Amigdalita - de doua zile ma doare in gat, la inghitire

07-02-2012
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Buna ziua!
Am o problema cu amigdalele.De 2 zile ma doare in git la inghitire si am amigdalele umflate si prezinta puncte albe.
Mentionez ca nu tusesc si nici nu am facut febra.De 2 zile iau antibiotic(augmentin) iar durerea nu a disparut.Am mai incercat cu tamtum verde spray, tinctura de propolis, ibuprofen, strepsils si tot nu am reusit sa scap de durere.Am observat ca dupa ce am luat un aulin 100 durerea mi-a mai trecut, dar pentru o perioada de citeva ore.Ce credeti ca as putea face ca sa scap de aceasta problema?
Ce medicamente as putea lua ca sa scap de aceasta problema?
11 comentarii
0
08-02-2012, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici un medicament din lume.. nu poate vindeca o amigdalita in 10 minute
o vindecare completa dureaza 3 saptamani
dupa asta tre sa mergi la ORL.sa vezi daca n u e cazul sa le scoti sau sa le micsorezi in volum.
altfel amigdalita se poate repeta oricand
0
08-02-2012, ora 09:48
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Dupa ce fac operatia de amigdalita este nevoie de spitalizare?
0
08-02-2012, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 operatiile clasice se fac cu internare 3-5 zile
2 oparatiile cu laser sau Radiofrecventa de micsorare.. se fac si ambulator.. fara internare
0
08-02-2012, ora 12:14
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Va multumesc pentru raspunsuri.Dupa ce imi trece durerea din git ma voi opera de amigdale cu laser sau cu radiofrecventa.
0
08-02-2012, ora 18:44
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Ce pot face pentru ameliorarea durerii?
0
10-02-2012, ora 15:46
maddy35
Nu este medic/terapeut
maddy35
Buna ziua.Am un baietel de ani care face lunar amigdalita...faringita...faringoamigdalita...cu febra foarte mare (39-40) care nu cedeaza decat la paracetamol i.v. +nurofen+antibiotic.A facut toata gama de cefalosporine dar dupa o luna amigdalele redevin hipertrofiate si cu depozite de puroi.As avea nevoie de sfatul dumneavoastra legat de tratamentul medical sau eventual chirurgical.
0
10-02-2012, ora 22:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cati ani are copilul ?

2 cu ce alimente acide, acre, citrice.. alimentati copilul.?
0
11-02-2012, ora 21:06
maddy35
Nu este medic/terapeut
maddy35
Imi cer scuze ca am omis...baiatelul are ani si avem aceste probleme de pe la luni.Este adevarat ca in ultimele luni preferea citricele(mandarine si clementine) si m-am bucurat ca le-a acceptat datorita vitaminei Ocare speram sa ii intareasca imunitatea.Pana la an nu am putut sa ii dau citrice caci facea scaune diareice.Acum ne-a dat pediatra tantum verde spray si nurofen caci nu s-au remis complet dupa zile de cefalosporina.Este corecta conduita?Sa ii scot citricele din alimentatie?
0
11-02-2012, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citricele... sunt culese de verzi.. tratate cu antifungice ca sa nu putrezeasca pe drum
in tara sunt aduse la culoarea galbena prin metode chimice in depozit !!
cate vitamine credeti ca mai contin ?
0
12-02-2012, ora 15:06
maddy35
Nu este medic/terapeut
maddy35
Multumesc.Am inteles ideea si ii voi scoate citricele din alimentatie.Ce as putea sa folosesc ca antiseptic local avand in vedere ca nu stie sa suga tablete si de gargara nu poate fi vorba?Ca stimulent imunitar este bun esperitoxul sau ribomunylul (am incercat bronhovaxomul fara rezultat)?
0
12-02-2012, ora 15:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
echinacee sirpo 3 saptamani pe luna
local Faringo-sprey !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •