Apasare in piept si junghi care il simt ca o pulsatie

29-08-2018
icevampire
Nu este medic/terapeut
icevampire
Buna aziua

Locuiesc in Austria

in urma cu o luna am avut o gripa care am tratato cu pliculete de la farmacie ce contine paracetamol etc. Dupa ce mia trecut am schimbat si santierul unde lucram am fost repartizat la altul acolo am depus efort foarte mare de exemplu am carat in 2 persoane o tamplarie pvc de 150kg.iar de a doua zi a inceput aceasta pulsatie in piept o am continu iar de cateva zile acea pulsatie imi da junghiuri in centrul pieptului pana la gat si simt ca respir mai greu.. Am facut ekg eco la inima.. Radiografie la plamani si nu am nimic doar o presupunere de infectie virala mia zis medicu .. Mi sa facut o perfuzie anticancerigena.. Antiinflamatorie si antibiotic am inteles... Si mi sa recomandat pastile de dureri. Adica la sange la inima si la plamani. Nu a aparut nimic care e cauza
1 comentarii
0
16-05-2019, ora 21:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Nu cred că pentru aceste simptome ați primit tratament cu chimioterapice. Poate pe radiografie s-a observat o pneumonie (poate da junghi toracic) și de aceea ați primit tratament antibiotic. Dacă ecocardiografia și ecg-ul sunt normale atunci nu este de la inimă. E posibil să fi transpirat excesiv în urma efortului și să fi făcut o pneumonie. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •