care este perioada maxima in care se pot folosi anticonceptionalele?

10-10-2008
barcan
Nu este medic/terapeut
barcan
Buna. Numele meu este Cristina, am 33 de ani si as avea o intrebare ptr.dl dr.Dragomir si anume care este perioada maxima in care se pot folosi anticonceptionalele? Eu le folosesc de aprox.5 ani. In ultimul timp am avut dureri foarte mari de cap si un ciclu neregulat. Am apelat la medic care mi-a recomandat un control la endocrinolog care mi-a spus sa intrerup anticonceptionalele si sa fac tratament timp de 3 luni cu Duphaston. Dupa perioada aceasta de pauza a-si mai putea continua cu anticonceptionale?
Va multumesc...
3 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este indicat sa mai luati anticonceptionale. Dupa 5 ani de folosire, riscul unor reactii adverse care se acumuleaza in timp creste semnificativ.
0
14-10-2008, ora 00:00
barcan
Nu este medic/terapeut
barcan
Va multumesc pentru raspuns.
Asi mai avea o intrebare. In urma unui test Papa Nicolau am primit urmatorul rezultat: Citol III-Inflamatie.
Dupa 2 saptamani de la efectuarea primului test l-am refacut primind rezultatul: Citol II. Nu stiu ce sa mai cred. Am fost la medicul ginecolog care mi-a recomandat sa fac totusi un tratament cu antibiotice si ovule, iar dupa ce termin tratamentul sa refac testul. Urmeaza in zilele urmatoare sa-l refac.
De ce totusi la interval asa scurt de timp si fara sa urmez un tratament rezultatele au fost diferite?
Cancerul de col uterin este ereditar?
0
19-11-2008, ora 22:19
mikaa
Nu este medic/terapeut
mikaa
buna seara...am si eu o intrebare va rog:cum se folosesc anticonceptionalele triregol???cum se ia...??va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •