am observat o secretie a urechii drepte care are un miros urat

30-07-2010
hamm3411
Nu este medic/terapeut
hamm3411
Buna ziua ma numesc Daniela am 24 de ani sunt din Alexandria.in urma cu 1 saptamana am observat o secretie a urechii drepte care are un miros urat, urechea nu ma doare doar ca o simt infundata.Probleme am avut de mica cu urechile facea destul de des otita, la 4 ani am fost operata de palatoschizis.acu 1 an am fost la orl si mi a spus ca nu am urechile suficiet de dezvoltate, ca si diagnostic mi a pus otita medie cronica bilaterala si tratament :paracetamol si infuzii cu pinosol.acum imi este frica sa merg la orl, datorita faptului ca nu am fost multumita de rezultatele tratamentului
11 comentarii
0
30-07-2010, ora 23:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa mergi la alt ORLl.. in spital.., poti chear sa te internezi.. fiindca diagnosticul e grav..
Otita medie cronica bliaterala este un diagnostic serios.. acum sa adaugat si supuratia..
asta inseamna ca ai timpanele perforate.. si supuratiea afecteaza osul care desparte urechea de creer..
poti face foarte usor o meningita. !
Urecxhe trebuie tratata serios.. in clinica ORL.. poate chear si chirurgical !!!!
0
31-07-2010, ora 01:23
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
In fiecare dimineata ma trezesc cu dureri de dinti, incisivii de sus, o durere care radiaza spre nas si toata fata, apoi ma doare capul si putin dupa ceafa.raman asa cam 2 ore si vad ca mai cedeaza si fara calmante.Am facut radiografie...sinuzita nu am, stiu ca am o spondiloza cervicala.Am fost internata in spital si am avut tratament cu cefort, gentamicina refen si hidrocortizon.am inceput sa fac si fizioterapii.Am fost diagnosticata cu nevralgia Arnold...dar parca din cate am citit ma regasesc in nevralgia de trigemen.Acum am tratament cu betaserc si ketonal forte de 100mg.Pot sa spun ca ma simt la fel de rau...si cel mai tare ma deranjeaza presiunea asta pe toata fata.o durere destul de suparatoare.Sunt trista ptr ca simt ca inca nu am un diagnostic clar.Am mai fost si la alti medici si am mai primit si alte diagnostice cum ar fi.sindromul sluder.nevralgie de trigemen.sau poate tulburare depresiva cu somatizari...Merg de 2 ani la medici iau tratament si...nimic.Nu stiu ce poate fi.Ptr depresie am avut tratament un an si jumatate timp in care am avut aceste dureri care nu au cedat, iar tratamentul pe care l-am luat a fost cymbalta si lyrica.Am lucrare dentara facuta acum 2 ani si vreau sa exclud ceva afectiuni stomatologice.
0
31-07-2010, ora 11:02
hamm3411
Nu este medic/terapeut
hamm3411
Va multumesc pentru promtitudinea cu care mi ati raspuns!!!!
0
31-07-2010, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o lucrare dentara prost montata.. poate provoca neuralgii.
1. tre sa mergeti la stomatolog.. sa faca o radiografie panoramica sa vada radacina dintilor.., sa vada articulatiile tempomandibulare.
2. investigatiii serioase la coloana cervicala..
3. exam Oftalmologie fund de ochi
4. verificare permanenta a tensiunii arteriale
0
03-08-2010, ora 06:47
lucimitro
Nu este medic/terapeut
lucimitro
buna dimineata. Ma numesc Lucian, cam de doua zile miau aparut niste bube/gangleoni (nustiu)sub ambele urechi, sub barbie si in dreptul urechilor. Sub urechea dreapta este cam de 3 cm si la palpare doare ca si celelalte. Cele de pe fata din dreptul urechilor sunt de culoare ros/rozie. Mentionez ca sunt in concediu in alta tara de unde ma intorc abia peste o luna. Ce este de facut ? Va multumesc anticipat.
0
03-08-2010, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa faci cateva poze.. si trimitele pe mail
sau descriele.. mai amanuntit ( seamana cu furunculull, e la suprafata, pe piele ?
sau este sub piele si seamana cu ganglionii ?)
0
03-08-2010, ora 13:38
lucimitro
Nu este medic/terapeut
lucimitro
sunt sub piele si seamana cu ganglionii, inainte sa plec in concediu am avut probleme cu o ureche, imi curgea, am fost la un medic si mia dat niste picaturi cu care mia trecut afectiunea. Ma gandesc ca ar putea fi de la asta, o infectie ceva...
0
03-08-2010, ora 14:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e grava daca o infectie ajunge sa se exteriorizeze.
tre sa platesti o consultatie la ORL.. sa te vada si sa.ti dea tratament.
0
03-08-2010, ora 23:44
lucimitro
Nu este medic/terapeut
lucimitro
Multumesc ptr sfaturi, am mers la ORL si se pare ca totul mise trage de la aceea infectie la urechi, asa ca acum fac un tratament cu zinnat 500 la 12 ore. Sper sami treaca... Toate cele bune
0
07-08-2010, ora 10:04
hamm3411
Nu este medic/terapeut
hamm3411
Am fost la medic, iar diagnosticul este :otita medie putin acutizata sii tratamentul este:zanocin la 12 ore, o solutie preparata la farmacie care contine acid boric (pun cateva picaturi, apoi le scurg)si continui cu ciplox, iar ultimul este pinosol!!!!CE PARERE AVETI DOMNULE DOCTOR???
0
07-08-2010, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Raman la parerea mea..
diagnosticul este serios.. si tre sa faci tratamentul corect, sa mergi de nenumarate ori la control la ORL.. pana nu reusesti sa usuci comlet urechea, dupa care s.o pazestoi foarte bine de apa.
daca urechea tot curge dupa 10-14 zile.. mergi si te internezi la clinica ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: