Bebelus de 13 zile nu a mai iesit afara cu treaba mare de 24 de ore | Forumul Medical ROmedic

Bebelus de 13 zile nu a mai iesit afara cu treaba mare de 24 de ore

20-10-2020
EllaB14
Nu este medic/terapeut
EllaB14
Buna ziua,
Bebelusul meu pana acum 24 de ore facea treaba mare de cateva ori pe zi. Scaunul era galben, pastos si cu mici, , grauntele" albe. De 24 de ore nu a mai facut deloc, ea fiind alaptata exclusiv natural. Observ ca burtica bolboroseste un pic mai mult decat de obicei, dar elimina gazele. Mesele sunt ca de obicei si nici nu plange, semn ca ar durea ceva. Am inteles ca laptele matern poate fi asimilat foarte bine si de aceea e posibil sa nu fie scaun, dar mi se pare ciudat ca de la cateva scaune pe zi sa nu mai fie niciunul.
Mentionez ca pana la 8 zile de viata bebe a consumat si lapte praf, daca ajuta informatia..
4 comentarii
0
20-10-2020, ora 16:02
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Este normal, ca la aceasta varsta, sugarul alaptat sa aiba 4-5 scaune/zi, uneori dupa fiecare alaptat. Prin urmare, absenta scaunului mai mult de 24h, deja pana la aceasta ora, este un motiv de ingrijorare. Este necesar sa va adresati, pt consult, unui medic pediatru. Sanatate !
0
18-01-2021, ora 17:13
Elena DenisaG
Nu este medic/terapeut
Elena DenisaG
Buna ziua.
In aceeași situatie suntem si noi.
Au trecut mai bine de 24 de ore si inca nu am iesit afara.
Bebe este alimentat din san si lapte praf.
Mentionez ca am facut miscare cu piciorusele si masaj la abdomen dar degeaba.
Ce se poate face?
Mulțumesc!
0
21-01-2021, ora 16:11
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Elena DenisaG
Nu mentionati varsta copilasului. Daca este la varsta la care poate sta pe olita, asezati-l pe olita cu apa calda/ daca ii diversificati, dati-i 3 zile succesiv, dimineata, iaurt natural/ daca este sugar in primele luni de viata, dati-i dimineata 10-20 ml ceai de musetel, 2 zile. Sanatate !
0
21-01-2021, ora 16:23
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Scuze, bebelusul Dvs. are 13 zile ? Acum am vazut in titlul mail-ului. Probabil ati consumat alimente mai constipante si dandu-i lapte de la san i-ati cauzat aceasta intarziere a scaunului... De asemenea si dupa L.P. face mai rar scaun. Incercati sa aplicati o laveta calda pe burtica si sa masati peste ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nu e normal la nou-născut
  • Evaluarea nou-născutului
  • VeÈ›i deveni părinÈ›i? Iată ce trebuie să aveÈ›i în vedere
  • Jucăriile noului născut - care sunt È™i cum le alegem?
  • Scaunul la sugar
  •