noroc
0
07-05-2008, ora 00:00
admina30
Nu este medic/terapeut
admina30
Acelasi lucru mi se intampla si mie ca si tie Kati nici eu nu am gasit raspunsul si imi fac tot felul de probleme, nici macar nu stiu cu cine sa discut despre asta. e foarte greu. Daca mai afli ceva te rog sa scrii pe forum chiar ma intreseaza si pe mine.O sa incerc sa merg si eu la un medic. Poate mai tinem legatura
0
29-07-2009, ora 02:39
Chris91
Nu este medic/terapeut
Chris91
Kati, lasa'mi un email.. Vreau sa vorbim despre asta. Multumesc
0
10-09-2009, ora 02:18
Chris91
Nu este medic/terapeut
Chris91
Se pare ca nu mai intra nimeni pe aici.. deja au trecut 2 ani, si eu sunt intr'o situatie similara ca a lui Kati, si is confuz. M'am saturat:|
0
28-02-2011, ora 13:53
georgeta_i2007
Nu este medic/terapeut
georgeta_i2007
ca sa aflati raspunsul trebuie sa va vada un neurolog
0
09-08-2011, ora 22:58
IZZI
Nu este medic/terapeut
IZZI
Si eu am aceasi problema, tot din copilarie. Am 27 de ani. Capul imi este afectat mai mult decat mainile, prin rigiditatea gatului si spasme. Am fost la 2 doctori pana acum. Analize nu am facut pt. ca sunt scumpe. Mi-au recomandat RMN. Am inteles ca se poate face si analize pt. determinarea bolii Parkinson, dar costa enorm, si mi-au spus ca e putin probabil sa am boala Parkinson la o astfel de varsta. Diagnosticul final a fost tremur esential, dar asta bazat numai pe consultul fizic. Am refuzat tratamentul deoarece am inteles ca trebuie luat toata viata fara intrerupere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: