Am inghitit o pastila si m-am inecat, am avut impresia ca a intrat pe caile respiratorii

29-10-2009
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
Am inghitit o pastila de Utrogestan si m-am inecat, am avut impresia ca a intrat pe caile respiratorii, am vomat, am tusit si dupa cateva minute m-am mai linistit, dar tot o simt lipita undeva in gat.
M-am consultat cu medicul genicolog, cu un orelist, cu un medic sportiv care toti trei au fost de parere ca nu este pe calea respiratorie ci sa lipit de gat, ca altfel ma sufocam, de asemnea au fost de parer ca daca as avea unde sa fac o ecografie faringiana, mai explicit sa merg la un spital de plamani care s aimi bage o camera pe gat s avada daca e pastila acolo, ca radiografie nu am voie sa fac pt ca sunt insarcinata in 13 saptamani si ar afecta copilul, as vrea sa stiu daca totusi, acea pastila fiind mica si moale a ajuns in caile respiratorii, si se dizolva, poate provoca ceva grav.

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns
5 comentarii
0
29-10-2009, ora 18:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Medicii au dreptate, nu este nicidecum pastila pe caile respiratorii.Stai linistita. bea multe lichide.in cateva zile nu o vei mai simti.
0
30-10-2009, ora 09:47
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
va multumesc, deja nu mai simt asa de rau pastiluta, dra va dtai seama ca m-am speriat, mai ales de la efort de la cat am tusit si vomat ca am tot gatul iritat, sper ca am avut noroc si nu a ajuns pe caile repiratorii sa fac cine stie ce infectii.
Toate cele bune
0
31-10-2009, ora 11:15
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai sa ne intelegem, din moment ce ai apucat sa mergi la atitia doctori, banuiesc ca ai patit-o in urma cu cel putin o saptamina.In acest tim ai fi facut de mult vreo complicatie din cele de care ti-e frica
0
31-10-2009, ora 17:02
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
nu am fost la medici, am vb numai telefonic
0
31-10-2009, ora 17:59
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E important care a fost prima reactie cind ti s-a oprit pastila in git.Daca ceva o ia pe caile respiratorii "ulita tiganeasca" tusesti, ai senzatia de sufocare.Imposibil sa nu fi avut macar odata in viata ocazia sa "te inneci" inghitind grabita o gura de apa.Cel mai probabil pastila a luat-o pe esofag sau poate s-a "lipit" citeva secunde de feringe iritind putin locul unde s-a lipit.Tocmai aceasta iritatie explica senzatia de corp strain pe care o simti.Pastila din fericire nu e os de peste sa se implinte in faringe.Iar lichidele si mincarea pe care le-ai consumet dupa oricum ar fi urnit-o din loc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: