analiza de sange astrup la un copil de 6 ani

03-04-2014
vinca_anastelut@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vinca_anastelut@yahoo.com
Baietelul meu in varsta de 6 ani a fost diacnosticat in octombrie cu clostridum difficile, in urma tratamentului cand am refacut analiza a iesit negativ. Acum am refacut analiza de astrup iar cateva valori nu au iesit bine ( acid /base - 37.0 C - pH 0 7.33, INTERVALUL DE REFERINTA - 7.350 - 7.450 ; acid /base 37.0 C - pCO2 - 48.10 INTERVAL DE REFARINTA - 35.0 -45.0 ; acid / base 37.0 C - pO2 - 26.60 INTERVALUL DE REFERINTA -75.0 -100.0 ;OXYGEN STATUS 37.0C - ctO2(v)-7.30 INTERVALUL DE REFERINTA -15.0-23.0. Intrebarea mea este cat de grav este si ce se poate face ? Precizez ca este un copil energic, nu am avut probleme cu inima sau plamani, in afara de o bronsita usoara tratata cu aerosol
( pe la varsta de 2 ani cu aproximatie ) si raceli nu am avut.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •