am facut o prostie: am stors un cos pe nas si mi-a aparut o pata

18-02-2007
lorin
Nu este medic/terapeut
lorin
Buna, am si eu nevoie de ajutorul dvs.
Ieri am facut o prostie, am vrut sa-mi storc un cos pe nas si cred ca am apasat cam tare fiindca mi-a aparut o pata rosie urata. Se poate remedia ? Daca da, cum?
Va multumesc.
13 comentarii
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faci un furuncul! Pana ajungi la un medic dermatolog incepe un tratament cu oxacilina caps de 500mg, o capsula la 6 ore si aplica local o crema cu Fucidin, de doua ori pe zi, in strat subtire si masat sa intre in piele. Luni mergi la medic pentru ca s-ar putea ca furunculul sa colecteze si sa fie necesara extractia burbionului.
0
18-02-2007, ora 00:00
lorin
Nu este medic/terapeut
lorin
Sa descriu mai bine, imediat dupa ce m-am "zgandarit" a aparut, aproape instantaneu. E o pata rosie, destul de intinsa si urata! Nu cred ca este infectie. Nu ma doare, nu simt nimic, pur si simplu este pielea rosie acolo.
0
18-02-2007, ora 00:00
lorin
Nu este medic/terapeut
lorin
Sa descriu mai bine, imediat dupa ce m-am "zgandarit" a aparut, aproape instantaneu. E o pata rosie, destul de intinsa si urata! Nu cred ca este infectie. Nu ma doare, nu simt nimic, pur si simplu este pielea rosie acolo.
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai traumatizat un vas de sange si ai creat un mediu foarte bun de cultura pentru microbi! Fa tratamentul recomandat sau...asteapta sa vezi ce se intampla!
0
18-02-2007, ora 00:00
lorin
Nu este medic/terapeut
lorin
ok, am inteles, maine ma duc la medic. insa mai am o intrebare, acest vas de sange a fost spart? voi ramane asa cu pata aceea? multumesc.
0
19-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu vei ramane cu pata aceea, deoarece sangele va fi rezorbit, iar vasul s-a astupat.
0
19-02-2007, ora 00:00
lorin
Nu este medic/terapeut
lorin
Am fost la medic, mi-a dat oxacilina din 6 in 6 ore si o crema cu miros ca de menta asa. Mi-a zis ca in max 1 sapt va fi ca si cum nu voi avea nimic. Multumesc frumos, sunteti cei mai tari!
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Multumim!
0
24-02-2007, ora 00:00
gabryella
Nu este medic/terapeut
gabryella
salutare!! acelasi lucru am patit si eu si mi-a ramas tot asa o pata rosie pe nas.poti te rog sa imi spui mai exact ce crema ti-a dat doctora?? mai am o problema eu am avut niste cosuri care mi-au lasat niste urme maro spre rosu asa, pe picioare si pe coapse.nush ce sa mai fac :(!
0
22-10-2009, ora 17:08
kodryn09
Nu este medic/terapeut
kodryn09
buna ziua.am si eu nevoie de un sfat...mia iesit de 2-3 zile un furuncul, adica nu stiu daca este furuncul.dar sper sa nu fie.locatia este pe fund.e rosu prin jur si nu e mai mare decat o boaba de cireasa cam jumatate, dar in mijloc are culoarea galbena...nu ma doare daca stau in picioare sau merg doar atunci cand ma asez.aseara am frecat cosul sau furuncul.in fine...ceo fi...cu usturoi.un sfat va rog.!!
0
22-10-2009, ora 18:14
kodryn09
Nu este medic/terapeut
kodryn09
aaa si inca ceva am uitat sa zic.eu sunt practicant de arte martiale(qwan ki do).aseara am fost la antrenament si ma gandesc...are ceva daca fac sport...ma refer ar trebui sa iau o pauza sa asta nu conteaza...multumesc anticipat...
0
26-10-2009, ora 17:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa aplici local Fucidin crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, iar dupa colectare ar trebui evacuat puroiul.
Sportul nu are nimic de a face cu furunculul!
0
07-06-2012, ora 02:47
mackmaine
Nu este medic/terapeut
mackmaine
Buna Ziua! Am si eu o problema destul de mare.. In Octombrie anul trecut am avut 2 cosuri la musteata, si am strans foarte tare un cos si de atunci am o pata portocalie spre rosu, am folosit o gramada de creme si nici una nu functioneaza! Am fost la doctor si mi-a dat Fucidin nu l-am folosti foarte mult vazand ca nu da rezultate nici macar putin, folosesc crema de galbenele. Intrebarea mea pentru voi e: E buna crema asta de galbenele ? Va rog ajutati-ma! Recomandati-mi o crema foarte buna sa-mi treaca, ca nu mai suport, tin sa precizez ca sunt baiat si am 17 ani.. Multumesc anticipat.. Sper sa ma ajutati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •