ameteli permanente, ureche ce pulseaza si tiuituri

63 comentarii 1 23 Înainte ›
0
11-07-2014, ora 15:12
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Cora, medicul respectiv nu a facut precizarea respectiva nu pentru ca nu a dorit, ci pentru ca nu exista un tratament exact, medicamentul mai precis este autocontrolul, sugestibilitatea destul de mare cu care a fost 'dotata' o persoana cu trasaturi de personalitate accentuate pe fondul carora se dezvolta si simptomele are puterea de a-si induce atat simptomele, cat de a le controla foarte bine daca invata prin tehnici de autocontrol si daca exista persoane in jurul sau foarte convingatoare, de exemplu sunt medici care isi ofera foarte tare interesul, se implica si in fond ofera doar o banala pstiluta in timpul crizei, iar pacientul respectiv scapa de criza ( conteaza modul in care au interactionat), sunt medici care desi dau un tratament bun, pur si simplu pacientul se simte nemultumit din motivul ca nu i-a acordat suficienta atentie si simptomele chiar persista sau chiar se amplifica, persoanele care sufera de tulburare de somatizare nu au nevoie de un medic, au nevoie de un psihoterapeut, de multe ori gresesc locul mergand la spital in loc sa mearga la psiholog, acolo li se acorda toata atentia, in schimb un cardiolog sau un neurolog, au si cazuri grave, adevarat ca fac o singura greseala, aceea ca desi realizeaza ca au un pacient care nu are o afectiune organica nu-l trimit la psiholog, ci prefera sa-i puna un pseudodiagnostic. Aici este destul de concret explicat : http://formarepsihoterapie.ro/tulburarile-somatoforme/
0
15-07-2014, ora 17:26
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Cora, cum mai merge boala la tine?ca la mine e jalnic:(, am oprit si picaturile alea ce le-am luat de cateva zile pt ca nu le suportam..imi amortea toata gura si gatu de la ele si nu puteam sa mai inghit, de parca nici nu aveam probleme cu inghititu si inainte, mai imi trebuiau si picaturile astea sa mi le agraveze.Astept concediu si o sa merg in tara sa fac un alt consult psihiatric.Toate bune.
0
15-07-2014, ora 17:43
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
http://psihiatrie-bucuresti.com/tulburari-somatoforme/
0
17-07-2014, ora 14:56
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
am dobandit si o frumoasa viroza care m-a pus la pat cateva zile bune si bineinteles s-au accentuat si ametelile, nu am scapat fara gentamicina cu ampicilina, injectabile, insa de ieri sunt mai bine, azi am prins si doua ore de plaja si chiar mie mai bine, pt cat timp nu stiu, nu mai iau decat betaserc si tanakan dimineata si seara..., ce urmeaza vom vedea, Seby la tine cum merge treaba/ iti este mai bine ? multa sanatate la toti
0
17-07-2014, ora 16:55
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
As putea zice ca ma simt la fel ca si inainte, dar probabil, cred ca as mintii.Am senzatia ca la mine se agraveaza tot mai mult pe zi ce trece.Nu pot zice ca am zile cand ma simt mai bine si zile cand ma simt mai rau.La mine aceste stari sunt continue si nu vor sa se ameliereze in nici un fel.Am ajuns la concluzia k medicina nu poate face nimic in situatia data, poate doar sa reduca putin din simtome, dar la mine nu a facut nici macar asta sau poate eu cel putin nu am luat un tratament adecvat!In concluzie nimic nou...mai putin si o iau razna:)de si am luat-o demult!:)Numai bine.
Apropos..la tine sunt fluactatii in simptomele astea sau...ai zile mai bune si mai rele???
0
19-07-2014, ora 18:44
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Desi subiectul este atacul de panica din punctul meu de vedere se aseamana destul de tare, singura diferenta este ca acesta apare sub forma de episoade, de frica intensa, dar convingerea persoanei ca este bolnava exista.Imi place cum detaliaza, cum explica medicul acesta, poate va ajuta cumva daca urmariti prima parte din emisiune, este destul de interesant facand referire mai ales la cuvantul acesta "nu" repetat foarte des si ce influenta are el, la statutul de bolnav si ceea ce ne asigura el, despre convingeri si priviti doar : http://www.realitatea.net/freshrefresh.html#emisiune19Iulie2014-1100
0
20-07-2014, ora 18:29
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Multumesc Aida pt linkul respectiv.Intersanta emisiune si foarte informativa pt toti suferinzii de atac de panica.Din pacate(pt mine), eu nu ma regasesc in aceasta boala.Mai astept si alte emisiuni.
0
22-07-2014, ora 10:38
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Da Seby, am zile mai bune, zile mai putin bune si zile foarte proaste, exact cum mi-a spus medicul reumatolog, singurul care m-a incurajat cat de cat, sper sa aibe dreptate si sa fie de la cervicala aceste ameteli, asa mai am o sansa, mica dar este. Iti doresc multa sanatate si multa putere ca sa invingi boala-fantoma.
0
22-07-2014, ora 18:15
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Sebi, eu am precizat foarte clar, sunt anumite aspecte in tulbuararea de somatizare precum statutul de bolanv care ii asigura o definire persoanei, energia negativa si energia pozitiva pe care fiecare dintre noi o generam cred ca in asta poti sa te regasesti foarte bine, nu?Depinde de capacitatea si dorinta persoanei nu de a califica ceva drept informativ, ci de a aduce acele lucruri in favoarea sa, fiind constient ca tulburarea respectiva tine de autocontrol, presupun ca ai remarcat momentul in care s-a precizat faptul ca majoritatea persoanelor sunt convinse ca sufera de o boala grava si niciodata nu recomanda anxiolitice si psihoterapie pana persoana nu accepta faptul ca nu are o suferinta de natura organica.O sa renunt sa mai scriu, convingerea ca aveti o boala fantoma este mult prea mare in cazul vostru, renunt sa vad oameni care n-au intalnit durerea adevarata o percepem subiectiv, insa cred ca puteti sa cititi pe 'net cateva cazuri ale copiilor care sufera de Sindrom Dravet de exemplu, nu oameni care se simt invinsi de boli fantoma care sunt dominati de negativism.Mi-a parut bine sa discut cu voi, n-am avut intentia sa insult ci doar am spus lucrurilor pe nume din punctul meu de vedere. Multa sanatate va doresc si sper sa va vindecati de 'boala fantoma'!
0
13-09-2014, ora 11:09
gabrriela
Nu este medic/terapeut
gabrriela
pentru ameliorarea ametelilor:piracetam injectabil
0
14-10-2014, ora 14:20
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Cora, cum mai decurg treburile, sunt ceva ameliorari?
0
08-11-2014, ora 10:52
motta
Nu este medic/terapeut
motta
va salut, ma regasesc in discutiile voastre in proportie de 95-98% cu toate simptomele de ameteli, doar ca eu am fost mult mai rau ca nu puteam sta in picioare de ametit, eram dezechilibrat si o luam spre dreapta. Pasii care i-ati facut voi la medici i-am facut si eu. Am fost la neurolog neurochirurg, ofatlmolog, orl, cardio, rmn la cap, rmn la cervicala si nici un medic nu mi-a dat un diagnostic clar...presupuneri doar. Am stat cam doua saptamani asa dupa care a inceput usor sa se amelioreze, mai aveam cateva zile si plecam in concediu si imi era teama ca nu pot, am pleacat si de la zi la zi situatia a fost tot mai buna, eu inclin sa cred ca aceasta simptoma este pe baza de stres.
0
26-11-2014, ora 21:32
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Buna Motta, ma bucur ca te simti mai bine, dar eu i-ti pot spune doar ca concediul sau vacanta care am avuto si eu nu a avut nici un efect si la fel si tratamentele cere le-am luat si le mai iau in continuare..practic eu nu raspund la nici un fel de tratament si ma refer ca nu am nici o ameliorare de la ele, doar reactii adverse!
0
19-12-2014, ora 21:10
nicu1977
Nu este medic/terapeut
nicu1977
Buna cora40 vreau sa iti povestesc cazul mamei mele de vreo 3 luni acuza dureri de ureche si de cap foarte tari la inceput erau doar intepaturi si sunete suspecte in ureche apoi au venit durerile am fost cu ea la orl nu a gasit nimic am fost la neurologie nimic la psihiatrie ca poate e pe baza nervoasa nimic durerile au devenit insuportabile
si a inceput sa cada inconstienta mergea la baie si cadea odata cu mine la masa vorbeam si a cazut inconstienta langa mine noroc ca am prinso ca sar fi lovit cu capul de frigider am fost la medici de tot felul nu au facut decat sa prescrie retete aiurea fara nici un rezultat am cheltuit o groaza de bani pe medicamente fara nici un rezultat citind cazul tau am vazut sfatul doamnei doctor din timisoara si am hotarat sa o duc sa ii fac un tomograf la cap am platit 150 ron dar am aflat o posibila cauza a facut un atac cerebral exact in zona unde acuza durerea am fost cu rezultatul la doctori si mi-au spus sa revin dupa revelion ca nu au timp de mine ca se duc in concediu si nu stiu ce sa ma fac cu ea ca plange de dureri langa mine si nu am cum sa o ajut are niste dureri groaznice la urechea dreapta capul fata si gatul pe partea dreapta o dor foarte tare.
0
22-02-2015, ora 10:13
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
cora, sebby,...ce ati mai facut ???am gasit azi acest topic in care m-am regasit in totalitate !
ati rezolvat-o sau si pe voi tot la psihiatru v-au trimis medicii ???
0
19-03-2015, ora 00:41
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
nici pana in ziua de azi:(
0
21-03-2015, ora 11:22
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
cora, sebby,...si nu numai !

uite ceva interesant ce-am gasit pe aici :

http://quibono.net/tinitus.html

voi ati aflat de tratamentele miraculoase cu gerovital h3,. cica ar da rezultate si-n asa ceva !?
0
21-03-2015, ora 16:09
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Interesant!..sincer nu am aflat asa ceva!Speranta moare ultima!..Tu cum te mai simti?
0
22-03-2015, ora 09:00
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
cum sa ma simt ???? destul de nasol, in loc sa se mai diminueze parca s-a marit,...aveam mai mult pe dreapta,..dar de vreo 3 saptamani s-a mutat pe stanga mai puternic ! de fapt prima data in 2009 a inceput pe stanga destul de vag,..a trecut si pe dreapta in 2010 si-a pendulat tot asa pana decurand !
am fost si la cel mai tare doctor ORL de pe aici,...CE CREZI CA MI-A SPUS ??!!
m-a cautat in urechi la greu si nimic...m-a intrebat simptomatologia si mi-a dat o reteta pe care scria 'spondiloza cervical cu tulburari functionale', continand : bilobil+zinc+usturoi cu propolis !
de chiropractica ai auzit ceva ???
0
23-03-2015, ora 23:41
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Scuza-ma Florin, dar eu tot nu am inteles de ceea ce suferi tu.Poti fi putin mai explicit.Da, am auzit de chiropractica..ce pot zice...si aici depinde de ceea ce suferi.O seara faina.
0
24-03-2015, ora 10:00
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
tot tinitus,...de fapt nici eu nu stiu de ce sufar,..medicii mi-au spus ca-s ok cu urechile, cu circulatia cerebrala,...cica la cervicala ar fi o contractura destul de urata care da aceasta simptomatologie, adica acel tiuit !
0
24-03-2015, ora 20:37
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Aham..eu acum o sa ma programez la o alta rezonanta magnetica, dar de data asta o fac totala..v-or sa vada si toata coloana.Eu abia mai reusesc sa stau in picioare:(Imi fac impresia ca la mine se trage totul de la coloana, cervicala..ceva e acolo!
0
01-08-2015, ora 09:13
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
salut sebby !

ce-ai mai facut??????.cred ca faci foarte bine sa-ti faci un RMN total,...si la mine cred ca tot de la coloana ESTE,...ceva de genul stenoza constitutionala destul de severa mi s-a descoperit la lombara (TREBUIE SA MA OPEREZ),.si se presupune ca toata coloana mea este la fel, deci si cervicala, iar daca canalul rahidian cervical este stenozat,...apare si NENOROCITUL DE TINITUS !
0
05-08-2015, ora 17:04
tapul
Identitate neconfirmată
tapul
Buna Cora. Sunt medic si terapeut intr-o specialitate de medicina alternativa putin cunoscuta in Romania. Daca ajungi prin Bucuresti, m-as bucura sa te pot ajuta. Rezultatele pe clientii mei cu vertij sunt mai mult decat multumitoare. Daca vrei alte informatii, da-mi de veste.
0
05-08-2015, ora 17:45
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Salut florin.Am facut o rezonanta totala si a iesit o hernie de disc la cervicala c6-c7.Sa vad acum ce zice neurologu si plus de asta a mai iesit ceva la urechea dreapta, dar nu stiu exact ce este pt ca e in italiana si plus de asta termenii lor ma dau pe spate!pana in septembrie cand am prog trebuie sa astept, pt k la privat e prea scump!ne mai auzim!
0
07-08-2015, ora 09:00
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
sebby,...eram sigur ca se va gasi ceva,...sa inteleg ca medicii din afara sunt muuult mai constiinciosi decat ai nostri ???? de fapt nimic nou sub soare si nu inteleg de ce ??? de ce ai nostri trateaza "flu, flu, flu""",...adica cu MARE SUPERFICIALITATE fara a-si pune capul la contributie, nici macar in sistemul privat,.si NU INTELEG ????!
chiar ma bucur (daca pot spune asa) ca totusi ai acum un punct de plecare in viitoarele investigatii si tratamente !
te astept cu vesti si iti urez BAFTA MULTA sa scapi de nenorocirea asta !
0
13-08-2015, ora 12:37
sebby76
Nu este medic/terapeut
sebby76
Buna Florin, poate sa inteles gresit, dar eu locuiesc in Italia de aproape 9 ani si tot ce am facut, am facut aici.Eu nu contest serviciile medicale din Ro pt ca nu prea le cunosc.dar stai linistit ca si aici se face "flu flu flu"!Da, este adevarat, acum am un punct de plecare, sa vedem cum pot sa rezolv aceasta problema si daca intradevar este diganosticul 100% sigur!astept consultatia din septembrie sa vad ce zice neurologul, ce recomanda si daca se pote face ceva!multumes prietene, insanatosire grabnica!o zi buna!
0
20-11-2015, ora 21:39
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Revin după o perioadă destul de lungă cu precizarea ca simptomele mele sunt aceleaşi, nu s a îmbunătăţit starea sănătăţii mele cu toate ca merg periodic la medicul neurolog şi nu am întrerupt tratamentul o secundă. Ce mă deranjează cel mai rău este ameţeală ca un tangaj, ţiuitul încontinuu şi privirea înceţoşata ! Încă puţin şi se împlinesc doi ani de când mă confrunt cu aşa ceva şi sincer nu mai am nici o speranţă ca voi mai fii eu ca înainte !
0
22-11-2015, ora 18:38
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Nu recomand asocierea de betaserc cu tanakan.
0
05-12-2015, ora 14:39
Corny11
Nu este medic/terapeut
Corny11
Salutare tuturor!postez aici deoarece ma aflu şi eu într-o situaţie asemănătoare.sunt 4 luni de când am aproape tot timpul o senzaţie se ameţeală care se amplifica în mai multe momente.doar când stau întins în pat pe orizontala dispare aceasta ameţeală sau dezechilibru, pentru ca nu ştiu exact cum să-l numesc.totul a început cu o ameţeală mai puternica care a durat aproape un minut, iar de atunci o simt cum am mai spus aproape tot timpul, dar nu la fel de puternica.în urma cu 2 săptămâni a mai apărut un simptom si anume un nod în gat sau mai degrabă în jurul pieptului în partea dreapta sub gat, care se accentuează după ce mănânc.nu prezint niciun fel de durere, doar un disconfort în spate în zona lombara atunci când ma aplec.analizele.analizele de sânge sunt în limitele normale.Un sfat sau o recomandare ar fi binevenita.va mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.