cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

1084 comentarii 1 2 ..... 343536 37 Înainte ›
0
15-08-2013, ora 10:50
Luca Miruluc
Nu este medic/terapeut
Luca Miruluc
Buna,

Se poate face radioterapie cu stentul pus. Referitor la suplimentele pentru cei ce merg la sala nu stiu ce sa va spun. Tot un medic trebuie sa intrebati.
Cum mai este bunica?
Tatal meu a slabit foarte mult, are 49 kg, dar a inceput sa manince mai bine cu stentul pus. Il suporta destul de bine, dar tot mai are dureri si pe deasupra il doare si coasta de la operatie. Cineva i-a recomandat un gel de tataneasa si s-a simtit mai bine citeva zile. Are anemie si nici un doctor nu i-a dat ceva pentru aceasta. I s-a spus ia si tu niste fier. Este unul care se absoarbe mai usor? Sunt foarte dezamagita, parca este lasat sa moara, mi se pare mie.
Sanatate multa!
0
15-08-2013, ora 19:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Fier care se asimileaza usor gasiti in sucul de sfecla rosie usor diluat cu apa !

Suplimentele de aminoacizi pt sportivi sunt bune, sunt doar extracte din zer ! Hormonii de crestere sunt o categorie separata de produse !

Intr-adevar pe medici nu ii prea intereseaza soarta bolnavilor atata timp cat nu le pot da raze, chimioterapie sau operatii ! Am pus de mai multe ori la acest subiect o terapie alternativa eficienta dar este reclamata de Raul sau de dl. Chirurgila care mai intra pe aici ! Cred ca le este teama sa nu cumva sa se vindece cineva fara ajutorul lor !?

Multa sanatate !
0
15-08-2013, ora 21:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
terapia ta alternativa este ca si cum ai propune sa dai foarte repede din brate cand te arunci de pe bloc, exact atata foloseste. faptul ca tot insisti cu ea este doar plictisitor. n-ai vindecat in viata ta pe nimeni nici macar de muci, ca sa nu mai vorbim de cancer.
0
18-08-2013, ora 10:33
danutza_mddd
Nu este medic/terapeut
danutza_mddd
Buna ziua..
Luca.. si bunica are anemie.. i s-a dat de catre dr. radioterapeut Supradyn - 15 zile 1/zi.. insa din ce am inteles suplimentele de vitamine nu sunt recomandate in cazul bolii lor..
Bunica a fost internata la bucuresti la institul orl..i s-a facut o traheoctomie pentru ca mai avea 2 mm spatiu de respirat.. dupa 10 zile, vineri i-a dat drumul acasa.. este un weekend de groaza... a facut o criza de tuse nu putea respirra.. o doare capul foarte tare..o ustura gatul.. nu stiu ce sa ii dau.. Marti ar trebui sa incepa radioterapia..am fost la orl unde a fost ea internata initial si am discutat cu o asistenta.. mi s-a zis sa ii dau algocalmin pana luni cand pot lua legatura cu un dr de specialitate...scuzati expersia algocalminul e frectie la picior de lemn ptr ce dureri are ea.. ii dau iubrofen 600.. dizolvat in putina apa.. ptr ca nu poate inghiti pastile.. insa dupa 3 ore ii trece efectul.. o mai lasa durerea de cap..dar nu de tot..
pana miercuri cand am programare la oncologie..nu stiu ce sa fac..
Intr-adevar sucul de sfecla rosie e buna.. i-a mai dat putina forta bunicii.. si i-a rezolvat si problema cu constipatia..

Luca vorbeste-mi te rog putin despre acel gel de tataneasa.. unde il aplicai?
Multumesc frumos si multa sanatate
0
19-08-2013, ora 11:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca ii dai ibuprofen 600mg la 3 ore unei persoane care evident are probleme in a se alimenta, sansele sunt foarte mari ca o sa faca un ulcer sau chiar o perforatie gastrica de unde o sa sangereze pana o sa moara. iei si alte medicamente care sa previna asta ? cine a facut recomandarea de asemenea tratament de durere si cum iti dai seama ca algocalminul e frectie la picior ? algocalminul este defapt un medicament foarte bun in tratamentul durerii, indiferent cat de ieftin e sau cat de "bine" il cunoaste tot poporul.
0
19-08-2013, ora 16:20
danutza_mddd
Nu este medic/terapeut
danutza_mddd
Sunt de acord ca algocalminul este un medicament bun pentru durere.. dar daca i-am dat o fiola de algocalmin si nu a dormit toata noaptea de durere ce pot sa fac in cazul asta.. Nu cunosc medicamentele, nu sunt o persoana care ia pastile pentru o simpla migrena.. La farmacie nimeni nu se baga, dna dr. este plecata.. ce pot eu sa fac in cazul asta..am fost la urgenta cu dansa sambata le-am spus ca o doare capul, gatul(unde este umflata) si ca se sufoca.. i-au luat tensiunea si mi-au explicat exact ce trebuie sa fac cu canula.. atat nici o injectie nimic.. si se vedea pe ea ca se simte rau..
0
20-08-2013, ora 14:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta inteleg, dar daca problemele persista, trebuie o noua adresare la medic, este inevitabil. si asta pentru simplul motiv al durerilor. prescrierea tratamentului pentru durere e treaba MEDICULUI si nu are sanse sa o faca bine nimeni altcineva, nici macar farmacistul.

cum e cu durerile in momentul de fata si ce tratament DE DURERE ia acum ?
0
20-08-2013, ora 22:57
danutza_mddd
Nu este medic/terapeut
danutza_mddd
Buna seara...
Sunt de acord cu dvs..
noi am fost o data la urgenta..dar fara rezultat.. intre timp luni dim m-am rugat de o dna dr. care era in policlinica sa ma ajute.. imi daduse atunci: tramadol 50 mg la 6 ore, ketonal 1 caps de 2/zi, algocalmin 2-3 fiole la nevoie si omez... dar datorita faptului ca buni nu poate inghiti pastile toate au fost dizolvate intr-o sticulta cu apa pe care o agitam efectul era doar ptr 2 ore. atunci a acceptat si dansa sa sunam la ambulanta(am obs ca atunci cand vine ambulanta o internezeaza si o tratazeaza cu mai mult intres decat atunci cand am fost cu taxiul)..acum are parte de tratament..si mai are foarte putine dureri cand si cand.. tratamentul este tot pe baza de tramadol.. ma simt linistita sufleteste pentru ca stiu ca nu mai trece prin chinurile durerii si acum cineva compentent are grija de asta. O problemuta ar fi ca varsa, insa se pare ca se rezolva cu o alta perfuzie..
Daca puteti sa imi explicati sau daca aveti idee... de ce o doare capul atat de tare.. are t.m. la hipofaringe, si bloc adenopatic latero-cervical.. e posibil sa apese pe ceva?
O seara buna si multa sanatate!
0
21-08-2013, ora 12:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e posibil orice, dar asemenea intrebari si probleme preteaza la un consult medical complet, nu pot eu printr-o discutie pe internet sa lamureasca si rezolve asta si defapt nu prea poate nimeni. ati vorbit cu medicul ?
0
10-09-2013, ora 11:27
kamyy.
Nu este medic/terapeut
kamyy.
Buna... Nu am mai intrat pe forum ca nu am mai avut timp.. Am stat 6 saptamani la bucuresti cu tata in spital si intr-un final a fost operat.. Operatia a durat aproximativ 12 ore dar a decurs bine.. I s-a scos tot esofagul... Acum il alimentam prin gastrostoma este foarte greu pentru el.., a avut depresii din punctul asta de vedere ca nu poate sa manance nimic pe gura dar noi il incurajam si incet incet se obisnuieste.. Important este ca se simte bine operatia se inchide si nu au fost complicatii.. Multumim lui Dumnezeu si domnului profesor ca are mainile de aur un om cu suflet mare.. Ce nu inteleg este dieta care ia fost recomandata: proteine maxim 200 g/ zi, glucide: maxim 2500 kcal /zi Max 120 g/zi si lichide intre 800 si 2.5 l/ zi.. Am fost la un nutrtionist si mi-a zis ca dieta care ia fost recomandata este enorm de mare circa 4000 de kalorii de zi... Ce parere aveti de doctor oncolog??? E normal sa, , bagam "atata mancare in el? Multimesc... Multa sanatate si putere va doresc la toti cei de pe forum...
0
10-09-2013, ora 12:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in nici un caz nu o sa-mi permit o "parere" despre acest subiect in sine! de asemenea nici nutritionistul nu cred ca ar fi trebuit sa o faca, doar daca nu cumva este expert in recuperarea postoperatorie a pacientilor cu cancer. aceasta problema trebuie lamurita cu medicul care a facut recomandarea si care stie exact ce necesar de calorii si macro/micronutrienti are nevoie un pacient cu un cancer de esofag, care nu s-a putut hrani bine luni de zile, denutrit, si care a mai fost si expus unui soc atat de mare cum e o operatie de 12 ore cu anestezie generala cu pieptul deschis. in conditiile astea, in care este slabit si tarat si se spera la o recuperare cat mai buna, poate 4000 mii de Calorii nu mai suna asa rau... ca sa nu mai vorbim de faptul ca, citandu-te pe tine, ai spus tu insati "maxim". toate acestea sunt in functie de cum evolueaza starea lui generala, greutatea, indicele de masa corporala si alte chestii simple pe care trebuie sa le aveti in vedere. de altfel va veti revedea periodic si cu chirurgul.
0
15-10-2013, ora 19:43
tm28klaus
Nu este medic/terapeut
tm28klaus
Buna seara.Sunt nou aici, am nevoie si eu de o...vorba buna.Tata, e bolnav de cancer la esofag stadiu 4B, cu metastaza la pancreas.A facut 8 sedinte de chimiotrapie si le-a trecut cu bine.Acuma are mari dureri la un picior, maine mergem sa isi faca o radiografie abdominala..Din ce am citit pe trimitere e suspect de metastaza osoasa.Mananca bine, raspunde bine la tratement, isi ia pastilele.Crede-ti ca pot sa ma bucur de prezenta lui, mult timp?
0
16-10-2013, ora 23:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
unde are durerile ? piciorul este umflat comparativ cu celalalt, are edem (o gropita care ramane pe tibie dupa ce apesi cu degetul) ?
din pacate cancerul metastatic de esofag nu este o boala vindecabila, iar referitor la asteptarile tale... nu stiu ce intelegi prin expresia "mult timp". dea semenea lucrurile tin mult de cum evolueaza boala sub tratament citostatic. raspunde boala ? s-au micsorat leziunile, metastazele, etc ?
0
28-04-2014, ora 20:17
kamyy.
Nu este medic/terapeut
kamyy.
Buna..Ce se mai intampla cu voi, cum sunteti? Noi inca ne zbatem cu boala aceasta nenorocita...dar speram ca o sa fie bine.. nu am mai intrat nici eu de mult pe forum...dar tot timpul m-am gandit la voi...danutza, oana cum sunteti?
0
28-04-2014, ora 23:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
KAMYY am citit mesajele tale anterioare si parca vad doctorul meu care imi dadea recomandari dupa operatii, pt ca mie mi sa explicat in detaliu ce trebuie sa fac in continuare.
AI avut ocazia sa vezi reportajul doctorului TEOFIL LUNGU ? CARE zice ca de multe ori chimio strica decat ajuta?
0
04-05-2014, ora 22:55
kamyy.
Nu este medic/terapeut
kamyy.
Buna.. Nu am avut ocazia sa vad reportajul dr.TEOGIL LUNGU dar m-am documentat si intr-adevar chimio te face din om.., , neom, , pe romaneste.. iti distruge toate organelle bune..dar asta este tratamentul la noi pentru cancer si noi nu avem puterea sa facem nimic decat sa ne incredem in doctorii pe care ii avem si in D-zeu..
MARTON aceeasi problema o ai si tu? in ce stadiu sunteti? V-ati operat? Multa sanatate va doresc..
0
04-05-2014, ora 23:38
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Problema este faptul ca nici noi, ca oameni, nu facem nimic inainte de a face chimioterapia. Sunt foarte rari cei care se gandesc sa isi sustina organismul si sa foloseasca si un tratament alternativ. Chimioterapia are si ea partea ei de beneficiu.
0
27-05-2014, ora 00:08
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
E bun sa bei apa cu lamie si bicarbonat la cancerul esofagian?am un frate bolnav care inca lupta cu boala!!!are tratment dar nebgandim daca poate incerca si acest tratament natural?
0
27-05-2014, ora 00:10
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Nu vad cu ce l-ar putea ajuta bicarbonatul cu lamaie..
0
27-05-2014, ora 00:13
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
AM citit ca coaja de lamie rasa fiarta intr-un litru de apa lasata la macerat pana a doua zi apoi sucul stors de la lamie si o lincurita de bicarbonat este bun...de aceea intreb daca e bine sau nu sa inecrcam.
0
27-05-2014, ora 00:20
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Eu recomand sa nu folositi asaceva, mai ales ca lamaile din comert sunt tratate cu diverse substante chimice. Care este tratamentul pe care il urmeaza in prezent?
0
27-05-2014, ora 00:24
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
Pfff tratamentul il face in spania si nu cunosc exact medicamentele ceea ce stiu e ca ia 9 medicamente in fiecare dimineata.dupa data de 11 iunie ii spune mai multe a urmat sedinte de radioterapie si chimoterapie, medicii spun ca s-a micsorat puutin...eu ma gandeam la bicarbonat sa nu ii faca rau..
0
27-05-2014, ora 00:31
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Bicarbonatul nu are cum sa il ajute in cazul unei astfel de boli din pacate.
Putem sa mergem pe un tratament complementar care sa ii sustina organismul pe parcursul tratamentului chimio si radioterapic si de asemenea pe cateva variante de tratament antineoplazic. Bineinteles numai in cazul in care doriti.
0
27-05-2014, ora 00:38
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
Dar acum nu msi urmeaza tratamente precum radio si chimo
0
27-05-2014, ora 00:50
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
In cazul acesta se poate merge pe un tratament natural antitumoral.
0
27-05-2014, ora 12:51
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
Si care ar fi acel tratament?
0
28-05-2014, ora 22:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU pe timpul chimio chiar daca mai iau inca 11 pastile si vre-o trei creme care sa ma ajute si sa-miprotejeze organele ajut acest tratament si cu fructe( mere, pere, struguri, rodii, banane, nuca de cocos), legume crude( sfecle rosie, salata, usturoi, ceapa, telina pastarnac, morcov, varza), turmeric, ghimbir cepa si usturoi verzi, SI MULT OPTIMISM SI SPERANTA CA TOTUL VA FI BINE, si cateodata ceaiuri hepatice, si era sa uit VITAMINA C de 1 000mg, una pe zi pt sistemul imunitar.
0
22-06-2014, ora 15:56
seg
Nu este medic/terapeut
seg
Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnostigat cu tumora esofagiana, a facut 2 ensdoscopii, o ecografie abdominala, si tomografie.Rezultatele biopsiei inca nu le avem.
Rezultatele sunt urmatoarele:
Ecografie abdominala:Ficat cu AP=50mm, TR=47mm, PR=16 cm, suprafata regulata, margine rotunjita, ecostructura hipereogena atenuata, difuz, fara PL, exces de gaz in cadrul colic, en vascular intrahepatic cu manson ecogen, pervascular, CPB cu diametrul 1, 4mm, colecist cu ax lung de 63mm, septat infundibular, continut liber.Pancreas cu diametrul corporeo-caudal de 27mm, diametrul cefalic de 23mm, fara criterii de pancreatita cronica, fara tumori pancreas, spatiu normal RP, vea porta cu diametrul la nivelul hilului de 11, 5 mm, la confluenta normala, vena splenica normala, fara lichid de ascita.Splina cu ax lung de 10, 6cm, IPR=11mm, rinichi stang in pozitie normala, ax lung de 11, 4cm, IPR=11mm
endoscopie digestiva:la 36 cm de AD, formatiune protuziva de apr 2 cm-bio-foto.Cardie la 40 cm stomac, duoden normale.
Endoscopie pentru abordare tumora esofagiana:se evalueaza esofagul mijlociu, leziune hipoecogena, ulcerata, care atinge straturile pana la adventice, pe care pare sa o invadeze, T3, adenopatie locoregionale(12mm, 10mm diametrul).Concluzie T3NxMx
Probe ventilatorii:decelereaza o disfunctie ventilatorie obstructiva medie
Examen imagistic in lucru(in momentul scrierii biletului de externare tomografia inca nu era facuta, dar dupa vizualizarea ei doctorul nu a observat modificari la alte organe)
Cam care ar fi pronosticul, in acest moment pentru tatal meu?
0
23-06-2014, ora 17:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu unul foarte bun, dar depinde foarte mult de cum arata tomografia, respectiv de masura in care sunt afectati ganglionii. de asta va cam tine si tratamentul. din pacate este foarte probabil sa aiba nevoie de radioterapie, iar acest lucru nu se obtine usor in romania; de asemenea, radioterapia s-ar putea sa fie foarte indicata INAINTE de operatie, si nu dupa.

examenul histopatologic al biopsiei ce zice ?
0
23-06-2014, ora 18:28
seg
Nu este medic/terapeut
seg
Biopsia inca nu este gata, mai dureaza cateva saptamani.Ganglionii au diagnostic N1.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
1084 comentarii 1 2 ..... 343536 37 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: