Reactie la anestezia generala sau distonie neuro-vegetativa?

02-06-2018
Nat81
Nu este medic/terapeut
Nat81
Buna seara, ma confunt si eu cu o problema foarte ciudata. In urma cu o luna am suferit o interventie chirurgicala de indepartare a tiroidei. Dupa operatie mi-a fost extrem de rau, am vomitat foarte mult dar ce m-a deranjat foarte tare au fost niste palpitatii dar pe care culmea le resimteam cumva in tot corpul.In urma analizelor post op s-a constatat ca aveam potasiul foarte mic si mi s-a dat Aspacardin 2 tablete de 3 ori pe zi si xanax.Momentan tot am acele palpitatii pe care le resimt in mod acut cand stau culcata in orice pozitie, le resimt pe partea stanga in spate, abdomen, pe partea laterala a corpului, imi simt practic pulsul peste tot in corp. Daca stau cu urechea pe perna simt si in ureche acele palpitatii. Este foarte neplacut. Ce e si mai ciudat e ca nu pot dormi DELOC.Intru in acea stare de veghe dinaintea somnului, dar inainte de a aluneca practic in somn, simt ca ma ia asa ca o caldura de la picioare si ma trezesc instant. Mentionez ca aceeasi caldura de la picioare am resimtit-o cand imi bagau substantele pentru anestezie in vena si am adormit. Este extenuant si nimeni nu-mi poate da o explicatie pentru starile mele. Chirurgul mi-a zis sec ca e de la anestezie si o sa-mi treaca, dar uite ca a trecut o luna si nimic.Stie cineva ceva despre aceste simptome? A mai auzit cineva de asa ceva? Am o oboseala ceva de speriat dar pur si simplu NU DORM si asta din momentul in care m-am trezit din anestezie.Mentionez ca nici xanax-ul nu prea ma ajuta, din contra parca imi face mai rau. Nu iau decat 0, 5 mg inainte de culcare si la 20 de min dupa ce il iau incep niste stari ciudate, asa parca mi s-ar incorda muschii de la ceafa si umeri si senzatie de racire a corpului, care trec dupa o perioada, dar oricum de linistit nu prea ma linisteste ca sa pot adormi. MAi nou am inceput si tratamentul cu Eutirox si cred ca doza prea mare deodata (100) imi exacerbeaza simtomele, dar asta e alta discutie. Intrebarea mea e daca stie vreun medic de existenta unor asemenea reactii adverse la anestezie sau daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva. Multumesc
2 comentarii
0
02-06-2018, ora 23:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,
Am mai auzit de astfel de situatii post-anestezie. Va recomand sa consultati un anestezist cu experienta si vedeti ce parere are.
Cred ca situatia este o combinatie dintre anestezie si eliminarea tiroidei care are un rol extrem de important in organism.
0
03-06-2018, ora 17:14
Nat81
Nu este medic/terapeut
Nat81
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • Dispozitivul care monitorizează starea de conștiență pe durata anesteziei
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Tipuri de anestezie și sedare - indicații și riscuri
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.