Asimetrie pulmonara dreapta prin leziuni fibronodulare retractile- sechelare

01-07-2016
ariana ary
Nu este medic/terapeut
ariana ary
Buna ziua! In urma unei radiografii, tatal meu a fost depistat cu pleurezie si o pata pe plamanul drept.A urmat tratament timp de 10 zile si a mers la medic pentru a face din nou investigatii.In urma unei tomografii pulmonare a fost diagnosticat cu urmatoarele afectiuni: Asimetrie pulmonara dreapta cu hernierea pulmonului stang si ale marilor vase, cordului catre dreapta.Microleziuni nodulare apicale drepte.La nivel LS drept- segment anterior leziune nodulara cu aspect lenticular cu diametrul 14/32 mm, placata de pleura viscerala, contururi neregulate, nete.Leziuni de fibroza pulmonara interstitiala bazela dreapta, retractile cu bule de emfizem.Brosienctazie dreapta.Simfiaza SCD dreapta.Alta formatiune nodulara dorso-bazal dreapta cu diametrul 28/37 mm, placata la pleura dorsala.Contururi neregulate, nete aspect retractil, cu mici traiecte de bronhograma.Microadenopatii prevasculare-sechelare.Polipleurita dorsala dreapta.Medicul pneumolog i-a recomandat ca in urma acestor diagnostice sa nu se opereze si sa mai mearga peste 6 luni la control.Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns urgent ce inseamna toate acestea, din ce cauza plamanul a fost asa de afectat si ce se poate face in aceasta situatie.Este vorba de cancer pulmonar sau nu este vorba de asa ceva?Doresc si eu o recomandare la un medic foarte bun si la un spital bun unde sa faca investigatii mai amanuntite.Daca se opereaza ce sanse are sa reuseasca? Exista vreun fel de tratament sau alte alternative? Singura problema a tatalui meu este ca uneori nu poate respira normal, iar in urma cu aproximativ 8 ani a suferit un atac cerebral ischemic si a fost diagnosticat cu tumora abcedata periferica la cap.A fost operat si spre norocul lui a fost vorba doar de un abces cerebral de 21 cm.Se poate ca aceasta problema la plamani sa se datoreze din cauza abcesului cerebral operat? In familia tatalui meu a mai existat un caz de plamani, asemanator incheindu-se cu deces.Sunt foarte disperata si va cer ajutorul cu un raspuns cat mai urgent.Ce putem face in situatia data si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmam? Daca nu se opereaza exista sansa sa o duca asa in continuare? Va multumesc frumos!
3 comentarii
0
02-07-2016, ora 09:57
ariana ary
Nu este medic/terapeut
ariana ary
Rog un medic sa imi raspunda si mie la acest mesaj daca se poate, este foarte urgent.
0
04-07-2016, ora 00:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimata domnisoara Ariana Ary,

Nu avem medic pneumolog pe forum.

Incercati pe webmedic.ro, platiti 10 euro, raspuns in 48 ore.
0
04-07-2016, ora 19:24
ariana ary
Nu este medic/terapeut
ariana ary
Multumesc frumos! Nu am stiut despre acest lucru.O zi buna va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.