ameteli permanente, ureche ce pulseaza si tiuituri

63 comentarii 1 2 3
0
06-12-2015, ora 12:07
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
d-nului dr.Mascuta, o intrebare va rog frumos. ?!

dar asocierea bilobil 120 mg (intens)1/zi cu stugeron(3x25mg)/zi 'a la long' este OK ???
va intreb asta pentru ca rezultatele nu se prea vad (am deja 1.5 luni),...din contra chiar este mai rau ca stare generala !

va multumesc
0
21-09-2017, ora 13:03
Maya Marya
Nu este medic/terapeut
Maya Marya
Buna,

si eu sufar de simptomele descrise de voi mai sus. La mine totul a inceput acum aprox o luna cu dureri de cap intr-o sambata, pe care le-am pus pe seama tensiunii mici si a faptului ca in timpul saptamanii consum cafea iar in weekend nu. Duminica dimineata m-am trezit auzindu-mi pulsul in urechea stanga; nu pulsa, nu simteam sa zvacneasca, doar auzeam, dar atat de tare incat era suparator rau. Am facut o programare la ORL, insa era chiar minivacanta de 14-15 august si am ajuns la ORL abia peste o saptamana, in lunea urmatoare. Luni inainte de a merge la ORL au aparut brusc senzatii de ameteala, fierbinteala in ceafa si cap, furnicaturi in ambrele brate, durere in cel stang si stari de lesin. Cu greu am ajuns la programarea ORL si surpriza, urechile perfecte, sinusurile la fel, nici o problema. Medicul mi-a sugerat niste analize de sange complete suspectand o cadere de calciu si un CT, pentru a confirma circulatia sangvina deficitara la nivelul caoului/creierului. Asta m-a cam speriat dar am sperat totusi la o cadere de calciu decat varianat 2. A doua zi de dimineata am facut analizele si au iesit perfect, nu era Calciu problema. Mai ramanea CT-ul. In aceasi seara am ajuns la urgenta cu acelasi stari dar mult mai rele, palpitatii (puls 138). Dat fiind ca la pulpa dreapta aveam o zona unde nu mai avea simturi de saptamani bune, am fost internata la neurologie. Mi-au facut CT, RMN, analize de sange complete din nou (valorile pentru tiroida ok, boli gen Hiv, hepatita, sifilis, etc negative toate, inclusiv helycobaccter negativ). La internare mi-au recomandat RMN pt coloana vertebrala (am scolioza de 15 ani), ecografie interna, ecografie doppler si alte analize, care nu mi-au mai fost facute. In 3 zile m-au externat cu diagnostic de depresie usoara si anxietate acuta. Au spus ca totul este in capul meu si sunt doar atacuri de panica si m-au trimis la psihiatru.
Mentionez ca diagnsoticul acesta mi-a fost trecut la externare dupa evaluarile a doi psihologi diferiti si un psihiatru, dupa parerea carora nu eram depresiva de loc.
Psihiatrul m-a bagat din start pe sedative si antidepresive, chipurile pentru anxietate si atacuri de panica. Pe acestea din urma nu le contest, tahicardiile, agitatia si faptul ca nu pot dormi (ador repede insa ma trezesc la fiecare 15 min cu puls marit, goluri in stomac, confuzie, tremur, etc) cred si euc a sunt atacuri de panica. Insa durerile de cap, pulsul din urechea stanga si ametelile sunt premergatoare acestor episoade de anxietatea. Practic acestea sunt cele ce au declansat atacurile, cred eu, intrucat in saptamana aceea pana am ajuns la medic, ca tot omul, am tot citit pe net despre cauze pt pul in ureche, gen atac cerebral, atac de cord, etc. Plus sugestia ORL-istului ca problema e circulatia al creier m-au speriat atat de tare incat am clacat pur si simplu. Insa repet, aceste simptome (puls in ureche, ameteli si dureri de cap) sunt premergatoare!! Incet incet incep sa-mi stapanesc atacurile de panica, insa simptomele de dinainte la ureche si ameteala nu dipare nici cum. Nu ajuta nimic!! Am crezut ca sunt eu ciudata initial, insa am vazut pe forumuri ca sunt o multime de oameni cu probllema asta cu pulsul la stanga si ameteli. Trebuie sa fie o cauza!! Stiu ca exista diferite manifestari fizice ale stresului, dar partea cu e "doar in capul tau" nu stiu daca se aplica in cazul pulsului! Daca e in capul meu de ce e doar la o ureche, si cum se face ca sunt atatia care tot in stanga aud?? In capul nostru nu exista dreapta sa inteleg??? Plus ca la mine cel nu aud mereu..depinde de pozitia corupui, e mai rau cand sunt la orizontala, sau cand rasucesc capul la dreapta, cand casc sau mestec. Si pe langa puls mai e si senzatia aceea de ureche infundata, ca si atunci cand casti sau cand scufunzi urechea in apa.
E suparator rau!!
0
29-12-2021, ora 19:35
adryan289
Nu este medic/terapeut
adryan289
Buna ziua. Am 34 de ani, am luat covid acum 3 luni si am avut o forma neuronala medie spre grava (transpiratii piept si insomnii 15 zile, dureri extreme de cap 40 de zile, tahicardie 2 luni), amorteli degete membre partea dreapta. Dupa tratement cu Activegin (neuroprotector) si Tonotil N (vitamine) durerile de cap au trecut. Am ramas insa dupa dureri cu un tiuit nonpulsativ ~tinnitus, pe partea dreapta.

Din ce am gasit pe net/grupuri de Fb din strainatate mi-au fost afectat foarte tare nervii periferici din Sistemul Nervos Central ( mai precis Nervul Vag). Nervul vag este raspunzator de boala Menierre (ameteli + tinitus), insomnii, gust, miros si amorteli. Acest nerv se afla in mare parte si in coloana cervicala.

E f suparator acest tiuit, se amplifica la miscarea gatului, cascatul maxilarului. RMN cerebral este OK, mai am de facut Doppler cerebral si cervical si RMN cervical cu subst de contrast + RMN urechea interna. Mentionez ca eu de 10 ani dormeam intr-o pozitie stramba (cu gatul intr-o parte) si cu fata in jos (pe piept), punand presiune pe circulatia/muschii gatului. Cumva covidul a blocat/ diminuat conexiunea unui nerv din cervicala, ramane de vazut ce va arata imagistica.

Mai e cineva pe aici cu tinitus non pulsativ (si fara vertij/ameteli) dupa covid?
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.