eu si prietena mea ne-am tratat pt o infectie BTS... teste sange?

18-08-2008
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
eu si prietena mea ne-am tratat pt o infectie BTS(gonococ/chlamidia) cu antibiotice prescrise de doc dermato timp de 7 zile.acum totul este bine...dar am inteles dupa diferite forumuri ca ar fi indicat sa facem niste analize dupa terminarea tratamentului pt a fi sigur 100% de neutralizarea bacteriilor.intrebarea mea este daca se poate face din sange teste pt a gasi daca mai sunt prezente aceste bacterii.am scapat de infectie acum 1 luna.ar fi indicat sa facem acet lucru acum ???sau inca sunt prezenti anticorpii in sange si nu am putea obine ceea ce dorim ??o clinica unde s-ar putea face acete investigatii daca stiti mi-ar fi de mare folos...multumesc anticipat!!!!
4 comentarii
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Din sange se pot face teste pentru Chlamydia, pentru gonoree nu.Indicatia mea este sa le repetati tot din analizele secretiei.
Toate cele bune.
0
18-08-2008, ora 00:00
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
multumesc pt raspuns.problema este ca eu nu mai am nici un fel de secretie asa ca nu prea cred ca mai poate fi vorba in cazul meu de asemenea analiza.o sa fac cred ca la sange.
0
18-08-2008, ora 00:00
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
deci in cazul chlamidiei pot vedea daca este prezenta in organism din sange.dar in cazul gonoreei cum ne dam seama???si ma refer mai ales in cazul in care aceasta ar fi localizata in gat??din moment ce nu exista nici un simptom si nu exista nimic pt a detecta bacteria in sange cum se poate totusi afla ????se face vreo recoltare ceva??eu de curand am facut un exudat faringian ????se poate vedea acolo daca este vorba despre asa ceva.multumesc inca o data.
0
24-08-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
Buna ziua, am si eu o intrebare deoarece inca nu stiu foarte multe legate de BTS, a inteles ca in primul rand se transmit pe cale sexuala, Dar boli gen sifilis sau sida se transmit numai daca penisul atinge vaginul sau daca exista ejaculare in interiorul vaginului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.