cu ce pot inlocui anticonceptionalele jeanine?

01-02-2012
arinaz
Nu este medic/terapeut
arinaz
Buna ziua,

Am 23 ani si folosit jeanine in primul rand pt acnee, apoi pt reglarea menstruatiei; dupa ce am scapat de acnee (3-4 luni) am facut pauza de la jeanine apoi am reluat administrarea lor; in prezent nu se mai gasesc.
vreau sa le inlocuiesc cu niste anticonceptionale similare ca si concentratie.

variantele ar fi dienille care are aceeasi compozitie dar nu se gaseste, logest sau yasmin.
nu stiu pt care sa optez din ultimele 2, desi as merge pe yasmin care are etinilestradiol 0, 03 ca si jeanine.

ma puteti sfatui ce anticonceptionale sa aleg?
multumesc.
2 comentarii
0
01-02-2012, ora 12:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dintre cele două variante menţionate, yasmine este uşor preferabilă, fiindcă, cel puţin, nu veţi avea tulburări de ciclu, având aceaşi cantitate de estrogen.

Pe de altă parte, efectul antiacneic sau proacneic al unui contraceptiv este dat de componenta progesterionică: ea e diferită la cele două medicamente. Deci, dacă sub janine aţi obervat că o duceţi mai bine cu acneea, nu înseamnă că acelaşi lucru se va întâmpla şi sub yasmine.
0
06-02-2012, ora 11:18
Luciola
Nu este medic/terapeut
Luciola
Buna ziua! Am si eu o problema in a gasi micropilulele Jeanine...le iau de aproape 2 ani, mi-au fost prescrise exclusiv pentru contraceptie, intrucat nu aveam nici o problema(nici macar microchisturi pe ovare), m-am simtit foarte bine cu ele, nu am avut nici un efect secundar...si acum ne la mai gasesc..nu stiu ce sa iau si am nevoie de un raspuns urgent intrucat pana miercuri trebuie sa gasesc o solutie. Mentionez ca la o farmacie un farmacist mi-a spus de un anumit preparat Klimodien, dar nu prea cred ca s-ar potrivi...astept un raspuns, va rog! Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •