am facut anul trecut rinoseptoplastie. parca e mai rau

15-01-2009
gabytza_1983
Nu este medic/terapeut
gabytza_1983
Buna ziua,

In vara anului trecut am facut o rinoseptoplastie. Initial vroiam sa scap de problema respiratului greoi, dar vroiam sa imi corectez si o cocoasa a nasului, datorata unei fracturi. astfel, mi s-a recomandat sa fac ambele operatii odata. A fost o operatie destul de dificila, mi s-a spus ca a trebuit sa imi introduca o grefa pentru a putea sustine piramida nazala. Acum sunt speriata, la 6 luni de la interventie, mi se vede destul de proeminent - ca o denivelare chiar in locul unde am avut fractura. Este grav?
Mentionez ca nici in momentul de fata nu respir bine, avand nasul infundat mai mereu. Am facut degeaba deviatia de sept?

Multumesc.
3 comentarii
0
15-01-2009, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este corect si logic.. sa mergi la control la medicul. care te.a operat.
0
15-03-2011, ora 22:06
alinamacai
Nu este medic/terapeut
alinamacai
Buna ziua! Am facut si eu o rinoseptoplastie acum aproape o luna. Sunt multumita de rezultate, dar am niste intrebari. Buza mea de sus e inca umflata si nu pot sa o misc. E normal sa dureze atat pana se desumfla si ce as putea sa fac sa isi revina la normal mai repede? De cateva zile am incercat sa o tapez un pic, un fel de masaj si parca nu mai e chiar asa. Si mai am o intrebare. Am pt nas picaturi (Vitamina A) care se presupune ca ar trebui sa inmoaie cheagurile de sange si mucoasele, dar inca nu pot respira bine. Cam cat dureaza sa "scap" de ele?
Multumesc mult,
Alina
1
16-03-2011, ora 06:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare completa va fi peste 6-9 luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoplastie - tehnici
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  •