Atacuri de panica...stare de frica

14-04-2011
diamond_br
Nu este medic/terapeut
diamond_br
Buna ziua! Incep prin a spune ca am 16 ani jumatate... Inca din copilarie am avut astfel de probleme deoarece parintii mei se certau destul de des batai si multe altele, si eu stateam si plangeam si ii rugam sa nu se mai bata...cam asa a fost copilaria mea plina de injuraturi batai si certuri.

In acea perioada nu mai puteam sa dorm noaptea, practic imi era groaza cand vedeam ca se intunericeste si trebuie sa ma bag in pat si simteam ca ma doare in fiecare seara o parte a corpului si ai mei ma duceau la spital, practic eu ma simteam protejata la spital, cum ajungeam acasa iar nu mai puteam sa dorm, si ai mei m-au dus la psiholog, prin terapie m-am vindecat dar am ramas cu unele sechele... In momentul cand ma supar sau am o problema incep imi frec mainile, am palpitatii, nod in gat stare de neliniste continua si insomnii.

Aceste stari au persistat si acum cand ma supar... acum o luna mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu cu care am o relatie de un an, nu ne-am protejat si am luat o pastila de a doua zi pt prevenirea unei posibile sarcini... alor mei nu le-am spus pt ca eram sigura ca nu o sa ma inteleaga...la o saptamana am avut niste reactii adverse de la aceasta pastila manifestandu-se printr-o falsa menstruatie stari de voma greturi ameteala...de atunci au inceput insomniile, plansul incontinuu, starile de neliniste, teama de o posibila sarcina si in acelasi timp sa nu am vreo problema medicala de la aceasta pastila... 3 nopti nu am mai dormit nu am mai mancat simteam acel nod in gat incontinuu simteam ca am greata pana intr-o noapte cand i-am spus mamei mele pentru ca ma gandeam ca imi va fi mai bine...bineinteles a reactionat foarte urat si starea nu s-a schimbat...la 1 zi dupa nenumarate certuri din partea parintilor ai mei nu au mai stiut ce sa imi faca pentru ca nu vorbeam cu nimeni plangeam incontinuu nu mancam nu dormeam pur si simplu nu ma miscam dintr-un loc... Sufeream mult si din cauza faptului ca nu ma mai lasau sa il vad pe iubitul meu care a fost tot timpul langa mine a plans langa mine si a suferit langa mine...M-au dus la spital m-au tinut la perfuzii pentru ca eram slabita si m-au trimis si la psihologie...pana acum am fost de doua ori la psiholog, imi e mult mai bine sa dicut cu cineva...aceasta doamna doctora i-a sfatuit pe ai mei ca nu e un lucru bun pentru sanatatea mea mentala sa ma tina inchisa in casa sa ma priveze de prietenii mei si de iubitul meu...simt ca sunt prea slaba plang din orice, in acest moment cand scriu aceasta postare plang.De ca cand am fost la psiholog m-am mai linistit...dar de 3 zile trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative(am fac sex in perioda nefertila si am luat si acea patila si toata lumea mi-a zis sa nu am cum sa raman) de la aceasta pastila este normal sa imi intarzaie ciclul si stiu ca pana acum nu am de ce sa ma sperii pentru ca nu exista niciun indiciu ca as putea fi insarcinata...dar totusi nu ma pot calma...tresar mereu nu mai am chef sa ma ingrijesc...si vreau sa scap vreau sa fiu din nou acea persoana fara griji, sunt o fire activa vorbareata si acum ma simt fara vlaga si asa o sa fiu rpobabil pana o sa imi vina menstruatia.daca va veni...va rog frumos sa ma ajutati!
1 comentarii
0
14-04-2011, ora 15:00
andreea ionita
Nu este medic/terapeut
andreea ionita
buna ziua.am si eu o mare problema cu trombocitele, iar akum am facut o hemoleucograma completa iar rezultatele sunt acestea:
WBC:13.40
PCT:0.14
PDW:18.70
NEU:9.18
LYM:3.00
MONO:1.02
EOS:0.16
BASO:0.07
NEU%:68.40
LYM%:22.30
MONO%:7.59
EOS%:1.20
BASO%:0.49
RBC:3.72
HGB:11.50
HCT:32.90
MCV:88.60
MCH:31.10
MCHC:35.10
RDW:15.30
PLT:139.00
MPV:9.88
AS VREA SI EU SA STIU DACA PUTETI SA IMI SPUNETI CE NU ESTE BN IN ACESTE REZULTATE SI CE AS PUTEA FACE SA FIE MAI BIE.VA ROG DIN SUFLET.APROPO SUNT SI INSARCINATA IN 21 DE SAPTAMANI.ASTEPT UN RASP VA ROG FRUMOS.MULTUMESC MULT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Frica la nivel molecular
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Semnalele organismul, esențiale pentru creier în reglarea sentimentului de frică
  • Cerebelul contribuie la apariția anxietății sau a comportamentului de frică
  • Răspunsurile de frică declanșate de experiențe traumatice anterioare sunt menținute de un receptor specific de serotonină
  • Mecanismele fricii generalizate induse de stresul acut, dezvăluite de cercetători
  •