am palpitatii

31-03-2008
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
De ceva timp ma confrunt cu palitatii sau uneori simt ca sta o bataie inima.Aceste simptome le am de ceva vreme circa 7-8 ani.In tot acest timp am fost pe la mai multi medici cardiologi.Am fost si monitorizat holter.Nimeni nu mi-a spus concret de unde apar aceste palpitatii.Oare sa fie pe fond psihic..eu sunt o persoana mai emotiva?Ma panichez usor..si uneori stau cu teama ca aceste palpitatii sa nu mai apara.Va rog un sfat si va multumesc anticipat.
16 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
Cu calcemia cum stati? E posibil sa fiti emotiv; mai sensibil. Cauta sa te autocontrolezi! Eu la fel ma manifestam; dar stiu ca am probleme cu calcemia, ori la d-ta; daca spui ca ai fost si pe la medicii cardiologi... Posibil sa fie emotional. Nu va mai panicati, trebuie sa vina o rezolvare si ptr. d-ta. Eu am gasit solutia, si-mi este mult mai bine. In lumea asta mare trebuie sa fie o salvare ptr. noi toti; eu asa gandesc. Multa sanatate!
0
02-04-2008, ora 00:00
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
am facut analizele...mi-au iesit bine din cate am inteles.Parca colesterol si trigliceride putin peste maxim..dar nu cred ca astea pot da reactiile astea.Multumesc ptr sfat si incerc sa ma stapanesc mai mult.
0
12-02-2009, ora 23:53
essence25
Nu este medic/terapeut
essence25
In momentul cind ai sa cobori Trigliceridele la normal ai sa vezi ca palpitatziile se vor opri. Sint cauzate de la trigliceride. Cere doctorului sa itzi faca un test de grasime in singe. (ai sa te sperii cind vezi ce iasa)
Mult noroc!
0
28-02-2009, ora 16:19
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
luati CALCIU MAGNEZIU SI ZINC...
0
20-03-2010, ora 22:00
stefan_bt
Nu este medic/terapeut
stefan_bt
Buna ziua.Ma numesc Stefan, am 13 ani si sunt din Botosani.de o saptamana am inceput sa am palpitatii, sa imi bata inima foarte repede. Am facut EKG-ul, tensiunea mi-a iesit ok, calciu 8, 4 parca, in rest totul ok.am facut pana si testul de glicemie.s-ar putea sa fie cumva din cauza stresului de la scoala ? Sunt o persoana mai emotiva.
0
21-03-2010, ora 01:31
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Stefan, nu sunt cadru medical dar imi permit sa iti scriu :): in primul rand ar trebui sa le spui parintilor ceea ce simti, cum simti..Ei vor sti ceea ce trebuie facut.
Depinde f mult in ce context apar acele palpitatii, ce simti mai exact...; daca esti emotiv, da..pot apare si pe acest fond
Tu esti in crestere, stiu ca la varsta asta a ta sunt numeroase transformari hormonale, , ce pot da tot felul de senzatii mai neplacute.
E bine sa ai un program bine stabilit de invatat, de joaca, somn...
Chiar daca toate analizele sunt bune, sa le repeti dupa o perioada, pt a fi in siguranta.
Sanatate si scrie ce ai facut.(bafta la scoala ! )
0
21-03-2010, ora 04:11
essence25
Nu este medic/terapeut
essence25
Inca o chestie. Am reusit sa scap de palpitatzi by luand o aspirina 83mg (baby aspirin) every day. Absolut 0 palpitatizii de 5 luni.

1. Nu mai mancatzi processed CHEESE
2. Check triglyceridele
3. Ia o aspirina zilnic doza mica.

Mia luat peste 8 ani pe la doctori si unul macar nu la dus capul sa imi recommande o aspirina.
Medicina e o gluma in zilele astea, exact ca un super mall. Doar portofelul conteaza.
0
22-03-2010, ora 12:35
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
Pana la urma am scapat de aceste palpitatii cu un vagostabyl pe zi, problema este ca daca nu i-au cateva zile reapar.dar daca il iau dimineata 100% fara probleme, acum nu stiu cate de importanta este pastila asta fiindca o singura pastila este mult sub doza zilnica recomandata sau nu cumva este din pshicul meu..cu aspirina nu am incercat cu totusi ca nu am mai auzit pe cineva sa ia aspirina pt palpitatii..ma rog...
0
07-04-2010, ora 18:10
mihaelatrs
Nu este medic/terapeut
mihaelatrs
Buna ziua, ma numesc Mihaela, am 45 ani, iar de cateva zile am o senzatie ciudata, cred ca sunt palpitatii pt.ca am senzatia ca inima o secunda nu mai bate.Acum o luna am facut analizele de sange din care numai colesterolul a iesit marit 240. Tin sa mentionez ca inainte de ciclu cu o saptamana acelasi lucru m-i se intampla, dar acum chiar s-a amplificat aceste batai neregulate.Tensiunea e buna, puls normal. Pot sa spun ca lucrez in mediu stresant si mai sunt si emotiva.Dar problemele nu se opresc aici, am avut perioada de cateva luni cand faceam atacuri de panica noaptea acum chiar ca ceva simpt ca sa dereglat in organism parca ceva nu mai functioneaza.Va multumesc si astept un raspuns.
0
07-04-2010, ora 18:17
mihaelatrs
Nu este medic/terapeut
mihaelatrs
am uitat sa mai adaug ca aceste palpitatii sau aceste batai neregulate apar la cateva ore sau mai des, iar noaptea dorm foarte bine.va multumesc
0
18-04-2010, ora 12:40
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
Interesanta alegere aspirina. Numai ca eu nu o pot lua pentru ca am facut reactie alergica la ea. Mie mi s- recomandat propranolol cand am palpitatii, insa nu e decat o solutie de moment, pentru ca nu m-a vindecat de tahicardie. E drept nici n-am incercat sa fac analize mai amanuntite pentru a vedea despre ce fel de tahicardie este vorba, doar pentru tensiune am facut analize si teste pentru ca o aveam cam mare (15/9). Mi s-a dat tratament cu tertensif, nu l-am luat pentru ca intre timp mi-a mai scazut tensiunea, chiar mai nou incepe sa fie oscilanta si de multe ori cand credeam ca am hipertensiune de fapt aveam hipotensiune. Probabil ca m-a ajutat propranololul. Colesterolul il am si eu mare, dar asa il am de ani buni si inca nu iau tratament, probabil ca nu sunt in situatie de risc. Dar ce ne facem cu palpitatiile? Ca ele ne dau batai de cap, nu? Puteti sa-mi spuneti mai multe despre vagostabyl? Multa sanatate va doresc!
0
29-04-2010, ora 01:39
Fery22
Nu este medic/terapeut
Fery22
Salut, ma numesc Fery, am 22 ani, de o aproximativ 2 - 3 sapt, am momente cand incepe si imi bate inima foarte repede si tremur, fara sa imi fie frig sau alte motive, am avut in ultima vreme niste probleme care mau afectat pshihic foarte mult. Multumesc
0
25-05-2010, ora 20:14
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
Buna ziua! Fery o vizita la un medic psihiatru nu ti-ar strica.Tu descrii tabloul unui atac de panica. Anxioliticele pot face minuni daca sunt prescrise corect si asta, bineinteles prescrise de un psihiatru. Si eu am avut atacuri de panica si am urmat 6 luni tratament cu anxiolitic. Vreau sa-ti spun ca m-am simtit excelent dupa tratament, numai ca nu mi-a rezolvat problema cu tahicardia. De aproximativ o luna iau betablocant (propranolol). Pana acum, toate bune si frumoase. Sper sa-mi mearga tratamentul asta in continuare. Multa sanatate!
0
27-10-2010, ora 22:11
andaly
Nu este medic/terapeut
andaly
Buna ziua!cu aceiasi problema ma confrunt si eu la un efort mai mare simt ca ma apasa ceva in piept e exact ca si o palpitatie!am fost la multi cardiologi toti mi-au spus ca am caderi de calciu dar culmea analizele la calciu imi iasa bine.probleme cu tensiunea stiu ca am doctorii imi spun ca e mostenire si mama are la fel probleme cu tensiunea iau medicamente in fiecare zi dar tot nu imi revin!in plus am vazut ca e si oscilanta!nu stiu ce sa mai fac am 23 de ani si obosesc foarte repede!dati-mi un sfat nu mai stiu ce sa fac!
0
08-02-2011, ora 18:00
Frk
Nu este medic/terapeut
Frk
Buna ziua!
Sunt nefericitul "posesor" al bacteriei h pylori.
As dori sa aflu daca a avut cineva manifestari extradigestive de pe urma bacteriei ca palpitatiile?!
Am urmat tratamentul tripla terapie cu antibiotice, l-am repetat la interval de o luna, dar simptomele (palpitatiile) au revenit dupa cca 2 luni de la terminarea acestuia.
Precizez ca palpitatiile le am cand sunt in miscare, cand fac sport sau inot. Nu am dureri la stomac, arsuri ori alt gen de simptome. Am facut analize, EKG, ecografie cardiaca, si se pare ca la inima nu sunt probleme.
Ma gandesc sa incerc tratamentul ce consta din: colostrum, mastic gum si broccoli.
Mi-ar fi de mare folos sa aflu daca mai e cineva in situatia mea.
Va multumesc!
0
03-08-2019, ora 11:21
Ysa87
Nu este medic/terapeut
Ysa87
Buna ziua!am 32 de ani, am anxietate si am palpitatii plus puls 72-80.am facut toate analizele posibile, si la eco cardiac mi-au zis ca am prolaps de valva mitrala cu insuficienta mitrala gr 1, mi s-a zis ca nu am nimic grav si ca nu am nici o problema, insa durerile mele sunt in partea stanga, palpitatii si puls!as vera sa stiu daca e ceva grav sau e doar anxietatea!multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •