Am simptome de sinuzita de mai bine de jumatate de an

15-03-2014
Ana-Maria0894
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria0894
Buna ziua ! Am simptome de sinuzita de mai bine de jumatate de an mai exact dureri de cap in zona fruntii, ameteli iar acum 4 luni am facut un tomograf in urma caruia mi s-a spus ca am sinuzita.. am ajuns la urgente si am urmat tratament timp de 2 saptamani cu C-fort, Parasinus si 2 sprayuri nazale Biorinil dupa care m-am simtit bine aproximativ o luna de zile..dupa asta iar au revenit durerile, am fost din nou la medic si mi-a prescris Naldorex, spray Nazomer si Cefuroxime 500 mg timp de 7 zile..dupa urmarea acestui tratament am dureri mai mari de cap si daca imi clatin capul brusc simt ca imi crapa fruntea de durere..Trebuie sa specific ca sunt fumator si lucrez intr-un mediu toxic.Credeti ca este nevoie de interventie chirurgicala sau trebuie sa urmez in continuare tratament cu medicamente? Ce sanse credeti ca sunt sa ma vindec complet?
14 comentarii
0
15-03-2014, ora 10:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in primul rand cred ca durerea de cap.. NU are nici o legatura cu sinuzita
2 daca era o sinuziat aadevarata, purulenta.. medicul ORL.. iti propunea punctii sinusale sau internare in clinica ORL pentru operatii
3 acele mici semnde de inflamatie a mucoasei sinusului care apar la CT sau RMN.. nu au nici o treaba cu durerea mare de cap si ameteala.. acestea sunt simptome de dereglare de circultie cerebrala si probleme cu tensiunea
4 asa ca mergi la un medic ORL.. in clinica OR..sa se pronunte cat de grav este acea presupusa sinuzita
mergi la stomatolog si rezolvi toate cariile dentare
mergi la Oftalmologie si verifica daca nu ai Glaucom..si sa faca si examen fund de ochi.. unde se vad problemele de circulatie cerebrala
verifici des tensiunea arteriala..la ambele maini.. mai cu seama cand doare capul.
0
15-03-2014, ora 13:34
andreeea1980
Nu este medic/terapeut
andreeea1980
Buna ziua! Intrebarea mea este: pentru nas infundat de o saptamana cu mucozitati abundente, galbui, dar respirand bine si in cursul zilei si noaptea pentru ca sufla nasul ( are 3 ani si 2 luni) iar noaptea nu se infunda deloc nasul. Am folosit spray cu apa de mare cu propolis, vibrocil sau nasic plus 5 zile l-am uns in nas cu kanamicina sulfat H, de doua ori pe zi. Pareau ca se amelioreaza, dar nu a fost asa. Mentionez ca de o luna ia si Septilin, iar mucozitatile cred ca sunt de la gradinita, intrucat au aparut acum o saptamana, dupa prima saptamana de gradinita. Intrebarea este daca sa continui cu kanamicina sau ce picaturi cu antibiotic pot administra? Si daca e necesar tratamentul cu aerosoli in acest caz in care se desfunda usor nasul, nu are probleme de respiratie? si inca o intrebare generala: incerc sa evit aerosolii in situatia in care nu tuseste si sunt doar muci de teama faptului ca microbii din nas pot coboa in plamani si sa nu dam in alte complicatii. Vi se pare plauzibil? De aceea cand ii fac aerosoli tin masca mai departe, dar in dreptul nasului totusi, incat sa ajunga soluti s-o inhaleze. Va multumesc anticipat!
0
15-03-2014, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aerosolii sunt ce mai buna metode de tratament ocal pentru orice problema de nas, urechi, gat, laringe, traheie, bronhii si plamani...fiindca medicatia ajunge direct pe mucoasa.. mai eficent decat picaturile si spreiurile
2. inafara de aerosoli.dup ace se curata nasul..se pun picaturi Colargol
personal NU recomand picaturi cu antibiotic Local, in nas
0
16-03-2014, ora 03:02
andreeea1980
Nu este medic/terapeut
andreeea1980
Mi-as permite totusi sa revin cu o intrebare la care nu mi-ati raspuns poate pentru ca am vorbit eu prea mult: exista riscul, ca facand aerosoli pentru un simplu nas infundat (fara tuse deci) microbii sa coboare, datorita inhalarii profunde ? Si in acest caz sa ne pricopsim cu tuse sau complicatii la trahee, bronhii sau plamani? Va multumesc si-mi cer scuze ca insist!
0
16-03-2014, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
deoarece cand copilul respira.. aerul prin nas si faringe ajunge pana in plamani.. asa ca acei microbi oarecum sunt peste tot
0
17-03-2014, ora 14:27
andreeea1980
Nu este medic/terapeut
andreeea1980
imi cer scuze ca revin, dar apelez la dumneavoastra in speranta ca-mi veti acorda atentie, intrucat am vazut ca ati fost rabdator si prompt in fata problemelor ridicate. Pediatra noastra, pentru mucisorii galbeni chiar usor verzui, care persista de 10 zile(de cand a intrat in colectivitate), dar care nu ma ingrijoreaza decat pentru ca sunt colorati si stiu ca asta inseamna infectie, in rest putem dormi, noaptea nu e infundat nasul, iar ziua il curatam, sufla nasul fara probleme, ne-a recomandat aerosoli cu adrenalina-1 ml si dexametazona 0, 8 ml +ser fiziologic 2 ml (avem 3 ani si 2 luni, 18 kg). Cam asta e recomandarea ei in general, si niciodata nu am avut timp sa vorbim, sa-mi pot rezolva "gandurile negre" in ceea ce priveste adrenalina( am mai citit pe net, si am ramas cu impresia ca e destul de riscanta). Dexametazona am mai folosit + fluimucil. Ce parere aveti despre adrenalina? si ce pot folosi in aerosoli cat mai naturist, astfel incat sa evit adrenalina, dexametazona sau fluimucilul, si sa rezolv mucisorii galbeni, deci infectia? Ii pot lasa pur si simplu sa se vindece de la sine, curatand insa in permanenta nasul, sau e foarte riscant? Va multumesc anticipat!
0
17-03-2014, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
adrenalina 1 ml..e mult.. dar este bun in aerosoli..fiindca desfunda bine nasul.. se pot pune 0.2..0.3 ml la sedinta
Dexametazona este un puternis antiinflamatr.. dar in doze mari scade imnunitatea mucoasei asa ca in acest caz.. nu e indicat
doar cand sunt probleme traheo.bronsice
fluimucilul este cel mai bun in acest caz.. fluidifica secretiile si le elimina mai usor
se poate si din pliculet.. daca nu gasiti fiole
0
12-04-2014, ora 19:38
move
Nu este medic/terapeut
move
Buna ziua! Am o sinuzita cronica pe care o tratez de ani de zile cu diverse antibiotice, antiinflamatoare, antialergice si picaturi de nas si cu toate acestea se reactiveaza, simptomele sunt din ce in ce mai dese si la cel mai mic curent, nu mai suport nici antiinflamatoriile, cand am dureri de cap foarte puternice si nu iau imediat un antiinflamator se transforma in migrena cu stari de voma si ameteli, de cateva ori am ajuns la urgenta pentru ca din cauza starilor de voma nu mai puteam tine nimic in stomac. Pe nas mi se formeaza cruste de mucoasa si nu imi trece decat cu picaturi cu antibiotic.
La ultima investigatie CT mi-a fost pus diagnostic de hipertrofia mucoasei sinusurilor maxilare, frontale si a labirintului etmoidal, cae libere, fara leziuni de structura osoasa, regiuni mastoidiene cu pneumatizare normala, Medicul mi-a spus ca nu este cazul se operatiedar totusi durerile de cap sunt insuportabile, ce pot sa fac in aceasta situatie?
0
12-04-2014, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. DE ani de zile.. TRatati ceva ce NU aveti...
2 eaxminul CT arata clar ca este doar ingrosare de mucoasa sinusala..si atat
NU este o sinuzita purulenta care necesita tratament cu antibiotic sau punctii sau operatii
3 Durerile DVS.. au cu totul alta cauza..si ati facut acele tratamente absolut inutil
4 TRebuei sa acceptati ca aveti o rinita..cu acele cruste in nas is respiratie proasta.. care se poate trata la ORL
DAR.. durerie la frig.. au cauza.. sau la coloana cervicala..si la frig apar neuralgii
sau dela tensiune mica..si la frig se contracta vasele si se deregleaza circulatia cerebrala
sau ati avut in coppilarie multe amigdalite pultacee si acum suportai consecintele
0
12-04-2014, ora 23:31
move
Nu este medic/terapeut
move
Multumesc din suflet pentru raspuns si mai ales atat de rapid! Am uitat sa spun ca am avut aslo 500 la ultimile analize si la exudatul nazal a iesit stafilococ auriu as dori sa stiu cum se trateaza la orl crustele din nas pentru ca in afara de ciplox si nazonex pe care le-am folosit in ultima perioada nu mi sa recomandat altceva, exista alta metoda de tratament, unde as putea sa merg pentru aceasta problema?
0
13-04-2014, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mergeti in clinica ORL.. oras universitar.. apropiat de domiciliu
2.trebuei investigate bine, amigdalele si daca e cazul de scos sau de facut criptolizis.. si posibil e cazul de moldamna saptamanal 3 luni
3. in nas trebuei da vazut adca este vorba si de devatie de sept sau rinita hipertrofica
si medicul decide ce e de facut
0
13-04-2014, ora 19:44
move
Nu este medic/terapeut
move
Multumesc! Mi-ati aratat calea pe care alti medici nu au vazut-o "respect pentru dv." O sa merg sa-mi tratez problema si o sa va tin la curent.
0
06-09-2014, ora 09:22
move
Nu este medic/terapeut
move
Revin cu detalii noi referitoare la cauza durerilor mele de cap. Am continuat investigatiile pe plan local pentru ca timpul nu mi-a permis sa merg la o clinica universitara.Am facut un control neurologic de unde mi s-a recomandat RMN Cerebral si Cervical iar rezultatul este urmatorul'Ingrosare cu aspect inflamator a celulelor etmoidale dr. si a sinusului sfenoidal dr. Fara anomalii intraparenchimatos. Rectitudinea coloanei cervicale, canal vertebral cu diametrul AP=14 mm fara alte anomalii sau edem osos.
M-am temut sa nu fie un sindrom premenstrual pentru ca se suprapune si cu perioada dinaintea ciclului menstrual(am 39 ani) pentru ca in antecedente am avut o sinechie uterina, si niste celule endocervicale modificate. La o eco abdominala s-a vazut o lama de lichid in FSD de 5 mm.
As vrea sa stiu cum pot sa scap de aceasta inflamatie a sinusurilor si daca necesita interventie chirurgicala sau pot sa rezolv doar cu tratament local.
0
07-09-2014, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NEcesita tratament chorurgical endoscopic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Cefalee sau migrena - primul ajutor
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  •